nVidia GF7300GS - sterownik ekranu przestał odpowiadać


(Pslovik1) #1

Witam.

Mam problem z kartą graficzną nVidia GeForce 7300 GS.

Mianowicie co pewien czas obraz miga 2x na czarno, po czym pokazuje się ponownie. A w tray'u pokazuje się komunikat:

Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.

Sterownik ekranu NVIDIA Windows Kernel Driver, Version 285.62 przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.

Znalazłem inny temat o tym samym, ale tutaj raczej nie o temperaturę chodzi, bo mam włączony HWmonitor od ~30 minut i temperatury są w normie. Min - 45, Max - 47, jeżeli chodzi o kartę graficzną.

Karta zainstalowana od ~2 tygodni a problem pojawił się jakieś 3-4 dni temu.

Ma ktoś może jakiś pomysł co może być nie tak? Konfiguracja kompa taka jak w podpisie, jedynie karta grafiki zmieniona na tego GF'a.


(Dimatheus) #2

Hej,

Przede wszystkim spróbuj aktualizacji sterowników - dwa dni temu ukazała się nowa wersja 295.73. Oczywiście uruchom instalację z uprawnieniami administratora - klikasz na plik prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję Uruchom jako administrator. Następnie wykonaj czystą instalację - zostaną w jej toku usunięte stare sterowniki oraz wszelkie utworzone poprzednio profile.

Następnie warto zaktualizować system, jeśli brakuje mu któryś z łatek.

:arrow: Sterowniki do chipsetu płyty głównej zainstalowane?

Dzieje się tak tylko na pulpicie, czy w grach także?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Pslovik1) #3

Dimatheus dzięki za odpowiedź.

Nowe sterowniki zainstalowane jako czysta instalacja z uprawnieniami admina. Stery do chipsetu także zainstalowane na nowo, uaktualnienia instaluje automatycznie.

Dzieje się tak także jak nie ma nic uruchomionego. Już przy uruchamianiu systemu, po wpisaniu hasła, się to dzieje. Nie ważne czy jest włączony jakiś player, przeglądarka czy uruchomiony jakiś program, czy gra.

Jakieś jeszcze sugestie? Może jakieś logi wrzucić lub coś? Idę na pełną współpracę oby tylko uporać się z tym... :frowning:

Pozdrawiam

SlaVa

PS. Problemu nie zauważyłem, jeżeli komp zostanie uruchomiony w trybie awaryjnym.


(Dimatheus) #4

Hej,

To akurat normalne. W trybie tym sprzęt działa jedynie w oparciu o sterowniki, które zawarte są w oryginalnym systemie. Błąd z takim sterownikiem oznaczałby w 99% uszkodzenie sprzętu. A tak jest to nieco mniej prawdopodobne. :slight_smile:

Ogólnie przeprowadziłbym instalację sterownika jeszcze raz. Sterownik graficzny odinstalowujesz poprzez menadżer urządzeń - w zakładce Sterownik karty graficznej wybierasz opcję odinstalowania sterownika i dodatkowo zaznaczasz, by sterownik został usunięty z dysku. Po tym pojawi się komunikat o konieczności ponownego uruchomienia systemu. Po nim normalnie odinstalowujesz całość oprogramowania nVidii. Kolejny restart i tym razem uruchomienie komputera w trybie awaryjnym, w którym należy przeczyścić dysk i rejestr przy pomocy programu CCleaner. Po nim kolejny restart i normalne uruchomienie systemu oraz instalacja najnowszych sterowników.

Tutaj tylko jedna uwaga. Jak uruchomisz instalację i sterowniki zostaną wypakowane do folderu, przerywasz ją. Następnie wchodzisz do folderu i uruchamiasz plik Setup.exe jako administrator. Jakikolwiek postęp?

:arrow: Czy przed zmianą karty graficznej, odinstalowałeś poprzednie sterowniki?

Pozdrawiam,

Dimatheus