NTFS, OpenSUSE 12.1, prawa zapisu

Witam!

Jestem świeżo po instalacji openSUSE 12,1 No i pojawił się mały problem, który tę dystrybucję tymczasowo dyskryminuje. Mianowicie, bez praw root’a nie da się modyfikować danych na partycjach NTFS. Takie numery to ja w 11.3 ostatnio widziałem… Ktoś wie, co jest nie tak? Może opcje montowania powinny być inne?

Powyższe linie zostały dodane automatycznie, po wyklikaniu kilku odpowiednich opcji w instalatorze.

Sprawdź czy masz zainstalowany program ntfs-config “Narzędzie konfiguracji trybu zapisu dla NTFS” i spróbuj za jego pomocą zamontować te partycje. Jeśli to nie pomoże dopisz je na stałe do pliku:

/etc/fstab

Punkty montowania np. windows_1 windows_2 windows_3 utwórz w katalogu /mnt, zmień właściciela na siebie i ustal odpowiednie prawa dostępu ( ugo - właściciel, grupa, inni) i opcje (uid, guid) ew. kodowanie utf-8. Jeśli będzie miał z tym problem podaj wyniki poleceń (jako root):

fdisk -l

oraz:

blkid

Pomijając fakt, że kolega marcin’82 totalnie nie zrozumiał o co kaman, to informuję, że problem został rozwiązany.

Dobre he he … :smiley: Mogłbyś jaśniej?

Na przyszłość - utwórz punkt montowania w /mnt, zmień właściciela na siebie i tam zamontuj przez edycję pliku /etc/fstab. Sprawdzałem to dziesiątki razy i zawsze działało … Polecam też sprawdzić domyślne grupy do jakich są dodawani użytkownicy … brak dodania do jakiejś grupy może być powodem, że systemowe/automatyczne montowanie nie działa.

“Jeśli to nie pomoże dopisz je na stałe do pliku”

Dwie linijki z posta pierwszego pochodziły z fstab.

“Punkty montowania np. windows_1 windows_2 windows_3 utwórz w katalogu /mnt, zmień właściciela na siebie i ustal odpowiednie prawa dostępu”

To samo.

Gdybyś kolego polecił mi dodanie “uid=1000” do opcji montowania oraz zamianę “dmask=022” na “dmask=002” w tychże opcjach, to byłoby to bardziej przydatne, niż bardziej czasochłonna praca polecona przez Ciebie. Taki szczegół.

“spróbuj za jego pomocą zamontować te partycje.”

Partycje były więc już zamontowane, problem polegał na niemożności modyfikacji danych na tychże partycjach.

Pozdrawiam!

Utworzone przez system … polecam dodać wpis ręcznie i mieć spokój.

Wykonałeś to rekurencyjnie ( -R )?

Nie używam tych opcji montowania - de facto zastępuje je zmiana właściciela punktu montowania - i zawsze działało (partycje Windows oraz potem małe partycje testowe) … Nie oczekuj też, że ktoś będzie Ci tutaj przepisywał manual i składnię pliku /etc/fstab … Podałem Ci taki sposób, który sprawdziłem niejednokrotnie (chyba więc wiem, o co “kaman”).

Wróciliśmy do punktu wyjścia => prawa do zapisu.

Wniosek:

Czasem lepiej zrobić coś ręcznie, niż polegać na haldaemon, udev, udisks

Okay, okay, ale nikt tu nie chciał komuś narzucać przepisywania składni i manuala fstab.

Temat został wyczerpany.