O ile podkręcić kartę graficzną?


(system) #1

Witam :mrgreen: Dyspouję tą oto kartą: Radeon X1950 Pro Gigabyte 256MB z chłodzeniem Zalmana

Na stronie Benchmarka pisze, że ta karta fabrycznie ma takie zegary:

zegar GPU: 600 MHz

zegar pamięci DDR: 700 MHz

oraz takie coś: " Jedyne drobne odstępstwo od referencyjnej specyfikacji, to o 20MHz wyższa częstotliwość taktowania procesora graficznego. W sumie niewiele, ale zawsze to o 720 Megapikseli na sekundę więcej."

Zainstalowałem program ATI Tray Tools, i tam pisze, że:

zegar GPU ma 575 MHz, a pamięć DDR 690 MHz

Na tej stronie pisze też, że:

"Wydajny cooler Zalmana nie miał też większego problemu ze schłodzeniem GPU podkręconego aż do 640 MHz. Na kościach pamięci nie widać żadnych dodatkowych radiatorków chłodzących, ale bynajmniej niech Was to nie zmyli. Przez cienkie żeberka wiatraczek dmucha także na pamięci. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że pamięci są tu lepiej chłodzone, niż w każdej innej karcie, na której 'coś' zostało przyklejone na kostkach pamięci."

Moje pytanie jest takie: o ile wobec tego mogę podwyższyć zegary? I daczego w ATI Tool pisze o odpowiednio 25 MHz i 10 MHz mniej, niż to co napisali na stronie benchmarka?


(system) #2

o tyle by:

a) nie było artefaktów

b) chipset nie osiągał zbyt dużej temperatury.


(system) #3

Ustawić zegar GPU tak jak piszą w Benchmarku na 640 MHz?


(system) #4

możesz spróbować, w AtiTool masz coś takiego scan for artefacts (skorzystaj) przynajmniej z 10min, jeśli nie pojawią się arty to kręć dalej :slight_smile: nie zapomnij podkręcić pamięci....


(system) #5

Czyli zwiększę pamięci do 700 MHz, a zegar GPU do 640, jak tam piszą w teście :slight_smile:

A takie może trochę lamerskie pytanie: gdzie się sprawdza temperaturę karty i jaka powinna być maksymalnie? :slight_smile:


(system) #6

podaje ją program AtiTool.


(system) #7

w Opcji MBM5 są trzy temperatury, która z tych to temperatura karty? I jaka temperatura dla karty jest dopuszczalna?


(system) #8

to zależy od karty...

GPU Temperature.


(system) #9

tam pisze tylko Temp 1, Temp 2 i Temp 3-w której opcji jest GPU temperature?

Jak zwiększam licznik GPU to jest ok, ale jak zwiększam częstotliwość pamięci to komp się restartuje-co z tym zrobić? Może ktoś ma tą kartę, kręcił ją i napisze na jakich ustawieniach działa stabilnie?


(Mateusz 931) #10

Podkręcaj lepiej po mału podnoszać tatkwoania a nie od razu chop i przeskok. Sprawdzaj czy nie ma artefektow i cisnij dalej.


(system) #11

na ati pamięci zawsze ciężko się kręciły (ich częstotliwość pracy jest już dość wyśrubowana) pozostań przy nominalnych (o ile zwiększyłeś??).


(system) #12

Też czytałem, że karty ATI, a szczególnie te z serii 19xxx są toporne w podkręcaniu. Z 575 i 690 MHz zwiększyłem tylko do 601 i 702 VTunerem dodawanym przez Gigabyte, czyli tak jak sami producenci proponują domyślnie zwiekszenie zegara. Gdyby więcej, to polepszyłbym szybkość karty o 2,3 %, ale ryzykowałbym uszkodzeniem-nie warto, przynajmniej jeszcze nie teraz, może kiedyś jak będzie realna potrzeba i gry będą cięły się bardzo mocno.