NVIDIA czy ATI pod linuxem

(haker146) #1

Witam mam dylemat ponieważ chcę na stałe zainstalować linuxa ale nie wiem jaki układ graficzny ATI czy NVIDIA najlepiej pracowałby na linuxie. Z doświadczenia wynika mi że sterowniki Nvidi są o wiele lepiej dopracowane do pracy i gr na linuxie przez co osiągnę większą wydajność. Obecnie w komputerze mam włożona kartę Ati Rzdeon 6670 HD MSi, a na półce leży geforce 8800gt 1GB Zotac. Czy jeżeli chciałbym zainstalować linuxa to warto zmienić kartę na tą nvidię. Bardzo proszę o radę.

(Wojtekbogocki) #2

AMD ostatnio mocno poprawiło swoje sterowniki po Linux'a, jak kiedyś były problemy, to teraz przestały być. Zostaw tego Radka i wgraj mu najnowsze Catalysty, powinno działać perfekt.

(system) #3

Tak jak pisze WOJEK64 , kiedyś tylko nVidia, a dzisiaj znajomym polecam AMD.

Poza tym, nie ATi Radeon, tylko AMD Radeon.

(mozilla007) #4

Ja nie dawno przed zmianą sprzętu miałem problemy ze sterownikami pod Ati (u mnie zawsze zostanie Ati, jakoś lepiej brzmi), ale to była starsza karta HD3650, ogólnie to cyrki z tą kartą były, zwiększanie napięcia itd. Teraz nie wiem jak sytuacja wygląda i muszę wierzyć na słowo, za to nVidia się nie popisała za bardzo ze sterownikami. Pod linuxem nie kiedy się wysypują, pod Windowsem podobnie i trzeba stare instalować. Już nawet stare Ati po aktualizacji sterowników nie chrzaniło tak jak Geforce.

(foreste) #5

A jak jest sytuacja z kartami amd radeon hd 4870 w linuxie tzn na otwartych sterownikach ?

, bo te od amd będą przestarzałe w styczniu 2013r , bo te z lipca są ostatnie co będą obsługiwać tą kartę.

(dzemik) #6

Hmm... Chętnie przetestuję... Jak próbowałem jakieś pół roku temu, to na Arch Linux na ATI/AMD Radeon 5770 wydajność systemu tak trochę odstawała jeszcze od otwartych sterów.

Otwarte będą wspierać pewnie jeszcze z 5 lat. A o ile się nie mylę, to 4870 i 4670 mają najbardziej dopracowane otwarte stery pod linuxa (mogę się mylić).

EDIT: Prawie wszystko ok, ale... nie wybudza się po "uśpieniu". Jeszcze trochę pokombinuję, bo skok faktycznie jest. W systemie już praktycznie tak wydajne jak otwarte, a w 3d, cóż... Nie ma porównania.

(Wojtekbogocki) #7

@up Na Archu musisz sobie spatchować jeśli instalujesz przez oficjalny instalator AMD (wersja z AUR chyba ma już patcha), gdyż catalysty 12.6 nie chcą się skompilować na kernelu 3.4, po spatchowaniu chodzi jak marzenie. Tu instrukcja: http://henryhermawan.blogspot.com/2012/06/amd-catalyst-patch-for-kernel-34x.html

(dzemik) #8

Ja dorzuciłem sobie repo z ArchWiki i jak narazie działa. Jutro się pobawię.

PS.: U Ciebie nie ma problemu z sypaniem X'ów po wybudzaniu kompa?

(Wojtekbogocki) #9

Na chwilę obecną nie mam dostępu do drugiego laptopa więc nie sprawdzę, ale nie pamiętam żebym miewał jakiekolwiek problemy z X'ami.

(dragonn) #10

Właśnie to jest dla mnie w ATI/AMD nie zrozumiałe - sytuacja powtarza się co trochę, większy update jądra czy xorg i trzeba czekać na aktualizację sterowników lub dodawać jakieś patchy, u nVidii był odkąd pamiętam jeden taki przypadek, a u ATI spotkałem się już z tym parę razy.

(haker146) #11

dragonn Obecnie z tego co wiem Ati stara się z każdą wersją poprawiać stery. Jak piszą na stronie AMD wraz z wersja 12.7 sterowniki uzyskają już pełne wsparcie dla OpenGL 4.2co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na wydajność w grach i pracy na linuxie. Obecnie najlepsze stery posiadają karty graficzne z serii 6xxx i 7xxx. Do 5xxx poprawiają sterowniki. Najciekawsze jest to że obecnie nawet sterowniki nividi nie wspierają w 100% OpenGl no i częściej się sypią pod lnuxem chyba ze będziesz używał tych starszych wersji sterów.

(ra-v) #12

Nie wiem jak w ATI jest z otwartymi, ale z NVidia były zawsze cyrki. Ja zawsze do Nvidia isntalowałem sterowniki producenta z nvidia.com. Mój stary GeForce 4 dostawał nowe sterowniki chyba do 2011, więc 8 lat po wydaniu, ale i tak te z 2011 roku chodzą na najnowszych systemach.

(Inventuzz) #13

Miałem suse'a, debiana, redhata, mandrake'a nawet, miałem też nvidie i ati, i w sumie nie miałem problemu z żadnym :wink: może lekkie wskazanie na ATI.