O/c komputera

witam chciałbym się dowiedzieć o ile i co mogę podkręcić

robię to pierwszy raz wiec przy okazji jeśli ktoś zna jakiś poradnik dotyczący podkręcania opisany dokładnie krok po kroku dla początkującego byłbym wdzięczny

mój komputer:

płyta główna evga nforce n650i ultra

procek: dual core e2160 1,8ghz

graf. geforce 8600gt galaxy

ramy 2gb good ram lub kingston nie pamiętam które… ddr2 800mhz

na pewno chciałbym dużo wyciągnąć z procka ale ile można bez zmieniania chłodzenia?

do tego nie wiem jaka jest temp procesora everest ultimate pokazuje kolejno procesor 34 C rdzeń 1 36 rdzeń 2 34 C, a w speedfan core0 21 C core1 20 C… tak wiec jaka jest prawdziwa temp procesora?

whoozi , Na naszym forum używamy polskich znaków (ą, ż, ć, ó itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. W przeciwnym wypadku Twój temat wyląduje w koszu.

ok a jaki masz zasilacz bo to głównie od niego zależy jak mocno będziesz mógł podkręcić procka i grafikę

właśnie podaj zailacz i powiedz mi czy będziesz chciał podkręcić tylko procesor/ramy czy jeszcze kartę grafiki? Jak grafikę to podaj parametry zegara/pamięci

Z tego procka na box’owym chłodzeniu byś wyciągnął do 2,8-3,0GHz, dalsze OC to już był było w granicach wysokich temp.

zasilacz mam chieftec 450W wiec raczej mogę podkręcać

mogę podkręcić procesor do 2,4ghz bez obawiania się o temperatury itp? wyczytałem też coś o zmienianiu mhz w ramach ale nie wiem o co w tym chodzi żeby zmniejszyć :confused:

narazie skupiam się jedynie na podkręceniu procka ramy wydaje mi się, że są w porządku może kartę podkręciłbym trochę tylko skąd mam wyczytać te zegary? jakim programem?

Do 2,4GHz nie powinno być problemów, częstotliwość pamięci możesz regulować dzielnikiem FSB:RAM. Upragnione 2,4GHz na procesorze osiągniesz przy FSB na poziomie 266MHz FSB co oznacza, że powinieneś ustawić dzielnik 1:1,5. Przy wyższych taktowaniach FSB twoje pamięci mogą odmówić współpracy, wtedy zmień dzielnik na niższy np 1:1.25 albo poluzuj timingi.

ok czyli jeśli chcę jedynie podkręcić procka do 2,4/2,5 ghz co powinienem jedynie zmieniać w biosie? nie chciałbym sam kombinować dlatego wolałbym dostać listę dokładnie co mam zmienić :slight_smile:

FSB 266MHz

dzielnik zmienić na 1:1,5 lub 1:1,25

i coś jeszcze czy to powinno wystarczyć?

z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Nie jest to takie proste. Konkretnych wartości nikt nie będzie w stanie podać, ponieważ trafiają się lepsze i słabsze sztuki podzespołów. Więc teoretycznie jedna sztuka tego samego procesora podkręci się max do 3,2GHz a druga do 2,8GHz. Podobnie jest z pamięciami, zdarzają się lepsze i gorsze chociaż tutaj rozbieżności są trochę mniejsze…

Do podkręcania będzie Ci jeszcze potrzebne ustawienie napięcia procesora a przy dalszej zabawie napięcie pamięci i timingów.

FSB nie dawaj od razu 266MHz, ponieważ procesor może nie ruszyć na standardowym napięciu. Na początek podnieś do jakichś 230MHz, zmień dzielnik na 1:1,5, ustaw napięcie procesora na standardowe- nie automatyczne(płyta może narzucić strasznie wysokie wartości), zapisz ustawienie i wbij do windowsa. Wtedy sprawdź programem Orthos przez np. 2h (przydało by się tych godzin więcej ale przy tak małym OC nie powinno to być niezbędne) czy system jest stabilny (czy program nie wywala błędów, komputer się nie zawiesza ani nie resetuje) jednocześnie monitoruj temperatury. Jeżeli wszystko jest ok, wracamy do biosu i podbijamy FSB o jakieś 5MHz i powtarzamy test. Gdyby komputer stał się niestabilny, zwiększamy napięcie procesora o jak najmniejszą wartość na jaką pozwala płyta. Tym sposobem celujemy w FSB 266 :slight_smile: