NVIDIA vs AMD - sterowniki pod Linuksa

Na jedno wychodzi :slight_smile:

Polecam zwrócenie uwagi na słowo zasugerował. eimi tworzy jakieś plotki, a wy je rozsiewacie.

Nie zdziwiłbym się, gdyby Ubuntu Phone miało coś opartego o Xy, Waylanda lub DirectFB.

I tak najprawdopodobniej jest.

Tak czy inaczej pewne jest że zmiana servera grafiki będzie.

Pod Linux-a, i nie tylko, polecam AMD.

Dobre układy: HD 5870, HD5970, HD 6870, HD7870 lub lepsze.

Czemu AMD jest lepsze pod linux-em i nie tylko ?

  • Catalyst-a jest bardzo dobrze napisany w stosunku do starych wersji, wiele osób już o tym pisało że sterowniki nvidia mają niską wydajność i były aktualizowane pod “stream” a AMD zrobił to już dawno

  • AMD zimplementował instrukcję bitwise która znacznie przyspiesza wiele operacji związanych z APP np. programy typu: encodry x264, MPEG-4, pyrit, oclhashcat są nawet o 100-200% wydajniejsze niż na nVidia. Dodam że układy nVidia funkcję emulują PROGRAMOWO!

  • Technologia Hybrydowa, dwie karty Intel + Radeon lub Radeon APU + Radeon GPU, została zimplementowana w sterownik a nie jak w przypadku nVidia która się wypięła na linux-a… na co twórca Linux odpowiedział “■■■■ You nVidia”

i ludzie musieli napisać swoje aplikacje które pozwalają sterować Optimus-em
  • jeżeli chodzi o wydajność… to nie ma takiej karty z układem nVidia której nie dało by się pobić tańszą kartą AMD nawet jeżeli czasem jedna karta nvidia trzeba pobić dwoma radeon-ami które kosztują co jedna nvidia. Niestety ta zasada działa też na Windows w grach.

  • AMD APP SDK - to bardzo przyjazny toolkit, znacznie lepszy niż CUDA SDK. AMD bardzo się stara i pomaga dev

Mity:

  • o ile rdzenie fermi (nv) były ciepłe jak wyszły tak teraz wszystkie układy GPU grzeją się tak samo niezależnie od producenta i tu więcej zależy od chłodzenia niż od GPU. Dobrym przykładem są karty HIS z IceQ które jako referenty spisują się nieźle, utrzymując GPU na dobrym poziomie.

  • generalnie rynek GPU jest dosyć konkurencyjny mimo że graczy jest niewielu

Wady AMD:

  • istnieje troszkę za dużo słabych modeli takich jak HD X2XX HD X3XX HD X4XX HD X5XX

  • trend EKO który opanowuje niestety nie tylko AMD, jest on co prawda bardzo ukrywany przez AMD ale istnieje i postępuje co znacznie redukuje możliwości OC układów GPU. Przykładem jest np. 5670 który bez problemu osiąga 775MHz -> 1GHz, tego typu wyczyn nie jest realny na 7670, tak samo 6870 do 7870…

  • brak układów APU o wyższej wydajności, miło by było mieć procesor + silna grafika pod jednym chłodzeniem… ale żeby to było coś pokroju 7870 a nie 7470…

Jak będziecie mi chcieli odpisać, bardzo proszę bez:

  • ale mi program/gra XYZ chodzi lepiej na nvidia niż AMD

  • w benchmarku z 2012 nvidia wypadła lepiej…

  • i niech was nie zaślepia fakt posiadanego układu GPU, bo o ile w sprawie Linux-a jestem bardzo przekonany do AMD tak pod Linux-em do typowych zastosowań (gier) nVidia jest przyzwoita.

Co do sterowników Nvidia to chyba dużo też zależy od karty i systemu.

Np. efekty w GNOME 3 na openSUSE 12.2 przy rozdzielczości 1280x1024 na karcie zintegrowanej Nvidia 7025 256MB chodzą dość tragicznie (

). Z KDE i grami jest jak najbardziej ok.

Natomiast GNOME 3 na tym samym systemie na starszym kompie z Nvidią 4 AGP 64MB chodzi ogólnie wolniej, ale tak nie przycina.

nVidia lepsza. Mam drugiego kompa z kartą od AMD i mi poprostu muli i nie mogę znaleźć sterowników.

Piesek64 , z antycznymi kartami od AMD/ATi faktycznie tak było.

Teraz sytuacja znacznie się poprawiła, a ty dalej siejesz FUD.

Ciężko zmienić zdanie, gdy raz się człowiek przejechał. Uczulenie na AMD mam od… 8 lat?

Jeśli to nie jest karta mobilna, to śmiało nvidia ;).

Wszystkie karty uzależnione od fochów producentów sterowników są do kitu - no ale innych, równie wydajnych, nie ma. Mam w laptopku zupełnie normalnie działające kiedyś HD4670, a po najnowszych aktualizacjach xservera i porzucenia wsparcia dla kart hd4xxxx ze strony AMD/ATI, nawet sobie Steama nie mogę zainstalować na pachnącym nowością openSUSE 12.3 :). Karta oczywiście działa i desktop pracuje fajnie i normalnie, ale bez sterów zamkniętych można zapomnieć o zaawansowanym 3d. A przecież to nie taki zabytek (2008?) - NVIDIA jednak w głównych sterownikach nadal wspiera karty z 2007-2008 roku. A ceregielować mi z downgradem do xserver 1.12 i patchowaniem sterowników legacy mi się nie chce, bo nie po to mam Linuksa, żeby tak ciężko pracować :slight_smile:

dhor,

Dnia 21 stycznia 2013 roku AMD wydała sterowniki dedykowane starszym kartom Radeon HD 2000-4000.

W Ubuntu działa jak należy, może w Open Suse masz starsze pakiety.

Dodane 16.04.2013 (Wt) 14:01

AMD nie dawno poinformowało że udostępni kod źródłowy sterowników do kart Radeon serii HD.

Nie muszę chyba tłumaczyć co to dla wszystkich użytkowników systemów opartych o linuxa znaczy.