Nvidia Geforce 860m - laptop zawiesza się w grach


(Silene) #1

Witam,

ponownie poszukuję u Was pomocy... tym razem chodzi o kartę graficzną, a przynajmniej tak mi się wydaje.

Mam stosunkowo nowy laptop - zakupiony w tym roku Acer Aspire v15 Nitro, proc. intel core i7 2.50ghz, 64bit Win7, ram 8gb. Myślę, że problem może wynikać z 2 kart graficznych - wymienionej w tytule nvidia oraz zintegrowanej intela hd graphics 4600.

Otóż chciałam pograć sobie w sagę Wiedźmina zaczynając od początku i mam problem już z 1 częścią, która wydaje mi się, że na tym sprzęcie powinna śmigać bez problemu - co chwilę zawiesza mi laptop. Co ciekawsze (przynajmniej dla mnie) czasami zamiast zawiesić komputer zawiesza się sama gra co jest poprzedzone komunikatem (załącznik), że nvidia nie może zostać odłączona. Czyli karta graficzna przestała działać? Kompletnie nie wiem co z tym zrobić, czy oddać laptop do sklepu, gdzie go kupiłam, do naprawy czy wystarczy zmienić jakieś ustawienia (wyczytałam gdzieś w sieci aby ustawić nvidię jako preferowaną kartę graficzną przez panel sterowania, ale problem się powtarza, nie próbowałam wchodzić w bios by czegoś nie rozwalić).

Pewnie moja wypowiedź jest chaotyczna, z góry przyznaje się, że nie znam się na sprzęcie, mam tylko podstawy, więc jeśli potrzebujecie jakiś dodatkowych danych podajcie link do tematu w którym opisują jak je pozyskać,a postaram się je wydobyć... z góry dzięki.

 

56241a524ecc7_Beztytuu.thumb.jpg.ae7a59c


(Bob P) #2

Prawdopodobnie uszkodzona jest karta , lub winne są sterowniki do niej . przeinstalować sterowniki zrobić test 3DMarkiem jeżeli nadal będzię sie to działo to do sklepu reklamacja 


(Silene) #3

Witam,

niestety dzieje się to cały czas, gdy próbuje grać w Wiedźmian1. W ogóle przeszłam z powrotem na ustawienia automatycznego wyboru, bo również ff nie mógł przetrwać nvidii

2.thumb.jpg.02a61591872dc1b84c76cd4244ec

Używam GeForce Experience, który twierdzi, że mam aktualną wersję sterowników, ale spróbowałam też ściągnąć je ze strony nvidia i zainstalować, więc powinny być odpowiednie…

 

Właśnie próbuje odpalić ten 3dmark o którym wspomniałęś i wyskoczył mi ten sam błąd co przy ff (umieszczony u góry)…

 

EDIT:

Przy kolejnej próbie załadował się, włączył jakąś ‘grę’ i w pewnym momencie blue screen… zobaczymy co jeszcze zrobi.

EDIT:

Dochodzi najdalej do 32s testu i zawiesza się.


(Maha) #4

Hej! Mam tak jak Ty laptopa z Optimusem, czyli dwie karty - Intel i Nvidii, ale nie gram, więc będę trochę strzelał w ciemno.

Widzę, że masz najnowszy dostępny na stronie Nvidii sterownik - 358.50. Jest jednak wydana nowsza wersja - 358.59,  a właściwie poprawka, bo pojawiło się kilka problemów. Znajdziesz go tu: http://www.station-drivers.com/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=4&id=1346&Itemid=255&lang=en

Link bezpośredni dla laptopów z Win7 i 8 x64: http://international.download.nvidia.com/Windows/358.59/358.59-notebook-win8-win7-64bit-international.hf.exe

Najlepiej najpierw odinstaluj obecny sterownik za pomocą programu Display Driver Uninstaller: http://www.dobreprogramy.pl/Display-Driver-Uninstaller,Program,Windows,47643.htmlOdpal jako administrator. A przy ponownej instalacji sterownika wybierz czystą instalację.

Sprawdź w panelu Nvidii, czy gra jest podłączona po nią. Jak nie, to dodaj ręcznie. Słyszałem, że niektóre gry mają tak, że proces, którym starujesz grę nie jest głównym pracującym podczas samego grania. Sprawdź na wszelki wypadek na necie.

Tak na przyszłość to w laptopach z dwoma kartami, tutaj w technologii Optimus, najpierw instalujesz sterownik chipsetu, restart, potem sterownik grafiki Intela, restart i na końcu stery do Nvidii, restart. I raczej nie instaluj tych dla Nvidii przez aktualizację, ale ściągaj całą paczkę ręcznie i wtedy instaluj.

Możesz podać jaki dokładnie masz procesor i którą wersję sterowników grafiki Intela?

Czy w Opcjach zasilania Plan zasilania masz ustawiony na ‘Wysoka wydajność’?

Link do najnowszych sterowników Nvidii: https://www.nvidia.com/Download/Find.aspx?lang=pl  Chociaż jak widać tej poprawki/hotfiksa tam nie ma.

Link do najnowszych sterowników Intela: https://downloadcenter.intel.com/  W ‘Search downloads’ wpisz ‘intela hd graphics 4600’, uszereguj po dacie i wybierz ten dla Win7 x64.

Warto też zaglądać na: http://www.station-drivers.com/index.php?lang=en  i na News i na Forum.

Albo odinstaluj stery grafiki Intela i Nvidii wspomnianym Display Driver Uninstaller-em i zainstaluj dedykowane ze strony producenta laptopa. Czasem te są najlepsze.


(QbaTheRipper) #5

Tak jak pisze @Maha.Przeinstaluj OBA sterowniki do grafiki.Dodatkowo zajżyj tu http://www.acer.pl/ac/pl/PL/content/drivers i popatrz na bios.Jest z marca tego roku więc chyba masz starszy.Warto spróbować.


(Maha) #6

Z aktualizacją BIOS-u to radzę w ostateczności i ostrożnie, bo można sobie laptopa uwalić na amen :slight_smile:

Ściągnij nawet zwykły Speccy: http://www.dobreprogramy.pl/Speccy,Program,Windows,15677.html  . Wersja bezinstalacyjna, portable wystarczy. Odpal proces Speccy64.exe jako administrator, w Opcjach zmień język na polski i w karcie ‘Płyta Główna’ zobacz którą masz wersję BIOS-u.


(Silene) #7

Matko chyba podziałało! (edit: nie, jednak dalej się wiesza :/)

Przyznam się od razu, że po ciągnięciu .59 spróbowałam go od razu zainstalować bez DDU, ale nie zdało to egzaminu, więc zrobiłąm pierw tą dezinstalacje sterowników i po ponownym załączeniu 3dmarker przetrwał do 4 gierki (na czwartej pierw zawisł, trochę mnie to zartwiło i po resecie drugi raz go włączyłam, tym razem przy 4 program się zminimalizował przez komunikat:

3.thumb.png.c713f4f82ad0d45f183ba9fde8bc

więc dałam mu tak no i niestety 3dm nie wrócił już do życia, ale nie pojawiły sie póki co errory, więc jestem dobrej myśli! Spróbuje dzisiaj znowu pograć w wiedźmina i dam znać czy dalej się wyłącza.

Na koniec odpowiedź na pytania dotyczące sprzętu:

Procesor: i7-471HQ CPU @ 2.50GHz, sterownik 6.1.7600.16385 (nie wiem czy coś jeszcze mogę podać…)

Plan mam na Zrównoważanej, zmienić? A może zmieniać przed włączeniem gier?

I pytanie dot. GeForce Experience - czy powinnam poszukać i wyłączyć autoaktualizację? Maha, pisałeś by nie instalować przez aktualizację, stąd to pytanie, bo tak kombinuje, że, jeśli ma taką opcję, to by zgłaszał obecność aktualizacji i wtedy ściągać ją ze strony nvidii samemu (konieczne jest za każdym razem użyć tego DDU?) by uniknąć problemu w przyszłości.

 

EDIT:

No niestety… Wiedźmin dalej zacina komputer na amen po kilku minutach. Macie jeszcze jakieś pomysły?


(Maha) #8

Jeżeli chcesz grać w poważniejsze gry, to tylko wysoka wydajność i zasilanie z gniazdka, nie na baterii. A czy włączysz go na stałe, czy tylko na czas gry, to zależy od Ciebie. Ja mam cały czas na wysoką przy zasilaniu z gniazdka.

Jak już wspomniałem - nie jestem graczem, więc GeForce Experience w ogóle nie instaluję. A błąd przy instalacji może wystąpić lub nie i przy instalacji przez Experience, i przy ręcznej ze ściągniętego pliku. Z tym, że przy drugiej opcji masz plik instalatora na dysku i jeśli coś pójdzie nie tak, to masz go pod ręką. Zgłaszanie nowej aktualizacji możesz włączyć, ale jak sama widziałaś aktualizacji 358.59 na stronie NVidii nie było (może teraz dodali - nie sprawdzałem), a tu: http://www.station-drivers.com/index.php?lang=en  był, więc warto odwiedzać tę stronę od czasu do czasu. DDU za każdym razem nie trzeba używać. Zazwyczaj nadinstalowanie nowej wersji sterowników na stare jest bezproblemowe, ale u mnie właśnie z 358.50 na 358.59 zakończyło się niepowodzeniem i wtedy DDU jak znalazł.

Co do procesora i chipsetu, patrząc na numer (sterownik 6.1.7600.16385) to wydaje mi się, że jest to podstawowy sterownik zintegrowany z Windowsem. Wejdź na stronę laptopa i zainstaluj intelowski sterownik chipsetu stamtąd. Nie zdziw się, że może okazać się konieczne przeinstalowanie sterów grafiki Intela i Nvidii jeszcze raz. No, i po każdej instalacji restart systemu.


(Silene) #9

Dzięki za rady i pomoc.

Szczerze to już sama nie wiem co myśleć o tej mojej grafice, ale skoro przestał pojawiajać się komunikat o odłączeniu nvidii to chyba na razie odpuszczę sobie naprawę… zwłaszcza, że co im teraz powiem, że gra mi zawiesza komputer? :stuck_out_tongue: (swoją drogą odpalałam ją 3 razy, za 1 zawisł praktycznie od razu na wczytywaniu save, za 2 po kilku minutach, a za 3 chodził z 1,5 godziny… nie ogarniam co jest nie tak)

Co do sterowników, na str Acera sa tylko pod win8.1 i win10.