[Numizmatyka] Czyszczenie monet miedzianych


(system) #1

Może ktos z Was przypadkiem lub nie - wie jak wyczyścić skutecznie owe monety, gdyż posiadam kilkanaście monet pokrytych patyną. Proszę o poważne odpowiedzi, gdyż nie chciałbym zniszczyć tych monet.

Ewentualnie jeśli ktoś by coś znalazł na ten temat to proszę o linki w tym topicu.


(system) #2

Pawek

Jeżeli już to widziałeś to...sorry...

Zobacz tutaj...

http://e-numizmatyka.pl/store/product_i ... cts_id=484

Pozdrawiam :slight_smile:


(Canaletto) #3

Może coś stąd Cię zainteresuje...

:slight_smile:


(szczepan601) #4

Pawek Jeśli już zdecydujesz się na czyszczenie tych monet, to polecam Pastę polerską (taka zielona). Kiedyś zbierałem monety tak hobbistycznie i czyściłem je właśnie nią. Do czyszczenia jest rewelacyjna. Dostępna w sklepach chemicznych. Tylko nie daj się nabrać na jakieś płyny do miedzi i mosiądzu !!


(system) #5

Dziękuję za wszelkie wskazówki. Wszystko przeczytam i dam znać jak wyszło.

Co nie znaczy, że już nie chcę, aby tutaj pisano :wink:


(Monczkin) #6

Pawek ja używałem najprostrzego środka - sok z cytryny :slight_smile:


(Błażej) #7

JA również polecam pasty do czyszczenia monet. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. na niektóre z moich monet(srebrne lub lustrzane) kupuje na nie specjalne pojemiczki(takie okrągłe, plastikowe), wtedy monety mają zapewnioną należytą ochrone :slight_smile:


(system) #8

Myślę, że już wystarczy. Jutro (jak kto woli - dzisiaj) biorę się za robotę. O efektach nie omieszkam nie poinformować :slight_smile:


(Zonkishi16) #9

ja polecam chyba najprostrzy sposob: coca-cola :mrgreen: nic tak nie czysci jak ten kwas. Wrzuc na noc i rano bedziesz mial czysciutkie :smiley:


(Piotrekjunior) #10

Wiesz co sie dzieje z LUDZKIM ZĘBEM po nocy spędzonej w COCA-COLI ?? :? :? :?


(fiesta) #11

Jeżeli chcesz ją sobie zniszczyć to skorzystaj z tej porady :lol:


(szczepan601) #12

I tu sie mogę kłócić :-x Mój znajomy do dziś używa tej pasty :stuck_out_tongue: Pawek na próbę proponuję wyczyścić jakis inny przedmiot z miedzi. Życzę jak najlepszych efektów !!


(Monczkin) #13

No i co z tego ??

Generalnie monety są dość podatne na wszelkie środki chemiczne i reakcje (w tym np. pot, inny metal, etc.) Używanie past polerskich według mnie nie jest szczęśliwym pomysłem. Polerowanie polega na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń. Jak wiadomo, w przypadku dostania się brudu (ziarna piasku itp.) można uszkodzić powierzchnię monety, co w wypadku cennych eksponatów może spowodować nasz wybuch.

Proponuję jednak zasięgnąć porady ludzi mających o tym pojęcie, a tych można spotkac w sklepach numizmatycznych. Porady dobry wujek, mądra ciocia, może przynieść więcej szkody niż pożytku :!: