O ile i jak podkręcić procesor

Nazwa płyty głównej Dell OptiPlex GX280

Typ procesora Intel Pentium 4 520, 2800 MHz (14 x 200) (1 rdzeniowy)

RAM 2GB

Grafika NVIDIA GeForce GT 430 (1GB)

Typ BIOS’u Phoenix

Witam chciał bym się dowiedzieć o ile mogę podkręcić mój procesor (nie chce nic uszkodzić !) a druga sprawa to w jaki sposób to mogę zrobić. A i jestem dość zielony w tych sprawach :smiley: liczę na szybką odpowiedź :smiley:

Z tego co się orientuję, to te procesory (Pentium IV) raczej słabo się podkręcały (grzały się), poza tym zazwyczaj płyty główne markowych producentów (Dell, HP) nie mają możliwości podkręcania (robi się to zazwyczaj przez zwiększanie częstotliwości FSB) w BIOSie.

p4 to grzejnik z reguły, jednak kręci się fajnie (niestety chłodzenie musiałbyś zmienić jak nie chcesz go stracić). Po zmianie chłodzenia 3GHz wyciągniesz spokojnie. Jednak jeśli jesteś zielony daruj se :slight_smile:

No P4 to straszne podgrzewacze i trzeba zmienić na dużo lepsze chłodzenie by coś zrobić, ale czy to sens by podkręcić o te 200 lub 300 MHz? Jak kiedyś miałem P4 530 3 GHz to zmieniłem chłodzenie, dodatkowo polerowany procesor jak i radiator był na lustro i pasta kupiona srebrna nie pamiętam jaka i udało się stabilnie podkręcić aż 400 MHz wycisnąłem więcej, a więc szału to nie było. Za to w obudowie było strasznie ciepło, czyli wniosek taki nie warto inwestować w podkręcanie tego procesora.

dzięki za pomoc :smiley: