O co chodzi w tych zworkach w dysku twardym?

mam pytanie mam z tylu dysku jakas zworke do czego to sluzy i czy jak przesuna na inne to co bedzie sie dzialo mam dysk maxtor 40gb??

Zworki służa do ustalania priorytetu dysków (Master, slawe i cos tam jeszcze było) Jeśli masz więcej niż jeden dysk któryś musi być “master” a drugi poboczny w slawie jeśli masz tylko jeden dysk musi on być ustawiony na master. Najlepiej nic przy nich nie grzeb jeśli sie nie znasz

tylko ja niewiem na jaki mam ustawiony ?? jakto zobaczyc na jaki mam???

Na dysku jest naklejka na której wszystko ładnie jest rozrysowane i opisane.

Dysk działa? System startuje? To po co zmieniać?

to trzecie co pisał Akira to CS czyli Cable Select, kontroler sam wybiera tryb, należy tego unikać bo urządenia mogą nie działać prawidłowo, jak chcesz zobaczyć jaki masz tryb to z tyłu koło taśmy po drugiej stronie molexa jest gniazdo ze szpilkami dwie z tych szpilek są spięte zworką, u góry gniazda nad szpilkami / a także na obudowie / pisze MA to jest master, SL to jest slawe lub CS to jest Cable Select, zależnie które zworki są spięte taki jest tryb pracy dysku. Czasami jeżeli jest tylko sam dysk na taśmie zworki może nie być, domyślnie pracuje on wtedy w trybie master to chyba wszystko i proste 8)