Nowy telefon - w jaki sposób przeprowadzić ładowanie?


(Slawekbednarek) #1

Dzisiaj przyszedł do mnie nowy K800i. Posiada on baterię Li-Pol i z tego co wyczytałem, tego typu baterii nie można formatować. Po całodziennym używaniu telefonu pokazał się komunikat, pisało, że zostało 1% baterii. Podłączyłem od razu telefon do ładowarki. Czy teraz, gdy np. będę chciał zmienić gniazdko dla ładowarki, mogę wyrządzić baterii większe szkody?


(Seba_K.) #2

Nic się nie stanie.

A co do formatowania baterii to różnie ludzie piszą na ten temat. Mam też baterię litowo-polimerową i trzy krotnie ją formatowałem (formowałem), tak profilaktycznie (nie wiem czy nie nazywa się tez proces formowaniem baterii).


(hevet) #3

Nie formatować a formować.Te baterie nie mają efektu pamięci,możesz zmienić gniazdko,nic złego się nie stanie.Dla tych baterii bardziej szkodliwe jest ich całkowite rozładowywanie.Ja swojej baterii nie formowałem,nie zauważyłem skutków ubocznych.


(Miroon93) #4

Różne są zdania na ten temat. Większość ludzi uważa (przynajmniej z tego z co zauważyłem), że nowych baterii już nie należy formować, gdyż nie mają już one czegoś takiego jak pamięć baterii co występowało w dawnych modelach. Ja osobiście też tak uważam. Swojej nowej baterii nie formowałem i trzyma mi 4-5, a czasem jak ją "katuje" to 2-3. Wszystko zależy już od tego jak używasz komórki.


(Adio741) #5

Baterie Ni-Cd i Ni-MH powinno się formować trzykrotnie, w cyklu: ładowanie do pełna przez 12 godzin, pełne rozładowanie.

Baterie Li-Ion i Li-Poli są od razu gotowe do użytku- formowanie w ekstremalnych przypadkach może je nawet uszkodzić.

-- Dodane 18.05.2009 (Pn) 20:14 --

Ogniwa Li-Ion i Li-Poli można, a nawet powinno się ładować często, nie dopuszczając do pełnego rozładowania, gdyż są nieodporne na przeładowanie i rozładowanie. Elektronika znajdująca się w baterii pilnuje nie przekraczania pewnych wartości, ale mimo wszystko traktowanie ich jak NiCd może zmniejszyć ich żywotność.


(Cedar) #6

To co napisał adio741 powinno się dodać na widocznym miejscu na forum bo pytania takiej treści padają co 1-2 dni i może w końcu znikną:wink:

Gwidon123 - w nowoczesnych (obecnie produkowanych telefonach) akumulator Li-Pol i Li-Jon ładujesz wtedy gdy uważasz, że jest taka potrzeba, przez taki czas jaki uważasz za stosowny i nie zawracasz sobie głowy formowaniem.

A najlepiej jak poczytasz instrukcję obsługi od telefonu i jeśli jest tam coś na ten temat napisane to zastosujesz się do tych zaleceń.


(Slawekbednarek) #7

Czyli rozumiem, że we wszystkim bateriach typu Li- można ładować, doładowywać kiedy się tylko chce, nawet przy niewielkiej utracie energii?


(Cedar) #8

Zasadniczo tak. Tylko jest pytanie - Po co? :wink: