NVIDIA vs AMD - sterowniki pod Linuksa

Chce kupić nowego kompa. I zastanawiam się na kartą AMD czy Nvidia. Jak ze sterownikami wiem żę kiedyś z AMD było kiepsko ale się to poprawiło. Które mają (chodzi mi o zamkiete a nie otwarte oczywiście) lepszą wydajność na linuxe??

Jaką wydajnośc na inuxie ??

W linuxie nie trzeba instalować sterów, są wbudowane w system.

Zdecydowanie nvidia. Jesli masz wybór nawet się nie pakuj w AMD.

@up

Mowa o zamkniętych sterownikach.

Aktualnie mam otwarte stery na moim lapcie i nie działają za dobrze. Mam Ati Moblility Radeon HD 2300 (co prawda to laptop i ma z 5 lat)

PS. Warto kupować GTX 660???

Jeżeli potrzebna Ci tak wydajna karta graficzna, to tak, warto.

Te nowe od AMD sa calkiem niezle, a te od Nvidi maja problemy z nowymi kernelami.

Tia, te wbudowane o kant tyłka można rozwalić, działają i tyle.

Polecam Nvidię - wsparcie ze storny NVidii nowszysch sterowników od Nvidia 5, oraz starszych Legacy do Nvidia 4. Zakres b.duży, znacznie większych niż Catalyst (AMD/ATI).

Użytkownicy ATI zwykle narzekali porównując odpowiedniki Nvidia.

Jeśli ktoś miałby ochotę to możemy porównać wydajność zintegrowanej Nvidia 7025 256MB z jakąś ATI np. w grze Urban Terror 4.1 (1280x1024, średnie detale) lub ewentualnie jakimś niedużym benchmarku o ile takie są.

Wpierniczyłem openSUSE 12.2 na Athlona XP z Nvidią 4 64MB, zainstalowałem Legacy do niej i chodzą wszystkie efekty.

Na Linuksa praktycznie tylko karty nvidii, raczej nie ma co się zastanawiać nad kartami AMD.

Jeżeli nie zamierzasz grać ani w żaden inny sposób zajmować się mocnym 3D, to obojętne. Z obsługą dowolnego środowiska graficznego (razem z efektami), dekodowaniem filmów i flasha poradzą sobie wszystkie w miarę współczesne karty i Nvidii, i AMD. Dodatkowo nie wiem, jak z wydajnością, ale zamknięte sterowniki od AMD potrafią zbić od 5 do 15 stopni na karcie.

Miałem tu na myśli urządzenia obecnie wydawane i nowe sterowniki do nowego sprzętu, a nie egzemplarze muzealne.

Należy pamiętać, że Optimus pod Linuksem może nie działać zadowalająco :wink: Ponoć nowe sterowniki AMD działają całkiem dobrze. Ja od “zawsze” mam karty Nvidia i nie miałem najmniejszych problemów.

Zdecydowanie Nvidia, chociaż aktualnie AMD ATI nie ma problemu ze sterownikami w systemach opartych o jądro Linux.

Tylko czy chodzi o nowe sterowniki do wielu kart czy nowe sterowniki do kart z roku 2012. Raczej większość ludzi ma starsze karty ATI/AMD, być może integry, tym bardziej w laptopach. I pytanie co z APU.

Na komputerze z APU Llano nie ma najmniejszego problemu z grafiką.

Jeśli karta z nowszych to tylko amd.

Bo? Tak całkiem bez przekąsu pytam.

Polecam nVIDIA. Jak instalujesz sterowniki to w Ubuntu w terminalu wpisujesz komende

sudo apt-get install nvidia-current

Sraty-taty.

Jeśli kupujemy kartę graficzną wyprodukowaną całkiem niedawno, to marka nie ma większego znaczenia.

Piesek64 , jeśli chcemy grać przez Steam, lepszym wyborem są sterowniki experimental w wersji 310.

Z moich doświadczeń wynika, że są bardzo stabilne, a i wydajniejsze od tych z nvidia-current i nvidia-current-updates.

To zależy o jakim nie dawno mówimy.

Generalnie sprawa sterowników to wielka nie wiadoma. Aktualnie sterowniki choćby od amd experimental w których bardzo dobrze gra się w gry ze steama (Team Fortress 2, Gear UP) są ok, i co najważniejsze regularnie aktualizowane.

Canonical zamierza zmienić server grafiki z xorg na wayland, który będzie wymagał osobnych-innych, sterowników. Tak więc obecna sytuacja ni jak ma się do bliskiej przyszłości.

Canonical nie zmieni na wayland tylko zrobi własny , zmieniło zdanie kila tygodni temu.

http://www.dobreprogramy.pl/Canonical-n … 39023.html