Nowy TV (Netflix, HBOGo)

Ostatnio TV kupowałem jakieś 7-8 lat temu, służy dobrze do dzisiaj, jednak technologicznie jest już trochę przestarzały. W tej chwili czym więcej czytam, tym mniej wiem. Napiszę czego oczekuję.
Wielkość matrycy - 42-46 cali.
Rozdzielczość - minimum FHD, chociaż 4k byłoby mile widziane (ale nie jest konieczne).
Typ matrycy - tutaj właśnie mam największy problem, bo nie wiem na co mogę sobie pozwolić przy założonym budżecie. Poza tym, tutaj najbardziej się gubię, nie wiem co jest marketingową paką, a co rzeczywiście ma znaczenie.
Na 100% obsługa Netfliksa, bardzo pożądana byłaby obsługa HBOGo, obsługa YouTuba byłaby miłym, ale niekoniecznym dodatkiem.
Poza tym standard - LAN (wifi niekonieczne), 3 HDMI, możliwość powieszenia na ścianie, obsługa mediów z USB - ale to wszystko to chyba dzisiaj standard. Nie chcę zakrzywionych ekranów. Do przeglądania internetu i gier mam PC wiec to nie jest wymagane.
Kwota - myślę że 3k (ale jeżeli wydatek byłby uzasadniony, to do 5k jestem w stanie dołożyć).
Dodam jeszcze, że nie mam parcia na nowości, nie mam nic przeciwko dobrym modelom sprzed kilku lat

Kup Philipsa z Ambilight i do tego AppleTV (może być poprzedniej generacji) :slight_smile:

Zrób wypad do MM i popstrykaj telewizory to sam się przekonasz. Co możesz zrobić pilotem, jakie aplikacje smart tv wbudowane. Czy wrażasz zgodę na szpiegowanie przez producenta itp. itd. Tylko przy sprawdzaniu zaznacz z jakiego źródła sygnału korzystasz w domu, antena, satelita kabel.Bo jak ci puszczą filmik z BR to to będzie ściema.

Pracowałem kiedyś w markecie i wiem że tam nawet największe g… będzie tak ustawione, żeby ładnie to wyglądało i się sprzedało, dlatego liczę na opinie ludzi którzy mają osobiste doświadczenie.

Philips 49PUS8303 4K UHD 49 cali …“mucha nie siada”

2 polubienia

Pierwsze konkrety, sprawdzę później czy jest w mniejszym rozmiarze. Dzięki.

Kupiłem ze dwa tygodnie temu Samsung UE43NU7122 4K i jestem bardzo zadowolony (był w promocji 1390zł w MediaExpert). Za kilka stówek więcej będzie wersja 49 cali. Netflix chodzi świetnie - płynnie, dobrze napisana aplikacja. HBOGo - Samsung z wydawcą aplikacji (HBOGo) pracują nad poprawką oprogramowania (zgłosiłem do supportu, znają problem). HBO Go wyłącza się po 15-20minutach i trzeba ponownie uruchamiać aplikację.
Z ciekawszych rzeczy, których nie brałem pod uwagę przed zakupem - wbudowany Steam Link. Jak grasz na komputerze i masz Steam, to połączysz się z komputerem via sieć domowa (nie trzeba ciągnąć kabla HDMI) i można korzystać z komputera na telewizorze. O dziwo bardzo fajnie to działa.
Czego może komuś brakować w ‘dzisiejszych czasach’ a mi nie jest potrzebne:

  • brak BT (czyli żadne wypas-smart-plioty) nie pogadają),

Tak, x3 HDMI (wygodne podłączanie z tyłu, nie ma żadnego z boku), LAN/Wifi (lecę po LAN, więc nie wiem jak wifi się spisuje), dwa USB. YT, internet do zwykłego przeglądania fajnie działają. Po integracji ze smartfonem wygodnie wysyła się np. YT na telewizor. Ogólnie model doceniany za stos. jakości do ceny i dobrą matrycę.

1 polubienie

Na tą chwilę, jedyną platformą TV, na której stabilnie działa HBO GO jest Apple TV.
Swoją drogą najlepiej przypiąć do telewizora jakiegoś NUC-a z Win10 bo wtedy masz możliwość oglądania wszystkiego :slight_smile:

Ta, ale traci się wygodę wbudowanej aplikacji.

1 polubienie

W tej chwili właśnie Netflix i HBOGo lecą u mnie przez zewnętrzne urządzenie i tego chciałbym się pozbyć.

I to jest właśnie mega wygoda. Zastanawiałem się jeszcze nad xiaomi mi box 3, ale smart od Samsunga (Tizen 4) spokojnie mi wystarcza, działa płynnie. Od lat miałem właśnie duży monitor + wpięty komputer mający robić jako ‘smart’. Jestem baaaardzo zadowolny, że pozbyłem się tego, nigdy więcej.

@bachus, a jak wygląda tu aktualizacja oprogramowania? Nie chodzi mi o aplikacje, tylko OS w TV. W starszych dało się to tylko z USB zrobić i za każdym razem zerowało nasze ustawienia.

@freshmeat jak kupiłem, to był firmware chyba z maja. Poustawiałem kilka rzeczy, telewizor był już podłączony do internetu. We właściwościach dałem na sprawdzenie aktualizacji, znalazł, zainstalował. Szybko i przyjemnie. Trwało to może 2-3 minuty. Ustawienia Netflix, telewizji naziemnej zachował - nie wiem co z innymi, zbyt mało miałem jeszcze poustawiane. Jak teraz wchodziłem na stronę Samsunga, to przez pendrive/USB też można aktualizować.

Chyba nie masz dużego doświadczenia z wbudowanymi aplikacjami :slight_smile: zabawa się zaczyna np kiedy apka chce się aktualizować ale brakuje ramu (przerobiłem to na LG), albo po aktualizacji przestaje działać DTS (to na Samsungu, okazało się, że licencja wygasła, więc nowa wersja apki nie obsługuje DTS) albo któregoś dnia wstajesz sobie i chcesz obejrzeć serial na Netflixie (Android TV) a tu zonk, trzeba zaaktualizować apkę, ta nie chce się zaktualizować, kombinujesz, okazuje sie, że trzeba zaktualizować google play ale nie działa automatyczna aktualizacja. Muszisz wszystko resetować, przywracać ręcznie z pendrive. Mijają dwie godziny i tracisz ochotę na ogladanie czegokolwiek… Albo apka iPli w TV Panasonic, która nie pozwalała na odtwarzanie kanału Euro2016 (vide).

Będę się martwił, jak nie będzie działać :slight_smile:

W każdym razie, jednego jestem pewny: kiedy mój obecnie użytkowany Panasonic 48" zepsuje się to następnym będzie tej samej wielkości ekranu (lub większy) Philips z Ambilight (co najmniej z trzech boków) podłączony do intel NUC-a :slight_smile:

@Madafaker, dzięki, Twoja propozycja wygląda świetnie, ale niestety, mniejszych rozmiarów nie ma, a 46" to max co mogę wziąć.
@bachus - nie wiedziałem że za takie pieniądze można kupić tak wyposażony telewizor. Tylko jakoś w to HDR w tej cenie nie wierzę, ale na tym akurat jakoś bardzo mi ne zależy. Chyba tą drogą pójdę. W tygodniu podskoczę do znajomych którzy handlują takim sprzętem na co dzień. Jeżeli nie odradzą (a co do Samsunga mam mieszane uczucia), to coś z tej serii wezmę.

Powiem Ci, że jestem zaskoczony też. z 1.5 -2 lata temu takie telewizory kosztowały po 2500zł i więcej. Ze dwa miesiące temu kosztował 1800zł. Teraz jak był Black Friday i podobne, to po 1350-1400 zł w Media Expert i EuroRTV AGD. Jak odbierałem swój z MediaExpert to pytam się sprzedawcy czemu to tak staniało:

  • po pierwsze, nikt już nie kupuje takich małych telewizorów, no może do sypialni (W_T_F?),
  • nie ma magicznego pilota BT, co można go obsługiwać głosem itd.

Jeśli możesz kup tv 55 calowy, to można powiedzieć że obecnie jest standard, mniejsze są traktowane przez producentów po macoszemu i nawet w tej samej serii mają gorsze matryce…

Bez marketingowej papki to mniej więcej rynek wygląda tak (chodzi o jakość obrazu, a nie dodatkowe funkcje, mogą się jak zwykle pojawiać wyjątki):

Jeśli TV nie jest włączony u Ciebie na okrągło tylko głównie oglądasz konkretnie filmy lub seriale kup jakiegoś OLEDa jakość obrazu jest najwyższa z obecnie dostępnych, ale TV są dość podatne na wypalanie (oglądanie wiec zwykłej TV po kilkanaście godzin codziennie raczej odpada, a na pewno jakiś kanałów informacyjnych z paskami). NP LG B8
Ceny od około 5,5 tyś zł za 55 cali.

Jeśli za drogo lub chcesz coś trwalszego to kup z matrycą VA lub pochodną z 120 Hz, tylko z tym poniżej 55 cali jest raczej problem, gdyż zwykle są w tych mniejszych matryce 60 Hz. Przykład z w miarę tanich to Samsung NU8002, NU8042, NU8072 (konkretny numer zależy od sieci sprzedaży). W takich TV efekt HDR będzie już widoczny. Ceny około 3500 zł za 55 cali.

Jeśli chcesz mniejszy/tańszy TV to wybrałbym 60 Hz matrycę VA w rozmiarze 49-50 cali, hdr w takich TV jest obsługiwany i w sumie tyle, jego efektów w obrazie się nie dostrzeże ze względu na zbyt niską maksymalna jasność. Przykład to Samsung NU7472, NU7442, czy Philips PUS6703. Cena jakieś 2300-2500 zł.

W mniejszych TV 43 calowych, jesteśmy skazani na matrycę IPS, które mają niski kontrast i raczej nadają się do używania w jasnych pomieszczeniach. Cena w większej mierze zależna od designu, złączy i innych funkcji niż od różnic w jakości obrazu.

Podałem głównie Samsungi, bo modele tej firmy kojarzę, z pewnością pozostali producenci posiadają konkurencyjne modele.

Co do systemu Smart TV dla tych aplikacji , które wymieniłeś, na ten moment spiszą się wszystkie największe (Tizen Samsunga, webOS LG i Android TV). Android TV oferuje najwięcej różnorakich funkcji, szczególnie jak ktoś lubi kombinować, ale w swojej cenie jest najbardziej ociężały. Niestety smart TV mają jedną wadę, nikt nie daje gwarancji na obsługę zewnętrznych serwisów w dłuższej perspektywie. Choćby zmiana używanych kodeków i pewnie obecne TV zostaną z niczym, lub tylko z podstawową obsługą Choćby YT przeszedł na HTML5 i starsze TV sprzed bodajże 2012 go nie obsługują, do tego TV 4K sprzed 2015 obsługują YT tylko w FullHD.
W skrócie jak coś działa to smart TV jest przyjemne w korzystaniu, ale prędzej czy później do Smart TV i tak trzeba będzie podpiąć coś zewnętrznego, gdyż TV nikt nie wymienia tak często jak smartfonów.

Philips PUS6561, 49”, 120Hz, UHD, cena >3000.
wady: IPS i praktycznie niewidoczny HDR.