Nowy skype i obraz z kamerki(zielony)

Nie wiem, dawno nie siedziałem na ubunciaku. Co tam masz w synapticu? spca5xx czy spca5xx-source ?

Jeśli spca5xx-source, to zainstaluj to i zaloguj się jako root. W ubuntu to będzie

sudo -i

I dalej (jeśli mnie pamięć nie mysli) idziesz tak:

m-a prepare

m-a build spca5xx

m-a install spca5xx

depmod -a

I dalej spróbować modprobe.

Byłbym zapomniał: oczywiście wypisz ewentualne błędy :slight_smile:

gspcav się zainstalowało… (tzn skompilowało) ale z spca5xx są problemy:

http://www.wklej.org/id/7bd9d104a5

przez module-assistant to samo

Hmmm… Przyznam się, że unikam kompilacji jak ognia i nie jestem geekiem. Można wiedzieć, na jakim chipsecie masz ta kamerkę? Co pokazuje polecenie lsusb i lspci? Nigdy nie spotkałem sie niestety z firmą e5 :frowning:

Najlepiej, jakby była na którymś z Logitecha, do ich kamerek jest chyba najwięcej linuksowych sterów.

podaje link

http://www.wklej.org/id/aebf1ae4bc

znacznik tak czy siak nie działa :confused:

nie będę ryzykował że tak bardzo ważny post dla mnie wyleci do kosza :stuck_out_tongue:

Hmmm… poszperałem w internecie i wyszło mi, że kamerka powinna bez problemu chodzić na gspcav. Nie mam kamerki ani (chwilowo) linuksa, ale spróbuj albo

sudo modprobe gspcav1

albo

sudo modprobe gspcav

I sprawdź jeszcze raz. Geecy, gdzieście się podziali?! :stuck_out_tongue:

wojownik , chyba Ci już kiedyś zwracałem uwagę, ale dla utrwalenia, zwrócę i teraz. Różnego rodzaju wyniki z konsoli wstawiamy w tagi code, bądź quote. Proszę się do tego stosować, dla czytelności postu. Popraw zatem Twój powyższy post.

próbowałem pomóc wojownikowi przez ssh, spca5xx się nie kompilowało (pomagałem z kompilacją tego)

gspcav miał załadowany… i nie działała kamerka. Ani na skype ani na ekidze ani na camoramie… wywalała błąd, że nie mozna otworzyć urządzenia /dev/video0

być może źle jest konfiguracja tych programów, ale przez ssh nie miałem dostępu do Xów

Hmmm gdzieś wyszperałem, że czasami trzeba załadować jeszcze moduł videodev. Ten też działał?

PS. A próbowałeś po prostu wyjąć i włączyć kabelek? Brzmi śmiesznie, ale parę razy nawet pod GNU/Linuksem mi pomogło.

videodev było załadowane…

gpasswd -a user video moze pomoc

dodo

dodo - powiedz co mam zrobić , matiit walczył dziś ze 3 godziny z tą kamerką

Złączono Posta : 10.11.2007 (Sob) 18:01

dodałem nowego użytkownika do grupy wideo , co czynić ?

po dodaniu usera do grupy trzeba się przelogować.

sudo modprobe -r gspca

sudo modprobe -r zc0301

sudo modprobe gspca

i to rozwiązało problem :slight_smile:

Złączono Posta : 12.11.2007 (Pon) 15:20

kamerka działa nie powiem :slight_smile:

ale po każdym uruchomieniu kompa muszę te polecenia wpisywać na nowo :frowning:

czy można tak zrobić bym nie musiał w kółko wydawać tych poleceń i kamerka działała?