O/C a płyta główna, zmiana płyty głównej

(Sucat) #1

Witam!

Ostatnio zacząłem trochę bawić się w O/C. Na początek podam moją konfigurację sprzętową i przejdę do pytań.

Płyta główna: ASUS P5K

Procesor: C2D E6750 2.66GHz

Chłodzenie: Arctic Cooling Freezer 7 + pasta termoprzewodząca Arctic Silver 5

Karta graficzna: Palit GeForce 8600GT sonic+

Ram: 2x GEIL DDR2 2048 MB Black Dragon / 800 (Dual 2 x 1024 MB) = w sumie 4GB

Zasilacz: CHIEFTEC GPS-450AA-101A - 450 W

Procesor bardzo ładnie mi się kręci do 3,5GHz, jednak mam problem z pamięciami. Nie chcą iść więcej niż 880MHz, a z tego co wiem, to one spokojniutko powinny do 950MHz kręcić. Gdzieś przeczytałem, że to może być wina płyty głównej, która sobie po prostu nie daje rady z nimi. Jeżeli już dam więcej MHz pamiątkom, to komputer ma straszne problemy ze wstaniem, a jak już wstanie, to wywala mi błąd O/C. Tak więc może być to wina mojej płyty głównej? Dodam jeszcze, że na pamięciach GEIL DDR2 2048 MB Ultra / 800 (Dual 2 x 1024 MB), CL4 występowało dokładnie to samo.

Czy wypada zmienić płytę główną? Jeżeli tak, to na jaką? Powiem, że po głowie chodzi mi Foxconn P35A-S. Czy na niej pamiątki powinny się wykręcić jak trzeba? Czy ten foxconn dobrze by obsługiwał resztę moich podzespołów?

Proszę o pomoc i porady.

(kozunio12) #2

Co do pamięci. Powinien pomóc Vmod(zwiększenie napięcia) oraz zwiększenie timingów(opóżnień pamięci). Mógłbyś podkręcić jeszcze podkręcić kartę kraficzną, bo Sonic+ bardzo ładnie kręci.

(Sucat) #3

kartę graficzną podkręciłem. Natomiast zwiększanie napięć pamięciom i zwiększanie timingów nic niestety nie daje i dlatego zastanawiam się, czy to płyta główna sobie po prostu rady nie daje?

(Emilmlo) #4

Albo ram sobie nie daje rady, Geile nie są za dobre do o/c.

(Sucat) #5

tak jak napisałem wyżej: (...) na pamięciach GEIL DDR2 2048 MB Ultra / 800 (Dual 2 x 1024 MB), CL4 występowało dokładnie to samo.

a poleca ktoś w ogóle Foxconna P35A-S?

(Emilmlo) #6

Bardzo dobra płyta.

(Sucat) #7

na tej płycie ramy by lepiej się wykręciły?

(Michal Kolatek) #8

Używałeś tych samych dzielników?

Zobacz co dzieje się po zmianie dzielników, ostrożnie dotknij kości (dotykaj tylko kostek, wcześniej się uziem, lub może znasz kogoś z pirometrem) zobacz jakie mają temperatury, 4x1 mogą się grzać, jedna od drugiej.

Czy lepiej będą się kręcić to nie wiadomo oc to loteria.

(Sucat) #9

tak, są podkręcane identycznie, niczym się nie różnią.