Numer przerwania

zainstalowałem karte sieciową planeta i komputer odpalał -mierzłem stoperem-11 minut.powiedziano mi żebym sprawdził “przerwania”.i sprawdziłem:planet miał te same co karta muzyczna(10).co zrobić żeby i jedna idruga chodziła równocześnie bez problemów z uruchamianiem win98? :frowning: :frowning: :frowning:

Ja szukałbym wolnego przerwania dla jednego lub drugiego urządzenia. System w trakcie ustawiania pokazuje czy nie ma konfliktów.

Aczkolwie karta sieciowa i dżwiękowa działają na wspólnym przerwaniu (współdzielą), Tak jest też u mnie, wprawdzie pod XP PRO, ale pod WIN 98 miałem tak samo. Jednak WIN 98 zachowuje się trochę inaczej z różnymi kartami. Próbowałbym jak wyżej, jeśli problem będzie się powtarzał proponuję nowe sterowniki do urządzeń.

Pozdrawiam 8)

w opisie płyty głównej jest opisanych od 0 do16. muzyczna ma 10 a graficzna 11. Czy nr.przerwania można wogule zmieniać ? i jak to fizycznie zrobić? ze sterownikami już próbowałem i nic.próbowałem też zamieniać karty w gniazdach. :frowning:

Opis:

Mój komputer (prawym klik)- Właściwości; Właściwości Systemu; Menadżer Użądzeń. Wybierasz użądzenie i właściwości; zakładka - Zasoby. Tam masz haczyk przy atomatycznym ustawieniu zasobów - odhacz to. W karcie sieciowej możesz zmienić tylko zakres wej/wyj, w związku z tym spróbuj zmienić przerwanie dla kartyu dzwiękowej.

Kontrolery dźięku, video i gier - wybierz główny sterownik do karty i właściwości; zasoby - odhacz automatyczne ustawianie, “najedź” na IRQ i wybierz - zmień. Wcześniej dobrze jest pamiętac jakie były pierwotne ustawienia by w razie kłopotów można było do nich wrócić. Przerwania zmienia się płynnie, w dolnym okienku będzie pokazana informacja czy “nie ma konfliktów”. Najlepiej wybierz takie IRQ, które jest całkowicie wolne, by urządzenie nie współdzieliło przerwania.

Pamiętaj, że operacje, które opisuje nie dają 100% gwarancji, że zadziała. System może podawać komunikaty o niebezpieczeństwie ręcznych ustawień, ale od tego jest system. Ja bym próbował. Sprawdź jeszcze wszędzie zakres wejścia /wyjścia, czy tam nie ma takich samych ustawień. Ustawienia powinny być różne.

Powodzenia

Pozdrawiam

Golden Finger

piszesz:sprawdz…sprawdziłem problem z 10(karta graficzna i sieciówka)

jak wyrzuce sieciówke to graficzna ma 10 a muzyczna 11 i brak innych wolnych.pytałem czy można dać przerwanie np.17 gdzie opis płyty głównej mówi że jest 16.

Logika wskazuje, że jak nie ma wolnych to na jakie chcesz wolne ustawić?

Jeżeli masz możliwość pożyczenia innej sprawdzonej karty sieciowej to zobacz czy na niej też będzie problem. Sprawdzałem, wszędzie karty sieciowe działają na takim samym IRQ i jest OK. Na moich dwóch kompach tak jest. Na jednym mam dwie karty sieciowe, jedna ma IRQ 10, druga 11, i jedna współdzieli przerwanie z kartą graficzną IRQ 11, a druga z kartą dźwiękową IRQ 10.

Może masz problem sprzętowy, czy zmieniałeś ostatnio któreś użądzenie i czy był czas, że Twój komp pracował poprawnie?

to była nowa sieciówka.nie miałem problemów ze starą.problem chyba tkwi w tej właśnie karcie.inne współdzielą przerwania i jest ok.posprawdzam inne dostępne. :wink:

DZIĘKI WSZYSTKIM ZA RADY.DO NASTĘPNEGO PROBLEMU!