Nowy SSD, brak sporej ilości GB

Witam Forumowiczów,

Posiadam laptopa Asus KS53SV, właśnie zaaplikowałem do niego dysk ssd samsunga 840 evo 120 GB. Backup systemu na cd zrobiłem poprzez oprogramowanie dołączone przez asusa. Po postawieniu systemu ukazał się straszny widok (załączony screen), całkowita widzialna pojemność to niecałe 87GB, po chwili zorientowalem się, że musiała mi się wgrać partycja recovery na dysk jakies 25GB bo taki rozmiar miała na moim HDD. Teraz moje pytanie, co zrobić aby zwiększyć zasób miejsca na dysku? Jak usunąć tą partycje o ile ona istnieje lub jak sprawdzić czy nie kupiłem wadliwego dysku?

 

Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

 

 

edit, jeżeli zły dział to prosze o przeniesienie lub o info :slight_smile:

post-267451-0-40183700-1420582812_thumb.

Na początek do poczytania:

http://forum.benchmark.pl/topic/72347-rzeczywista-pojemno%C5%9B%C4%87-dysk%C3%B3w-twardych/

 

Ale jak na 120 to ciut sporo mniej.

To wiedziałem od dawna. Wygrzebałem w zarządzaniu komputerem, że mam tą partycje recovery i teraz pytanie jak przywrócić system z tych płyt aby nie utworzyła się ta partycja recovery. Czy musze zainstalować wszystko oddzielnie? tzn system i sterowniki?

Ściągnij sobie gparted lub inny ulubiony, usuń recovery i poszerz ja na patryce systemową. Jak sie uda obędzie sie bez reinstalki.

Niestety nie udało się, system padł. Teraz pytanie co zrobić? Jak wgram znowu obraz z CD to znowu instalator przeformatuje dysk na dwie partycje i bedzie powtorka z zabawy. Dodam, że mam jeszcze stary HDD nietknięty więc może da się jakimś programem to zgrać na nowo?

Witaj comasz2.

 

Windows 7 (podejrzewam, że masz edycję 64 bitową) nie zajmuje 10GB na dysku. A już na pewno nie po instalacji wszelkiego wymaganego oprogramowania.

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę MÓJ KOMPUTER.

Z menu wybierz ZARZĄDZAJ.

Przejdź do sekcji ZARZĄDZAJ DYSKAMI.

Zrób ZRZUT EKRANU i zamieść go tutaj.

 

87 GB wolnych po instalacji to raczej odpowiednia ilość miejsca.

Wskazuje to, iż system wraz ze sterownikami i programami zajmuje około 24GB.

Skąd zatem to 25GB partycji RECOVERY?

Dysk 120GB to w rzeczywistości jakieś 111GB.

Nie ma możliwości, aby partycja recovery miała 25GB.

Jeżeli już jakaś istnieje, to co najwyżej 3-5GB.

 

System operacyjny Windows 7 po instalacji to ponad 10GB.

Podłącz stary HDD i pobierz program  http://www.dobreprogramy.pl/AOMEI-Backuper,Program,Windows,39078.html - zrób kopię zapasową systemu - zrobi kopie partycji z Windowsem i partycji rozruchowej - teraz podpinasz SSD i wgrywasz kopię na ten dysk - odłączasz HDD i startujesz z SSD i komputer powinien się normalnie uruchomić.

To zależy jak padł, może boot był na recovery, to wystarczy wpisać fixmbr i powróci do życia

Aby zmienić patrycję wejdź w panel sterowania, ustaw małe ikonki i wybierz narzędzia administracyjne, następnie zarządzanie komputerem, z resztą powinieneś sobie poradzić, a jeśli nie to zajrzyj tutaj:

 

http://nufi.pl/zmiana-rozmiaru-partycji-kazdy-moze-ja-wykonac/

@BloodyEyes dobrze mówisz, ale 87 Gb to nie ilość miejsca, która została po instalacji systemu i niezbędnych sterowników tylko według tego screena całkowita pojemność dysku także calkiem możliwe ze recocery wazy ok. 25 Gb.