O/c athlona 5200+

Witam!

Przebrnołem do etapu 234x13 na 2.750 i za cholere nie chce pójść na 236 stabilnie a o 240 nie wspomne. Problem jets taki ze przy dzielniku cpu/7 mem moje pamieci nie wyrabiaja mimo napiecia 2V. więc dałem cpu/8 mem, mam 740mgz na pamieciach i tak jest od 10% do 17% szybszy niż na standardowych zegarach ( testy w Everescie). Mysle ze przyspieszylo by go jeszcze jakbym ram dal na cl4 o ile wyrobią takie opoznienie. Czekam na propozycje co moge zrobić zeby poszedł jeszcze wyżej. Czekam na konkretne odpowiedzi od ludzi ktorzy sie znają na O/C. proc: http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=588146 Obudowa Cooller Master Centurion, 120na tyle 2x80 po bokach i 120 na przedzie.reszta w sygnie. ps dajcie pokaz obraz ppm to zobaczycie obecne ustawienia pamieci.

Pozdrawiam patriot.jpg

Jakie masz te pamięci dokładnie ? Everest pokazuje żę domyślnie śmigają na 800MHz więc twoje 740MHz nie jest wyczynem. Upewnij się że nie potrzebują większego napięcia, zauważ że chociażby seria LLK potrzebuje do domyślnych ustawień, napięcia rzędu 2.2V.

Wklej screena z CPU-Z zakładka memory i SPD.

Jakie masz napięcie na procesorze i mostku północnym ??

Pilnuj temperatur, np. programem SpeedFan http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … edFan+4.38

http://www.ceneo.pl/607927 to sa dokladnie moje pamięci, maja niebieskie radiatory chociarz niektore wersje ich nie mają… ale 740mhz mają na proc/8mem bo na proc/7mem mają twedy 900 mhz… a tyle to one nie wyciągną.Nie mam pośredniego dzielnika proc/mem chyba że nie umiem go znaleźść. Na procku mam 2.750(domyslnie 2,5)Co dziwne w cpu-z wacha sie od 2.80 do 3.00 V ,na północnym mam domyślne, temp w idlu kolo 30-35% w stresie 50max bez C&Q. a o to screeny:

cpu.jpg

  1. masz starą wesję CPU-Z zainstaluj najnowszą 1.51 lub możliwe że już 1.52

  2. wkleiłeś 2 screeny SPD bez info o aktualnych ustawieniach z zakładki Memory

  3. Napięcia źle odczytujesz, wachlarz 2.5 - 3.0V jest nie dopuszczalny procesor wyskoczył by Ci przez obudowę :wink:

CPU-z pokazuje 1.280 i takie pewnie jest.

  1. Pamięci możesz śmiało przycisnąć do 2.1 - 2.2V, na mostku dowal 0.1 - 0.15V i zobacz jak się zachowuje, procesor przynajmniej do 1.4V jeśli chcesz coś jeszcze wydusić

  2. pokombinuj z zegarowymi opóźnieniami pamięci podnieś wartości banków do 195ns

  3. Jeśli to jeszcze możliwe to zaktualizuj bios płyty głownej

generalnie do takich operacji musisz mieć odpowiednie podejście i być dobrze przygotowany, przede wszystkim dużo czasu i cierpliwości

Procesor wygrzewaj i sprawdzaj stabilność programem Orthos Stress prime

a i tutaj masz opisane rzeczywiste dzielniki pamięci http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2685-34 pokombinuj z różnymi ustawieniami

Racja włączyłem nie tego CPU niżej masz zdjęcie aktualne. CPU z wacha napięcia od 2.8 do 2.96 V, ale omp chdozi stabilnie więc może coś się myli poprostu. Co do pamięci 2,1-2,2V to nie za dużo jak na nie? Nie chcę niczego spalić :wink: Możesz mi wytłumaczyć czemu mam podnieść wartość banków do 195? I nie wiem czy lepiej mieć 740mhz na pamięciach przy cl4 czy 900 przy cl5.

eb9d655b500a3c9cm.jpg

CPU-z podaję wartość 1.280 - 1.296V a nie 2.80, jak na ten procesor to jest to niskie napięcie o ile temperatury w stresie nie przekraczają ~65*C to można śmiało Voltować, do sprawdzenia pamięci użyj wbudowanego benchmarka w programie Everest, lub zassaj SiSoftware Sandra, ale myślę że 900MHz to lepsza opcja. Ustawienie Comand rate masz na T1 to może Cię trzymać z wyższym OC, zmień tą wartość na T2 i przeanalizuj korzyści

sorry miales racje :wink: jutro to zrobie bo dzis nauka :slight_smile:

Dodane 19.06.2009 (Pt) 18:21

i Tak :slight_smile: pracuje stabilnie na 240x13 na 1.375Vi nie wiem czy go warto bardziej zylowac. Roznica wydajnsoci miedzy 230x13 a 240x13 juz nie jest taka wielka wiec nie wiem czy nie zostane przy 230, ale jak probwoalem 230x13 przy dzielniku 7 do pamieci, na ramy dalem 2,2 V i tak nic to nie dalo zwis kompletny.Zmienie ramy to moze wtedy beda dziaalac:) lukaszzek Jak muslisz warto probwoac 250x13?albo wyzej nawet? teraz w stresie ma max 62stopnie

Próbować zawsze warto :D, trzeba tylko odpowiedzieć sobie na pytanie czy przyrost wydajność wart jest poniesionych strat, mam tutaj na myśli więcej pracy dla chłodzenia, co nie rzadko przyczynia się do większego hałasu, większego poboru prądu no i oczywiście co wynika samo przez się większego obciążenia płyty głównej ;> myślę że dla tego 3 fazowego układu zasilania 3120MHz na Windsorze to bardzo dobry wynik. Znając możliwości procesora możesz teraz popracować nad wyższym HTT który powinien przyczynić się do lepszej wydajności całej platformy, zmniejszaj mnożnik procesora i podnoś HTT (pamiętaj o mnożniku HT) ta regulacja pomoże Ci również w uzyskaniu lepszych ustawień dla pamięci (patrz strona z dzielnikami) no i pokombinuj z tym Comand Rate, wartość T1 to znaczny przyrost wydajności, jednak podniesienie belki na T2 powinno dać dużo lepsze wyniki OC, a nie od dziś wiadomo że szybsze pamięci to lepsze pamięci :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam

HTT mam na poziomie 1200mhz :smiley: FSBx5 wiecej sie niestety nie da. a gdzie dokladnie w biosie moge usatwic to T2 bo nigdzie nie moge znalezsc?

bardzo wysokie, to przetaktowanie o 20% w stosunku do dopuszczalnego, ja musiałem dać maksymalne napięcie na mostek żeby uzyskać taki wynik, to może Cię trzymać z wyższym OC, zmień mnożnik na FSBx4 i kręć dalej :wink: a Command Rate znajdziesz gdzieś obok ustawienia timingów pamięci, może się inaczej nazywać, musisz sprawdzać propozycje ustawień (AUTO/1T/2T)

1T/2T Command Timing daj na 2T

Wszystkie banki daj na 195ns

K8<->NB HT Speed daj na 4x

PCIE Clock ustaw sztywno na 100MHz

Dzieki, zatrzymalem sie na 3200, HTT na poziomie 1225, Vproca 1.35V, ram 800mhz, mostek standard, PCIE clock ustawiony na 100mhz, Nie chce go wiecej katowac a dokladnei boje sie juz o plyte bo nie wiem czy wytrzyma moje zasilanie taka czestotliwosc, ale sadze ze proc pojdzie moze w okolice 3500 bo na 3200 na moim freezerze plus wentylatory w obudowie w stresie mial max 57stopni :slight_smile:

no to graty z wyniku, bardzo fajne ustawienia, nie powinieneś mieć problemów na dłuższą metę. Moja płyta staje jak kołek z HTT 300MHz a że mam bardzo niski mnożnik 9,5 to nie dam rady wycisnąć więcej z tego Brisbane. Jedyne pocieszenie to najniższe napiecie 1.2V, podczas pracy biurowej nie przekraczam 40*C. CO do twojego zestawu to upewnij się jeszcze że ustawienia na pewno są stabilne, zapuść Orthos Stress prime na kilka godzin

to u mnei tez jak surfuje po necie(3x pelne zakladek ff) i slucham muzyki i edytory tekstu to tez max mam 40stopni:) dalem na 232X13 bo wtedy mam rowne 3ghz i mam nadzieje ze to jest bezpieczny winik i nie skroci to zywotnosci sprzetu, aczkolwiek mam taka chec sprobowania odpalenia go na 270 magistrali zeby mial 3500mhz, Jest mozliwe spalenie proca lub czegokolwiek pzrez ustawienie za wysokiego FSB? oczywiscie zmiejsze ram, HTT i podobne a na proca dam 1,4 V ?

spalić, nie spalisz. Co najwyżej komputer się nie uruchomi i włączy tryb recovery bądź będziesz musiał zresetować bios.

P.S. FSB i PSB odnosi się tylko do platform Intel, HTT to odpowiednik fsb dla pocesorów AMD, natomiast intelowy QPI (dla i7) to zerżnięty Hyper Transport (HT) od AMD, łatwe prawda ? :slight_smile:

a zeby byl uznany rekord wystarczy zrobic zrzut obrazu czy musi komp jakis test przejsc? :smiley:

Jeśli chodzi Ci o cpu-z to musisz przeprowadzić poprawną walidację i to wszystko :clever: