Nowy Windows OEM - oco chodzi?

Mam pytanie.Czy jeśli kupiłbym ten Windows http://www.allegro.pl/item169290340_win … ktura.html do obojętnie jakiego komputera to czy w świetle prawa byłoby to zgodne z prawem ?

Czy może trzeba używać tego systemu do takiego komputera jaki jest mu przypisany

2.Czy po zainstalowaniu Windows w wersji OEM można wymieniać takie podzespoły jak płyte główną,procesor,karte graficzną,muzyczną itd. ?

Ten system możesz zainstalować tylko na kompie firmy FUJITSU-SIEMENS. Ponieważ ten system jest dedykowany dla kompów tej włąsnie firmy (tak mi wiadomo) Wiem po tym bo mam lapka Della. Jeżeli juz chcesz pozniej wymieniac pozespoły tu tylko karta graficzna, procek itp. ale płyty głównej nie ruszaj

on mówi prawdę

A Fujitsu-Siemens produkuje “normalne” komputery? Wydaje mi się, że tylko laptopy… Tak, czy inaczej, używanie tego Windowsa z laptopem Fujitsu-Siemens będzie jak najbardziej legalne ale używanie go z “normalnym” PC lub laptopem innym niż Fujitsu-Siemens to już naruszanie zasad OEM.

Złączono Posta : 25.02.2007 (Nie) 11:08

Co do wymiany podzespołów, bo zapomniałem dopisać w poprzednim tekście, to dzwoniłem kiedyś w tej sprawie do Microsoft i oto, co się dowiedziałem:

Podzespoły można wymieniać ale kluczowym elementem jest płyta główna - tej ruszać nie można. Nasuwa się pytanie: Co, jeśli płyta padnie? Otóż w tej sytuacji, jeżeli płyta jest na gwarancji, to można ją wymienić na inny egzemplarz lub inny model. Jeśli natomiast płyta zepsuje się już po okresie gwarancyjnym a jej naprawa nie będzie możliwa, wówczas wymiana płyty głównej na inną pociągnie za sobą wygaśnięcie umowy licencyjnej systemu Windows. Tak to niestety wyglada.

Wydaje mi się, że w praktyce ciężko będzie stwierdzić (w razie ewentualnej kontroli legalności systemu), czy płyta była od początku, czy też nie. Nie sądzę, aby policyjni eksperci byli w stanie to stwierdzić (skoro zamiast dysku twardego z pirackim softem, który jest jedynym dowodem używania piratów zabierają cały komputer).