Nowy tani laptop obsługujący Windows XP

(Wasti) #1

Otrzymałem zadanie postawienie w pracy nowego laptopa, który będzie obsługiwał Windows XP (dysk będzie sklonowany ze starego kompa) i moje pytanie brzmi, czy jest szansa na zakup laptopa nowego, który będzie działał na tym archaicznym systemie? Laptop ma być używany do kilku programów na DOS, Libre Office, Internetu i tyle. Myślałem o czymś takim: http://lenovo.strefamarek.allegro.pl/lenovo-g50-30-15-6-intel-n2840-4gb-500gb-win8-1.html ale czy będzie on w stanie udźwignąć stary system w kontekście kompatybilności? Może ew. jakaś inna propozycja?

Pozdrawiam!

(Kazdan63) #2

A sterowniki ?

(Wasti) #3

No właśnie sterowniki. To kluczowy problem. Czy jest na rynku taki laptop, który będzie miał dostępne sterowniki na Windows XP? Nie mogę takieo odnaleźć, niestety.

(Kazdan63) #4

Sklonowanie zawartości dysku z XP na dysk laptopa nic Ci nie da , bo ten system się nie uruchomi . Tylko instalacja XP . Pozostaje jeszcze kwestia legalności . 

(Wasti) #5

Nie uruchomi się ponieważ? Co będzie tu kluczową przeszkodą? Nie uruchomi się nawet w trybie awaryjnym? Legalność to tylko kwestia pewnie ponownej aktywacji i tyle.

(Kazdan63) #6

Ponieważ są inne urządzenia , sterowniki , porty, identyfikatory urządzeń , a to prowadzi nas do wpisów w Rejestrze systemu = system nie będzie działał . Uruchomienie sterownika nie z tej "bajki" podczas startu systemu może się skończyć BSoD-em . To jakie sterowniki uruchamiają się podczas startu systemu zapisane jest w Rejestrze . Szkoda czasu na takie eksperymenty skazane z góry na niepowodzenie !

To Instalator Windows wykrywa urządzenia , instaluje odpowiednie sterowniki i dokonuje wpisów w Rejestrze odczytuje i przypisuje urządzeniom odpowiednie identyfikatory !  

(neXt___) #7

To wesołej aktywacji. System po sklonowaniu nie uruchomi się, bo sterowniki się zarżną. Chcesz pracować w trybie awaryjnym? I to w pracy?

Nie łatwiej kupić np. ten, który podałeś wyżej i postawić na nim maszynę wirtualną z XP? Do zastosowań biurowych się nada.

(Wasti) #8

OK, czyli ryzyko jest zbyt duże, że całość się zawali a system nie uruchomi. Maszyna wirtualna to jest myśl i rozumiem, że chodzi Ci o 'Hyper‑V'?

(Brozinho) #9

Po taniości najlepszy będzie HP 250 z Celeronem 1000M - tutaj sporym plusem matowa matryca.