Nvidia-gpu: i2c timeout error

Kernel 6.2.x.x
Witam!
Zaktualizowałem system przy użyciu opcji wbudowanej w system. Niby wyłącza źródła z pliku sources.list. Dobrze „Włączę sobie, ok”. Aktualizacja ruszyła. Pobrało wszystko, wgrało wszystkie pakiety, usunęło przestarzałe, robię restart i tu boom, takie coś. System nie wstaje! ;( Co się mogło stać i jak to naprawić? Pewnie kernel i sterowniki grafiki…

[EDIT]
kernel 5.x w „advanced options” w GRUB’ie startuje. System zainstalpwany obok Win11.

Dam inne zdj.

próbowałeś przez system awaryjny. jak się uda przejść do poprzedniego systemu

Jak to odpalić? Nigdy tego nie robiłem. Jednak kiedy wybiorę z GRUB’a „Advanced Options”, a potem starszy kernel (tam mam 5.x) dalej nie pamiętam liczb wersji, to Kubuntu 23.04 startuje, ale:

  • bez tapety;
  • dziwnie długo;
  • no i nie wiem, czy tak można korzystać - chyba raczej nie, no nie? Chociaż jeśli masz do wyboru wersję jądra…
    Dlugo startuje, bo pewnie kompiluje starszy kernel.

Halo
No i co?
Włączyłem Tryb awaryjny z kernelem 6.2.0.x. Pojawiło się menu na niebieskim tle. Wybrałem Network, potem dpkg. Potem resume i mogą mi kursor w lewym, gornym rogu. Tak wisii.

Czeka mnie reinstalka?
Kubuntu to nie jest na szczęście mój główny system, ale po co reinstalować… Myślałem, że pójdzie aktualizacja w trybie OTA (Przez narzędzie aktualizacyjne w systemie).

Daję Wam chłopaki *.zip’a z konfiguracją apt.
apt.zip (60,0 KB)
Macie tam sources. List, konfigurację programu APT i inne pliki. Może ja coś nagrzebalem…

Dam też plik.
lista_pakietow.txt (48,5 KB)
Sprawdźcie tu. Może coś ja mam namieszane. Zauważyłem jeszcze, że w tym starszym jądrem 5.19.x.x chyba nie pracuje mi własnościowy sterownik od Nvidii, ale mogę się mylić.

Kiedy wybieram pozycję z kernelem 6.2.0 w GRUB’ie, to próbuje się bootować, i ostatnia linijka to:

hid-generic 003 … coś tam leaving. No i koniec.

Umiesz uruchomić w trybie tekstowym, czy wtedy ruszy?

Dodaj do linii komend jądra w Grubie:
systemd.unit=multi-user.target

Jak już uruchomisz, zaloguj się, potem:

sudo su -
apt-get update
apt-get dist-upgrade

Ogólnie wygląda na buga:
ubuntu nvidia i2c timeout error - Szukaj w Google .

Radzo dodać moduł i2c do czarnej listy, ale jakie to będzie miało konsekwencje już nie piszo :joy:

NVIDIA Error At start up - Hardware Support - Zorin Forum .

Dlatego tak jak pisałem wyżej, zaktualizuj system w pełni, może coś się pojawiło z łatką albo jądro albo sterowniki nvidia.

Dodatkowo nie zalecają aktualizacji między wydaniami LTS a półrocznymi.

Tryb awaryjny z jądrem w wersji 6.2.0.x startuje. Po uruchomieniu pojawia się takie szare menu na niebieskim tle, jakbym instalował Win95 lub DOS’a :smiley:
No dobra, bez żartów.

systemd.unit=user. Target

Dodać to do pliku:

/etc/default/grub

No i walnąć:

Sudo update-grub

??
Żeby mi Windows z GRUB’a nie zniknął.

[EDIT]
Wygooglowane:

Wciskając klawisz “e” można wejść do edycji danego jądra, do linii komend GRUB można wejść wciskając klawisz “c” . W trybie edycji GRUB wczytuje wybraną pozycję z pliku /boot/grub2/grub.cfg . Po wprowadzeniu zmian w trybie edycji można nacisnąć Ctrl+x aby uruchomić system, Ctrl+c aby przełączyć się do linii komend grub> lub ESC aby anulować wprowadzone zmiany i przenieść się z powrotem do głównego menu. Będąc w linii komend grub> można nacisnąć TAB aby wyświetlić listę dostępnych komend.

Klawisz „E”, czy „C”?

@marcin82
Dobra, hejka!
Wybrałem to jądro 6.2.0 Generic w trybie awaryjnym (nie wiem, czy to to miało być) :frowning: ). No kliknąłem na klawiaturze „E” i na końcu tego pliku, co się otworzył dopisalem:

systemd.unit=user. Target

Nie wiem, czy to na końcu pliku miało być, czy w innym miejscu, bo różne strony różnie piszą. No dobra. Po wpisaniu tego tekstu klikam skrót klaawiaturowy ctrl+X, by zapisać zmiany i uruchomić system. Coś się ładuje, ładuje… Pojawia się to „niebieskie” menu znowu. Teraz wybierm opcję najpierw „Network”, by byl net, a potem „Root”, by zalogować SU.

No i wpisuję kolejno:

apt-get update

apt-get dist-upgrade

No i co? Pobralo się coś i zainstalowało. Robię teraz restart - tym razem już normalnie do jądra 6.2.0 bez trybu recovery i co?? nici z tego :frowning: :frowning: :open_mouth: Moim zdaniem walnięty kernel.

Co to jest ten moduł i2C i jak dodać go do czarnej listy?

Odświeżam temat.
Coś wiadomo?

Aktualizować co 2 lata a nie co pół roku.

No już dobrze. Tylko jak z tego wybrnąć? Może to tylko bug w Kernel i poczekać te 2 tyg. A potem

Sudo apt-get update

No i potrm

Sudo apt-get dist-upgrade

Sorry za literówki, ale pisze na telefonie.

Problem jest w module i2c_nvidia_gpu. Dodaj do czarnej listy moduł, zregeneruj kernel IMG i będzie śmigać.

boot - [Dual system, Ubuntu 20.04]nvidia-gpu: i2c timeout error; ucsi_ccg: i2c_transfer failed -110, ucsi_ccg_init failed - Ask Ubuntu

Kernel driver i2c-nvidia-gpu — The Linux Kernel documentation

Kurcze, wolalbym, aby ten caly moduł nvidia, ktory sprawia klopoty, nie sprawil innych mam na myśli dodanie go do czarbej listy.

Jaką masz kartę graficzną? Dokładny model poproszę.


NVIDIA Turing Architecture In-Depth | NVIDIA Technical Blog

NVIDIA umożliwia wysłanie obrazu przez port USB-C w nowszych architekturach (Turing/Ada i nowsze).

Gigabyte RTX 2080 Super (nie pamiętam, jaka wersja teraz).

Monitor podpięty poprzez DP.

Masz architekturę GPU Turing, więc Linux prawidłowo krzyczy w logach na ten temat.
Zalecam używać wersję kernela, gdzie problem nie występuje albo zaryzykować dodanie pliku konfiguracyjnego dodającego do czarnej listy moduł, który powoduje błąd (link do ask ubuntu jest w poprzedniej mojej wiadomości)

@FadeMind Linku do ask ubuntu nie widzę wśród twoich wiadomości. Mam tylko link do str. Nvidii (opis architektury Turing) i to: Kernel driver i2c-nvidia-gpu — The Linux Kernel documentation
Pewnie o tym myślaleś.
Pobrać to i wsadzić gdzieś?

Wyżej