O co chodzi z tym DNS?


(uzyt-forum) #1

Hej,
Co daje konkretnie DNS 8.8.8.8 i 4.4.4.4 i DNS 194.204.159.1 i 194.204.152.34? Kiedy używamy pierwszego a kiedy drugiego?


(Longhorn2009) #2

Serwer dns jest niezbędny, abyś mógł korzystać z nazw domenowych zamiast adresów IP. Różnica między nimi może polegać na krótszym czasie odpowiedzi czy dodatkowej ochronie przed phishingiem jak w wypadku OpenDNS. Z reguły najszybszy jest serwer operatora, ponieważ jest najbliżej.


#3

Najszybszy, to znaczy, że ma najmniejsze opóźnienia, ale nie gwarantuje lepszego działania. Liczy się zawartość wpisów, która gwarantuje lepsze odpowiedzi. Dla niektórych adresów serwery Google rozwiązują nazwy o wiele szybciej. Dostęp do serwerów Google jest na tyle szybki, że warto z nich korzystać. Jeżeli ktoś jest maniakiem, to może postawić sobie własny serwer.


(roobal) #4

Wskazujesz systemowi operacyjnemu adresy DNS. Możesz ich wskazać 2 lub więcej. Jeśli pierwszy DNS nie odpowiada, system odpytuje kolejny. Możesz mieć np. lokalny DNS na routerze i na nim wpisy statyczne, np. dla urządzeń w sieci LAN, a drugi globalny.