Ntfs?

Mam problem.System xp home typ plików ntfs.dysk 80gb 1 partycja c.brat kupił taki komputer w media markt.jak można zmienić typ plików na fat32 i zrobić partycje?próbowałem płytą którą dostał w sklepie,ale po włożeniu jej nie ma okna proponującego formatowanie i zmiane plików.w dosie dyskietką startową od 98 se też niemożna usunąć tej partycji.poradźcie,jak sformatować ten dysk na fat32,albo chociaż jak zrobić te partycje?

typ plików NTFS jest lepszym rozwiązaniem niż FAT32 :slight_smile:

jeżeli masz tylko jedną partycję C to możesz ją rozdzielić na kilka za pomocą programu Partition Magic :smiley:

nigdy nieużywałem tego programu.nie wiem czy dam rade?jak jednak można zrobić format c tej jednej partycji na fat32 jeśli włożę dyskietkę startową 98se i wejdę w dos,to jak wpiszę format c: to mi sformatuje?

nic nie sformatujesz bo DOS nie będzie widział systemu plików!!

masz dwa sposoby żeby zrobić FAT32:

  1. za pomocą partition magic

  2. za pomocą płyty instalacyjnej windows xp

no właśnie za pomoca płyty ! tylko problem w tym zee jak włoze ta płyte instalacyjna to naipierw pyta sie czy instalujemy system klikam tak i mam uaktualnienia czy instalacja nowa biore nowa nastepnie wpisuje klucz dalej kopiuje pliki instalacyjne i comp uruchamia sie w dosie pyta sie czy kontynuowac czy naprawic biore kontynuowac i potem wyswietla mi na ktorej partycji zainstalowac ale mam 1 biore dalej i instaluje sie system nie ma okna wyboru formatowania nie mam pojecja jak to zrobic płyta?

ja mam xp home edytion tam napewno nie wiem w którym miejscu ale wiem ze gdzieś tam jest wbór (najprawdopodobniej włącza to litera “r”) i włączy cie sie coś w rodzaju DOSa i tam musisz juz kombinowac

włączasz komputer i wchodzisz do BIOSu tam odnajdujesz First Boot Device i zmieniasz na CD ROM teraz wkładasz płytkę xp i wychodzisz z BIOSu!! podczas uruchamiania będzie pisało mniej więcej cos takiego naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić z dysku CD więc naciśnij coś na klawiaturze i… miłej zabawy!! :slight_smile:

moze sprobuje partition magik utworzyc ze 3 partycje tylko niech ktos mi powie ,jak uruchomie ten program ,to na dole mam 4 ikonki -niestety pisze po angielsku- 1-Create new partition 2- Resize partitions 3- redistribute free space 4- Merge partitions -w co kliknac i jak dalei? bede wdzieczny

spróbuj na początek create nwe partition czyli stworzyć nową partycję !!

ok jak już stworzę nową partycję-(tylko nie wiem bo przecież on ma system na c: ,a ta partycja zajmuje cały dysk)-załużmy ze d: ,to jak sformatuje c: tym programem-jak ten program będzie działał na tej partycji systemowej c: ,oczywiście mówię o programie partition magic.Jeśli można ,co oznaczają dalsze te ikonki 2,3,i 4?

no dobrze ,ale uruchamiam program pod dosem z tych dyskietek tak? czy komendy typu fdisk lub format c: beda działac? czy w ntfs sa inne? który program z tej pierwszej dyskietki uruchomic jakom ma nazwe?

Ustaw w biosie aby startował z flopa wsadz dyskietkę nr 1 on sam się uruchomi. Sterujesz nim za pomocą myszki. :smiley:

nie mam mozliwosci teraz tego sprawdzic dopiero jutro jak pojde do niego dlatego tak sie wypytuje nie wiem co tam sie ukaze po odpaleniu tej dyskietki .Najpierw chyba na systemie wezme (resize partition) i dalej uruchomię kompa z tej dyskietki.Czy tak?Dyskietka mi odpali w dosie i teraz będę musiał usunąć partycję c: z tym systemem i utworzyć nową i ją sformatować.Czy tak?Na windowsie xp lub innym robiłem partycje ale to były w fat32.Czy dos z tej dyskietki będzie podobny do tego,co robiłem?Jeśli coś nie tak myślę to napisz.

Pod dosem zrobisz wszystko. Odpalasz program z dyskietki. Usówasz lub zmiejszasz partycje C. Po tym tworzysz wszystkie jak tam sobie chcesz i nic nie musisz więcej robić. Jeżeli chcesz formatować to najlepiej usuń pod dosem partycje C zrób trzy jak chcesz w systemie plików jaki ci odpowiada i po tym wkładasz płytę Windowsa i instalijesz.

Utworzyć nową ale nie musisz formatować. :smiley:

Program pod dosem wygląda prawie tak samo jak pod Windowsem. Ma opcje tak samo.

Przykład jak zrobić formata pod dosem w tym programie.

Po uruchomieniu klikasz prawym przyciskiem myszy na partycji którą chcesz sformatować klikasz format ustawiasz mu system plików w okienko wpisujesz OK i zatwierdzasz. :smiley:

A convert nie zadziala?

Ostatnio instalowalem XP na 95 u wujka i wziąłem NTFS, nie było formatu, bo zostały dokumenty i stare programy, a dysk jest w NTFS :o

wielkie dzieki jutro bede eksperymentował! :lol: