O/C Athlon 64 X2 4400+

Witam.

Jeśli chodzi o podkręcanie to stawiam dopiero pierwsze kroczki.

Po przeczytaniu wieeeeelu wątków i zasięgnięcia opini od niektórych userów zacząłęm bawić się podkręcaniem mojego Athlona 4400+. Udało mi się z 2.3 GHz osiągnąć 2.8 GHz (11x255) jak na razie - bez zmiany napięć (to oczywiście jeszcze nie koniec zabawy :mrgreen: ) Komputer chodzi stabilnie, przeszedł pomyślnie testy SuperPI i 1,5 godziny w Orthosie. Zero zawieszeń. Temperatura procka w stresie osiąga max 45 stopni. Dodam, że mam nowe chłodzenie i pasta termoprzewodząca, którą nałożyłem (Zalman ZM-STG1 ) jeszcze nie nabrała swoich optymalnych właściowości.

Teraz pytania:

1 - Czy NALEŻY dążyć do jak najmniejszego mnożnika z jak największą wartością FSB?

2 - Czy używanie mnożników połówkowych (np. 11,5) NIE jest wskazane przy podkręcaniu???

3 - O ile (do ilu) MAX mogę podnieść napięcie swojego procesora? (Teraz jest to 1,312V)

4 - Jaka powinna być MAX temperatura chipsetu płyty głównej??? (Teraz mam w IDLE 45, w STRESIE 61-63 stopnie).

Dodam, że narazie korzystam z grafiki zintegrowanej (zbieram kasę na zakup nowej grafy).

Podkręcaj na jak najwyższym mnożniku, bo płyta ci się może skończyć(czytaj FSB, a mnożnikiem to nadrobisz)

raczej nie ma różnicy

nawet jak dasz 1.6v to procowi się nic stać nie powinno. Raczej nie przekraczaj 1.5v i zapodawaj je stopniowo, nie od razu np. 1.5v

ja normalnie kręce do 3,2-3GHz tego athlona 4400 ;] i nie przejmuj sie ze nie umiesz jeszcze kręcić :(( ale sprobuj wylaczyc podkręcania ramu :stuck_out_tongue: bo ja tez tak miałem (mistrz) :open_mouth: nacisnij ,CTRL+F1" i pokażą sie dodatkowe opcje i tam bedziesz mial jak zmiejszyć do 533 Mhz :smiley: A więc kręci , kręci ile wlezie …

  • MAX FSB dla płyty jakie udało mi się usykać to 370 MHz
  • To już zrobiłem :mrgreen: Bez wciśnięcia CTRL+F nie podkręciłbym proca do 2.8 GHz :stuck_out_tongue:

na standardowym napięciu powinien spokojnie wyciągnąć 3GHz, ja swojego podtrzymuje 1,20V dalej nie nie kręcę bo mnie trzyma HTT płyty,

pamięci ustaw najniżej jak się da i luźne timingi, monitoruj temperatury, stabilność sprawdzaj tym http://sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm

Jeszcze jedno pytanie:

  • Pamięci RAM ustawiły się na 401 MHz (rzeczywiste taktowanie) (2805MHz/7=400,7) i CPU-Z oraz Everest tak też wskazuje natomiast podczas testu memtest86+ Settings RAM pokazuje 468 MHz -czyli tak jakby dzielniki pamięci nie zostały w BIOSie obniżone (2805MHz/6=467,5) choć przed podkręcaniem obniżyłem je z 800 do 667MHz. Dlaczego ten test pokazuje takie wartości???

może źle czyta połówkowe dzielniki

zapoznaj sę z tym http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2685-34

…wracając do temperatury chipsetu.

Chciałbym trochę to schłodzić, jednak nie wiem czy wymienić radiator na lepszy (JAKI???) czy może zdjąć “stary” i nałożyć nową pastę np. Zalman ZM-STG1. Może macie jakieś propozycje. Zależy mi na obniżeniu temperatury bo chcę dalej kręcić. Dodam, że w tej chwili nie mam żadnych dodatkowych wentylatorów we wnętrzu obudowy. Właśnie przymierzam się do ich zakupu. Może i tu jakieś propozycje. Osobiście zastanawialem się nad takimi rozwiązaniami:

  • Acutake Fan 120 PRO

  • Xthermal BTF 120 mm PRO

  • Noiseblocker BlackSilent XL1 120mm

acuatake najtaniej i cicho

albo coś wydajnego od Arctic cooling mają fajne wentylatory wyciągowe

W tyle mam miejsce na dwa wentylatorki 80x80 lub jeden 120. Na którą opcję się zdecydować??? Zakup 2 mniejszych czy jedego większego?

Jeden większy :slight_smile: Będzie mniejszy hałas. Możesz zamontować jeden z przodu obudowy, a drugi z tyłu, aby jeden wprowadzał powietrze do obudowy, a drugi wyprowadzał. Sam zamawiam dzisiaj na allegro Acutake i myślę, że to dobry wybór :slight_smile: Tak polecono mi na tym forum i czytałem artykuł na egielda.com.pl

A tak nawiasem, to jakie chłodzenie na chipset polecilibyście, bo mi się straszliwie grzeje i pewnie nie ominie mnie wymiana radiatora…

może xilence northbrigde cooler? albo pasywny pentagram freezone np-40 cu?