O wszystkim co najistotniejsze - Optymalizacja by Cyba91 CZ1

Witam. Poradnik kieruję głównie do osób mniej zaawansowanych, lub którzy z komputerem przygodę dopiero zaczynają,

oczywiście użytkownicy zaawansowani, mogą się nim w razie potrzeby posłużyć również i przyda im się na pewno także.

Forum oblega masa podobnych pytań i stwierdzeń przez użytkowników, których przybywa, pozwolę sobie przytoczyć kilka z nich :

:arrow: Komputer się muli i zawiesza, co zrobić ?

:arrow: System nagle spowolnił, proszę o szybką pomoc.

:arrow: Jak zabezpieczyć komputer ?

:arrow: Jaki program antywirusowy jest najlepszy, co polecacie ?

:arrow: W jaki sposób mogę zoptymalizować system, aby szybciej i stabilniej funkcjonował ?

:arrow: Podejrzenie infekcji, mój antywirus krzyczy, ale zagrożenia nie usuwa, co robić ?

Oczywiście jest to tylko kropla w morzu pytań. Poradnik będzie dosyć obszerny, zawierał będzie w sobie odpowiedzi na wszystkie z powyższych pytań,

ale także mnóstwo innych porad, które pomogą wam umilić pracę z komputerem, zniwelują ryzyko awarii systemu, a co za tym idzie utraty zdjęć,

muzyki, filmów, a co najważniejsze ważnych danych. Pora zabrać się za konkrety.

1. ZABEZPIECZENIE KOMPUTERA PRZED RÓŻNĄ MAŚCIĄ WIRUSÓW I ATAKAMI HAKERÓW

Króciutko o wirusach…

:arrow: Co to jest właściwie ten wirus i na czym polega jego działanie ?

Wirus komputerowy - Program, który ma na celu za wszelką cenę pozbawić nas przyjemności korzystania z komputera. O ile wyróżniamy wirusy, których obecność w systemie da się poznać na pierwszy rzut oka, o tyle istnieją wirusy/robaki, które o sobie nie dają znać w ogóle, a działają w tle i sieją spustoszenie wewnątrz naszego systemu operacyjnego, infekując kolejno nasze pliki systemowe, później doprowadzając nas do szału, poprzez liczne błędy i errory. Oczywiście wyróżniamy także szkodliwe oprogramowanie, które sprowadza się tylko i wyłącznie do wyświetlania idiotycznych reklam i zabawnych banerów w naszym systemie. Niemniej jednak , wirus jest wirusem, czy to groźny, czy groźny nieco mniej, szkoda żeby cokolwiek tkwiło w naszym systemie.

Jeszcze troszkę o tym, co potrafią wirusy :

 • Umożliwiają przejąć kontrolę nad naszym systemem, osobie zupełnie dla nas nieznanej, przez co robi sobie z waszym komputerem co tylko mu się zachce

 • Uniemożliwiają całkowicie pracę, spowalniają system, zawieszają go, dążą do tego, aby wyświetlane były liczne i przeróżne błędy

 • Wyłączają komputer, potrafią zaplanować formatowanie (usuwanie wszystkiego co się znajduje na danym dysku) danej partycji

 • Kradną hasła, zarówno te bankowe, hasła gier, jak i loginy do przeróżnych stron ( Ten typ wirusa nazywa się najczęściej keyloggerem,

który przechwytuje wszystko to, co wpisujemy przez naszą klawiaturę, przez co ważne informacje trafiają do niepowołanych rąk )

 • Rozsyłają spam, głównie poprzez nasz program pocztowy

To tyle, ile przeciętny user powinien wiedzieć o tym, jakie szkody może wyrządzić wirus.

NIŻEJ PODPOWIEM, W JAKI SPOSÓB ZABEZPIECZYĆ KOMPUTER, ORAZ CZEGO ROBIĆ NIE NALEŻY, CO ZAPEWNI DAM DOBRĄ OCHRONĘ W SIECI :

:arrow: Program antywirusowy

Podstawa. Poprawnie skonfigurowany, aktualizowany przynajmniej raz dziennie. Dodam, że mamy teraz bardo dużo dobrych i darmowych programów antywirusowych, wykrywalnością wirusów przebijających większość płatnych, dlatego wychodzę z założenia, że nie ma potrzeby płacić za program tylko i wyłącznie do domowych zastosowań, albo korzystać z wersji trial (zazwyczaj 30 dni), co zdecydowanie później irytuje niedoświadczonych użytkowników, alertami o tym, że okres testowania programu się skończył, i nie wiedzą za bardzo co mają począć. Od razu powiem, że nie istnieje coś takiego jak najlepszy antywirus. Najlepszym programem antywirusowym, jest tylko i wyłącznie to, co znajduje się na Twojej szyi. To Ty decydujesz o tym jakie stronki odwiedzasz, na co klikasz i co pobierasz. Pamiętaj, że przed głupotą, nie uchroni Cię nawet teoretycznie najlepszy antywirus, który zajmuje pierwsze miejsce w testach wykrywania wirusów. Pojąć to o czym napisałem, jest jedną z najważniejszych rzeczy, która niweluje ryzyko złapania wirusa i to znacznie. Nigdy nie instaluj dwóch programów antywirusowych na jednym komputerze.Mogą one wejść ze sobą w konflikt, który obu uniemożliwi poprawne działanie.Opisy i linki do najlepszych darmowych programów antywirusowych podam niżej.

:arrow: Zapora Sieciowa

Zwana zaporą ogniową, czyli firewallem. Zabezpiecza nas przed intruzami z zewnątrz i blokuje niepowołany dostęp do naszego komputera.

Trzymając się pozostałych moich rad , wystarczy zdecydowanie zapora ta systemowa. Użytkownicy, którzy mają jakieś pojęcie o regułach połączeń przychodzących i wychodzących, i posiadają niezbędną wiedzę o tym co zablokować w razie potrzeby, mogą zainstalować zaporę zewnętrzną, nie wbudowaną w system. O zaporach na razie to tyle.

:arrow: Program Antyspyware, Antymalware

Z racji tego, że nasz antywirus nie musi wcale wszystkich zagrożeń przy skanowaniu systemu wykrywać, dobrze jest mieć dodatkowy skaner na żądanie (taki, który sobie włączamy kiedy chcemy, dokonujemy aktualizacji baz wirusów i sprawdzamy nim system na ich obecność, powiedzmy co 2 tygodnie). Pomyślałem o tym i zrobiłem listę dobrych skanerów, które uzupełnią naszego antywirusa. Proponuję mieć nie więcej niż 2 skanery na żądanie w systemie, z tego względu, że im więcej oprogramowania mamy w systemie i zajętych MB/GB, tym nasz Windows na tym traci i działa wolniej.

:arrow: Poprawki

Zabezpieczenia dla systemu Windows wychodzą co jakiś czas, radzę mieć oko na nie i włączyć aktualizacje automatyczne. Jeśli boisz się, z racji tego że masz nielegalny system, podstawą jest zainstalować Service Pack 3 dla systemu Windows XP, oraz dodatek Service Pack 1 i Service Pack 2 dla systemu VISTA. ( A jeszcze łatwiej jest przejść się do sklepu i kupić system ) hehe! No… albo postawić Linuxa.

:arrow: Staraj się nie wchodzić na niezaufane strony internetowe

Które mogą zainfekować Twój komputer bez Twojej wiedzy, ale również spytać się Ciebie, np o zainstalowanie jakiejś wtyczki, która tak naprawdę potrzebna nie jest, a może przynieść kolosalne szkody dla Twojego systemu. W takowym celu napisano specjalne dodatki, które informują nas o tym, kiedy na takiej niebezpiecznej stronie się znajdujemy. Jeśli ktoś jest posiadaczem przeglądarki Mozilla Firefox, polecam dodatek o nazwie WOT .

:arrow: Nie klikaj w załączniki

Załączniki w mailach wysłanych do Ciebie przez nieznajome adresy, adresy od osób nieznajomych w Twoim komunikatorze, nie klikaj w reklamy typu " Zostałeś wylosowany spośród miliona osób, kliknij aby odebrać nagrodę" , ani nie instaluj jak wyżej wymieniłem nieznanych przez Ciebie dodatków na stronach, między innymi dodatkowych nieznanych wtyczek, toolbarów (dodatkowe paski narzędzi w przeglądarce) zazwyczaj jest to spyware, czyt. reklamy, albo konie trojańskie, o nazwie Trojan Downloader.

:arrow: Aktualizuj swoje oprogramowanie

Oprogramowanie zainstalowane na komputerze, aktualizuj do najnowszych wersji, o ile to oczywiście możliwe, lub instaluj poprawki, które producenci udostępniają zaraz gdy wykryją, że ich program jest podatny na ataki, krótko mówiąc dziurawy. Niektóre programy ( np. Adobe Reader ), słyną z tego, że na takie ataki podatne są, dlatego użytkownicy między innymi dlatego szukają zamienników.

:arrow: Dobra przeglądarka internetowa

Na wstępie od razu powiem, jeśli korzystasz ze starszej wersji IE ( Internet Explorer ), nie daj Boże IE 6 (dziurawa jak sitko pomimo poprawek) , to w trybie natychmiastowym zaktualizuj ją do najnowszej wersji pod numerkiem 8, która nie dość, że jest szybsza, to także o wiele bezpieczniejsza. Zalecam zainstalować przeglądarkę Mozilla Firefox + wtyczki takie jak AdBlock Plus (wtyczka, dzięki której pozbędziemy się denerwujących reklam i banerów) oraz NoScript (Pozwala wykonywać skrypty JavaScript i aplety Java tylko przez zaufane domeny, wybrane przez użytkownika, zabezpiecza nas przed atakami cross-site scripting XSS). Bardzo dobrą przeglądarką jest również Opera 10, oraz Google Chrome 4. Co komu pasuje, o gustach się nie dyskutuje, bo to rzecz zbędna.

:arrow: Cracki, dziwne Patche, Keygeny

Ludzie, za wszelką cenę chcecie mieć płatne oprogramowanie, ściągając Cracki i Keygeny z dziwnych stron, następnie generując seriale do płatnych programów. Zdajcie sobie sprawę, że takie wynalazki, mimo braku alertu o wirusie przez wasz program antywirusowy (nie zawsze), dodają przeróżne robactwa do systemu, wpisy do rejestru a później się dziwicie i mówicie że ‘Avast to dno i mi wpuścił wirusa, nie polecam’. Ręce opadają, o crackach i keygenach to tyle, jest dużo bardzo fajnych darmowych odpowiedników. Pamiętajcie, że nie tylko okradacie producentów, którzy w swoje oprogramowanie włożyli mnóstwo pracy, ale także oszukujecie samych siebie.

:arrow: Płytka, Pendrive, przenośny dysk od znajomego

Tą drogą przynieść niespodziankę od kogoś też się zdarza. Wyłączenie autoodtwarzania w wielu przypadkach nic nie daje. Przed włożeniem takowego urządzenia do USB, warto spytać znajomego, czy nigdykolwiek nie było jakichś informacji o wirusie, przez jego program antywirusowy, o ile go ma, o to też warto spytać… Zainfekowane urządzenie po podpięciu do komputera, natychmiast infekuje dyski twarde. Jeśli nasz program antywirusowy coś wykryje w trefnym Pendrive, upewnij się, że wirus został usunięty, skanując pendrive oraz dysk twardy ponownie po restarcie komputera. Może się zdarzyć tak, że nasz antywirus wymięknie i nie da rady z infekcją, z pomocą przyjdzie nam taki program jak Flash Desinfector (usuwa infekcje z dysków przenośnych podpiętych pod USB oraz naprawia plik autorun.inf). Jeśli nie chcecie robić niczego na własną rękę, pobieracie program o nazwie OTL ( Przedstawiłem go niżej ) i link do jego Logu wklejacie na naszym forum w dziale Bezpieczeństwo.

:arrow: Programy do pobierania plików

Korzystając z Emule, Ares, Bearshare i innych tego typu programów, trzeba być bardzo ostrożnym, szczególnie ściągając wyżej wymienione cracki. Znajdziesz tam miliony plików, z czego tysiące z nich są zawirusowane, takie uroki p2p. Staraj się nie pobierać plików o słabym ratingu, większość programów do pobierania obsługuje możliwość komentowania danych plików, z czego przed pobraniem możesz przeczytać taki komentarz, dzięki czemu dowiesz się, czy plik jest zawirusowany czy też nie i czy to w ogóle ten plik, który chcesz pobrać.

Z ważniejszych rzeczy byłoby na tyle, jeśli coś pominąłem, lub coś mogę dodać, proszę o PW.

Jakim oprogramowaniem zabezpieczyć swój komputer ?

Najlepsze na tą chwilę, darmowe programy antywirusowe :

 • avast! Free Antivirus 5 - avast! Free Antivirus (dawniej avast! Home Edition) to niezwykle popularny, darmowy program antywirusowy, którego zadaniem jest zabezpieczanie komputera przed szkodliwym oprogramowaniem podczas codziennej pracy z komputerem – wysyłanie/odbieranie wiadomości e-mail, rozmowy za pośrednictwem komunikatorów czy też przeglądanie stron internetowych. Aplikacja w porównaniu do poprzedniej edycji posiada znacznie ulepszony interfejs użytkownika, zoptymalizowany z myślą o procesorach wielordzeniowych silnik antywirusowy (który stosowany jest także w wersji komercyjnej), a także wprowadza oficjalnie mechanizm heurystyki oraz funkcję, która wykrywać ma potencjalnie niechciane oprogramowanie.

Parę słów ode mnie: Małe wymagania systemowe, dobrze nadaje się na słabszy sprzęt. Przyznam, że ta wersja naprawdę miło mnie zaskoczyła, przed zainstalowaniem przypuszczałem, że będzie odczuwalny dla systemu, ale patrząc między innymi na zużycie pamięci RAM, na moim sprzęcie zużywa dużo mniej niż poprzednia wersja 4.8, mając go, nie odczułem żadnego mulenia ani tym podobne. Posiada także pracę w trybie pełnoekranowym, gdy mamy uruchomioną np jakąś grę, program nie wyświetla wtedy np alertu o aktualizacji. Program nie potrzebuje szczególnej konfiguracji, śledząc jego opcje zmieniłem parę mało istotnych rzeczy.

avast5.th.jpg

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Avira AntiVir Personal - Free Antivirus 10 - Cieszący się sporą popularnością, bezpłatny (do zastosowań domowych) program antywirusowy. Avira AntiVir Personal - Free Antivirus (wcześniej znany jako AntiVir PersonalEdition Classic) charakteryzuje się przede wszystkim dużą ilością sygnatur wirusów i wykorzystywanie niewielkich zasobów systemowych. Silnik program pozwala na ochronę i usuwanie robaków, wirusów, koni trojańskich, rootkitów, spyware, adware i innych zagrożeń w tym również phishingu. Wersja Free nie posiada możliwości skanowania poczty przychodzącej/wychodzącej, ale po aktywacji opcji skanowania plików podczas odczytu i zapisu informacje w skrzynce pocztowej i tak są sprawdzane.

Parę słów ode mnie: Mój lider, urzekł mnie prostotą interfejsu już jakiś rok temu, od tamtej pory wiele się nie zmienił. Bardzo dobra wykrywalność wirusów. Kiedyś nie był tak popularny jak teraz, w ciągu 3 lat zanotował olbrzymi postęp, większa moc konfiguracji. Zasoby które pożera, są naprawdę, ale to naprawdę bardzo małe , można go uruchomić naprawdę na bardzo starym komputerze i nie będzie wcale go spowalniał. Podczas aktualizowania wersji free, pojawia się pop-reklama komercyjnej wersji programu. Avirę wypada dobrze skonfigurować. Podaję link do opisu konfiguracji

aviraantivirpersonalfre.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Panda Cloud Antivirus - Panda Cloud Antivirus chroni komputery przed najnowszym złośliwym oprogramowaniem, programami typu spyware, rootkitami i wirusami. Program działa w tzw. “chmurze”, co w praktyce oznacza, że część procesów i zasobów przeniesiona jest na zewnętrzne serwery. Dzięki temu program zużywa znacząco mniej pamięci i mocy obliczeniowej. Architektura tego rozwiązania opiera się na bardzo lekkim, zajmującym bardzo mało zasobów agencie instalowanym na stacjach roboczych oraz farmie serwerów przechowujących sygnatury wirusów. Panda Cloud Antivirus łączy lokalne mechanizmy detekcji ze skanowaniem danych w czasie rzeczywistym przez usługi pracujące w chmurze.

Parę słów ode mnie: Cudo, takim mianem mogę go określić. Dla początkujących użytkowników idealny. Instalujesz i zapominasz (oczywiście skanowanie systemu od czasu do czasu należy wykonać samemu). Program co wykryje to sam od razu usunie, nie wyświetla alertów, działa sobie w tle i robi to co powinien robić, czyli szuka wirusów. Miałem go kilka miesięcy i naprawdę byłem z niego bardzo zadowolony. Zużycie zasobów znikome. Sygnatury wirusów są od razu na serwerach, program nic nie pobiera, ani o nic nie pyta. Nie obciąża łącza, nie zawyża pingów (sprawdzałem). Panda się bardzo poprawiła z wykrywalnością, kiedyś była nadpobudliwa, naprawdę polecam i życzę jak najlepiej temu antywirusowi.

pandacloudantivirus.th.jpg

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Microsoft Security Essentials - Microsoft Security Essentials to bezpłatne narzędzie służące do zabezpieczania systemu Windows przez wszelakiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem - wirusy, rootkity, trojany i spyware. Program oferuje bardzo przyjazny i prosty w użyciu interfejs graficzny, trzy tryby skanowania (pełne, skrócone i użytkownika, w którym możemy wybrać dyski, a nawet poszczególne foldery), harmonogram skanowania, automatyczne (lub definiowane przez użytkownika) aktualizacje baz sygnatur, a także historię wykrytych zagrożeń. Ponadto aplikacja charakteryzuje się małym zapotrzebowaniem na zasoby systemowe i umożliwia tworzenie list wykluczeń, pozwalających definiować pliki, lokalizacje, rozszerzenia i procesy, pomijane podczas skanowania.

Parę słów ode mnie: Antywirus z bardzo małym stażem. Za dużo od siebie o nim nie napiszę, bo jestem sceptycznie do niego nastawiony. Wychodzę z założenia, aby Microsoft zajmował się dalej tylko i wyłącznie systemem operacyjnym a nie antywirusami. Nie jestem za nim z tego względu, ponieważ źle mi się kojarzy Windows Defender oraz Narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania. Słyszałem dużo o nim dobrych wieści i czytałem dużo pozytywnych komentarzy. Nie mam pojęcia jak z jego wykrywalnością, wiem, że na pewno nie obciąża komputera i ma bardzo prosty i przejrzysty interfejs, co jest oczywiście na + i to duży. Jeśli jesteś zwolennikiem Microsoftu, możesz go śmiało przetestować, to nic nie kosztuje :stuck_out_tongue:

microsoftsecurityessent.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • AVG Anti-Virus Free Edition - AVG Anti-Virus 9.0 Free Edition to darmowa odmiana popularnego programu antywirusowego wyprodukowanego w Czechach. Oferuje on skuteczne zabezpieczenie przed wszelakiego rodzaju szkodliwym oprogramowaniem przy zachowaniu niskich wymagań systemowych i częstych aktualizacjach sygnatur wirusów. W jego skład wchodzi skaner główny oraz skaner rezydentny, monitorujący każdy uruchamiany plik, skaner poczty e-mail (współpracujący m.in. z MS Outlook, Outlook Express), filtr anty-spyware, ograniczający dostęp do informacji na komputerze dla programów szpiegujących i komponentów reklamowych, a także moduł LinkScanner, którego zadaniem jest ochrona przed niebezpiecznym stronami internetowymi, jeszcze przed ich wyświetleniem. Ocenia on również pod kątem bezpieczeństwa wyniki wyszukiwania Google, MSN i Yahoo.

Parę słów ode mnie: Wykrywalność na poziomie Avasta, czyli bardzo dobra , ale moim zdaniem troszkę słabsza od Aviry, sugeruję się głównie testami, które jak wiemy po jakimś czasie ulegają zmianie. Wymagania systemowe ma również małe, ale potrafi przymulić na słabym sprzęcie system.

Interfejs przejrzysty, aczkolwiek w konfiguracji jak dla mnie trochę dziwaczny, dużo osób niedoświadczonych ma problem z wyłączeniem chociażby automatycznego skanowania. Tak czy siak, nadal jeden z najlepszych darmowych ( i nie tylko ) antywirusów.

avgantivirus1.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Comodo Internet Security 4 - Comodo Internet Security to bezpłatny pakiet zabezpieczający składający się z cenionej przez wielu użytkowników na świecie zapory systemowej Comodo Firewall Pro i programu antywirusowego Comodo AntiVirus. Firewall oferowany przez pakiet Comodo Internet Security zapewnia ochronę komputera dzięki funkcji monitorowania uruchamianych aplikacji (baza programu posiada ponad 10 000 rozpoznawanych programów), sieci (protokoły, pakiety) oraz opcji zaawansowanej analizy działania programów. Program antywirusowy Comodo AntiVirus poza funkcją ochrony w czasie rzeczywistym oferuje również ciekawy moduł odpowiedzialny za blokowanie dostępu do niektórych elementów znajdujących się w systemie w tym ważnych folderów startowych, lokalizacji systemowych czy kluczy w rejestrze. Dodatkowym walorem aplikacji jest niskie wykorzystywanie zasobów systemowych oraz możliwość definiowania bezpiecznych aplikacji. W najnowszej wersji pojawił się zintegrowany mechanizm Sandbox, którego zadaniem jest uruchamianie potencjalnie niebezpiecznych plików w całkowicie odizolowanym, wirtualnym środowisku, zabezpieczając tym samym system przed możliwą infekcją oraz funkcja livePCsupport, pozwalająca na uzyskanie pomocy ze strony ekspertów w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Parę słów ode mnie: Kolejna niespodzianka. Mamy możliwość zainstalowania samego antywirusa, jak i tylko samej zapory z Defense + (informuje nas o podejrzanych zmianach w systemie) oraz piaskownicą. Antywirus lekki dla systemu, bez zbędnych wodotrysków, i z dobrą wykrywalnością. Mnóstwo pochwał i dobrych opinii. Dołączam się do nich również. Posiadałem go parę miesięcy i nie miałem z nim żadnych problemów.

cis4summary.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

Najlepsze na tą chwilę, darmowe zapory sieciowe :

Tak jak napisałem wyżej, osoba, która wchodzi tylko i wyłącznie na zaufane strony, typu Nasza-klasa, Onet, i tym podobne, ani nie ściąga plików dziwnego pochodzenia, oraz przestrzega pozostałe podpunkty o których wspomniałem również wyżej, może bezpiecznie korzystać z zapory systemowej systemu Windows, która wbrew opiniom ludzi nie jest wcale taka zła ( W Windows 7 poprawiła się i to znacznie ). Lecz Ci, którzy chcą czegoś więcej i czują niedosyt, mogą wybrać którąś z niżej przeze mnie przedstawionych.

 • PC Tools Firewall Plus - PC Tools Firewall Plus to kolejny darmowy produkt firmy PC Tools przeznaczony do ochrony komputera przed niepożądanym dostępem z Internetu lub sieci lokalnej do naszego komputera. Program dzięki monitorowaniu połączeń przychodzących i wychodzących umożliwia zatrzymanie takich aplikacji jak konie trojańskie, keyloggery, malware przed uzyskaniem dostępu do komputera użytkownika, wyciągnięciem prywatnych danych itp. PC Tools Firewall Plus został tak zaprojektowany, by bez problemu mogli z niego korzystać użytkownicy nie posiadający specjalistycznej wiedzy na temat blokowania aplikacji. Kolejnym walorem aplikacji jest stosunkowo niewielkie wykorzystanie zasobów systemowych podczas pracy (około 6 MB) oraz możliwość definiowania własnych reguł filtrowania pakietów.

Parę słów ode mnie: Uwielbiam tą zaporę, interfejs bardzo łatwy i przejrzysty, a co ważne po polsku, więc nie idzie się pogubić w komunikatach, które jak wiemy firewalle wyświetlają dosyć często. W testach bardzo bardzo wysoko, czołówka zaraz obok Comodo, Online Armor i Outpost Firewall.

Bardzo lekka dla systemu, używałem ją jakiś czas z Avirą free i spisywała się świetnie. Firewall nie potrzebuje szczególnie konfiguracji, filtrowanie pakietów i inne najważniejsze opcje są domyślnie włączone. Posiada także funkcję pełnego ekranu. Dzięki tej funkcji PC Tools Firewall Plus, gdy mamy uruchomioną aplikację pełnoekranową (grę,film) , sam dopuszcza lub blokuje zdarzenia (zależy od tego jak ustawimy). Nie miałem z nią żadnych problemów.

pctoolsfirewall1.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Online Armor Free - Online Armor Free to darmowa i niestety najuboższa edycja popularnej zapory sieciowej, która pomimo ograniczonej funkcjonalności oferuje ochronę na całkiem niezłym poziomie. W jej skład wchodzi standardowy moduł firewalla (w płatnych dostępne są także moduły antywirusowe, antyspyware itp.), zabezpieczający przed atakami jądro systemowe, monitorujący w czasie rzeczywistym uruchamiane aplikacje oraz dokonywane przez nie zmiany w systemie, a także chroniący komputer przez wszelakimi keyloggerami, robakami i złośliwymi skryptami. W Online Armor Free zabrakło niestety przydatnej funkcji auto-aktualizacji.

Parę słów ode mnie: Ostatnio bardzo lubiana zapora, i zdobywająca coraz większe grono użytkowników, ze względu na wysokie miejsce w popularnym teście Matousec. Nie miałem okazji jej testować, ale za jakiś czas na pewno się skuszę. W wersji darmowej jest dosyć mocno okrojona, ale do użytku domowego w połączeniu z antywirusem wystarczy jak najbardziej i zapewnia wystarczającą ochronę. Zapora niestety nie posiada polskiego interfejsu. Narzędzie oferuje ochronę wykonywania i zamykania procesów, ograniczone zabezpieczenie autostartu i ochronę przed wykonywaniem szkodliwego kodu w systemie.Z tego co wyczytałem, przy pierwszym uruchamianiu aktywuje się Safety Check Wizard , który skanuje różne komponenty systemu, a jeśli niektórych nie rozpozna, poprosi o decyzję. Mimo ograniczeń w wersji free, jest godna polecenia.

onlinearmor1.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • ZoneAlarm - Podstawowa, bezpłatna (do zastosowań niekomercyjnych) wersja popularnego programu służącego do zabezpieczania komputera przed włamaniami z sieci oraz łączenia się z nią przez niepowołane do tego programy. Program umożliwia skuteczne blokowanie prób dostępu do komputera z zewnątrz, a także pracy w trybie Stealth Mode, który sprawia, że komputer jest niewidoczny dla innych użytkowników sieci. Konfiguracja programu, pomimo braku polskiego interfejsu jest stosunkowo prosta. Program w wersji bezpłatnej oferuje ograniczoną funkcjonalność w stosunku do płatnej odmiany ZoneAlarm Pro.

Parę słów ode mnie: Tego firewalla kojarzy chyba każdy użytkownik, który chociaż trochę interesuje się zabezpieczeniami. Firewall bardzo dobrze radzi sobie z blokowaniem połączeń przychodzących do naszego PC’ta i również bardzo dobrze blokuje połączenia wychodzące. Program nie wymaga szczególnej wiedzy od użytkownika, pomimo braku języka polskiego, obsługa jest intuicyjna i wystarczy, że chociaż troszkę znamy język angielski. W razie potrzeby użytkownik może samodzielnie zablokować cały ruch sieciowy. Wydaje mi się, że ZoneAlarm to najlepsza propozycja, dla tych, którzy przygodę z firewallami dopiero zaczynają.

zonealarmfree1.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Outpost Firewall Free - Outpost Firewall Free to prosta zapora sieciowa monitorująca zarówno ruch przychodzący jak i wychodzący, kontroluje także zachowanie aplikacji. Program został wyposażony w mechanizm zabezpieczający przed nieautoryzowanym wyłączeniem. Atutem programu jest przejrzysty interfejs i łatwa obsługa. Wersja bezpłatna w przeciwieństwie do komercyjnego odpowiednika nie posiada modułu Anti-Spyware oraz nie zawiera pakietów lokalizacyjnych.

Parę słów ode mnie: Moim zdaniem, zaraz po Comodo, drugi z najskuteczniejszych firewalli. Niskie wykorzystanie zasobów systemowych. Interfejs jest rozwiązany w sposób przejrzysty. Outpost jest wyposażony także w “self-protection”, czyli mechanizm zapobiegający przed deaktywacją programu przez malware. Tryb Entertainment mode - tryb cichy bez monitów, automatycznie proponowany podczas uruchamiania aplikacji pełnoekranowej. Istnieje również nieoficjalne spolszczenie do tego programu. Spolszczone jest jakieś 80% . Jeśli ktoś by chciał, to link mogę podać na PW, ale szukając przez Wujka Google, na pewno znajdziecie.

outpost1.th.gif

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Sunbelt Personal Firewall - Łatwy w obsłudze firewall, chroniący przed atakami z Internetu oraz sieci lokalnej. Wykrywa konie trojańskie, a także programy szpiegujące. Aplikacja wykorzystuje technologię ICSA (certyfikowana technologia ochrony). Sunbelt Personal Firewall sprawdza również sygnatury MD5 tworzone przy pierwszym uruchomieniu danej aplikacji. Dzięki temu można wychwycić moment, w którym oryginalny program wysyłający dane zmienił swoją strukturę czyli może być zawirusowany. Sunbelt Personal Firewall blokuje cały zewnętrzny ruch IP, automatycznie ukrywa komputer sprawiając. że jest niewidzialny dla potencjalnych intruzów, automatycznie blokuje wszystkie okienka typu pop-up i reklamy, wykrywa próby włamań za pomocą nieznanych jeszcze narzędzi, okno raportu połączeń wyświetla w przejrzysty sposób aktywność wszystkich programów w danym momencie.Sunbelt Personal Firewall jest bezpłatny dla użytkowników domowych, jednak po 30 dniach ma ograniczoną funkcjonalność - nie posiada filtrowania treści, blokowania okienek pop-up, reklam skryptów VB, plików cookies i kilku innych dodatkowych funkcji.

Parę słów ode mnie: W skrócie. Po 30 dnaich użytkowania odpada nam między innymi i niestety HIPS i kilka mniej ważnych funkcji. Interfejs jest obsługowo łatwy i nie sprawi nikomu problemu, szczególnie gdyż jest to polska wersja. Podobnie jak ZoneAlarm, posiada awaryjną funkcję, aby w razie potrzeby odłączyć całą sieć. To co najważniejsze, napisane jest wyżej w oryginalnym opisie.

hhihi.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Comodo Firewall - Najlepszy w swojej klasie według mnie. Na początku tylko powiem, że instalujemy go ściągając instalator Comodo Internet Security, i przed pobieraniem odznaczamy antywirusa. (Instalacja odbywa się w trybie online) Program dla osób bardziej zaawansowanych, bardzo dobrze się konfiguruje, znakomicie blokuje wybrane przez nas zdarzenia. Posiada Defense + , przez co na początku komunikatów jest naprawdę dużo, o tym czy dopuścić wybraną aplikację do ruchu sieciowego czy nie, ale także śledzi dużo innych zachowań w systemie. Pocieszę was tym, że po kilku dniach użytkowania jest z górki, program potworzy najważniejsze reguły i daje nam święty spokój, oczywiście do momentu gdy nie wykryje nowej aplikacji. Firewall posiada nie tylko Defense + , ale także piaskownicę o której wyżej wspominałem.

comodofirewall.th.jpg

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

Skanery antyspyware i antymalware na żądanie, oraz szczepionki antywirusowe :

 • Dr.WEB CureIt! - Bardzo prosty w użyciu, darmowy skaner antywirusowy leczący zainfekowane komputery z wirusów, spyware, adware oraz innego niechcianego kodu. Dr.WEB CureIt! posiada aktualne na czas pobrania bazy antywirusowe Dr.WEB uaktualniane częściej niż 2 razy na godzinę w przypadku epidemii. Skaner narzędzia jak można się domyślić bazujące na silniku skanera programu antywirusowego Dr.WEB. Poza tym Dr.WEB CureIt! automatycznie wykrywa używany język na danym komputerze i przystosowuje odpowiednio interfejs skanera. Od siebie dodam, że oprogramowanie istnieje także jako LiveCD, jeśli stacja robocza lub serwer Windows\Unix nie może się uruchomić z dysku twardego po ataku wirusa, Dr.Web LiveCD sprawdzi i wyczyści system ze wszystkich podejrzanych i szkodliwych plików oraz podejmie próbę wyleczenia zainfekowanych obiektów.

Tutaj możemy pobrać zupełnie bezpłatnie oprogramowanie Dr.WEB LiveCd , po czym nagrywamy obraz ISO na płytkę DVD.

638d4f9d20d16f4806b8775.th.png

Link do pobrania programu z witryny dobreprogramy

 • Malwarebytes Anti-Malware - Skuteczny skaner wykrywający i usuwający różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie w tym wirusy, robaki, trojany, rootkity, dialery i oprogramowanie szpiegujące. Malwarebytes Anti-Malware jest bardzo prosty w obsłudze, oferuje dwa tryby skanowania (szybki i pełny). Codziennie pobiera aktualizacje, może funkcjonwać jednocześnie z innymi programami zabezpieczającymi. Wersja bezpłatna nie jest wyposażona w stałą, rezydentną ochronę (Realtime Protection Module), wersja płatna dodatkowo wyposażona została w moduł planowania skanowania i aktualizacji.

malwarebytesantimalware.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • SUPERAntiSpyware Free Edition - Darmowa wersja aplikacji przeznaczonej do wykrywania i usuwania szkodliwych komponentów (Spyware, Adware, Malware, Trojans, Dialers, Worms, KeyLoggers, HiJackers ) zainstalowanych w systemie. Program oferuje trzy tryby skanowania pozwalające na sprawdzenie dysku twardego, nośników wymiennych, pamięci oraz rejestru. Wersja bezpłatna SUPERAntiSpyware posiada stale aktualizowaną bazę sygnatur, jednak należy pobierać ją ręcznie. Dodatkowo aplikacja pozwala na określenie bezpiecznych plików czy folderów umożliwiając szybsze skanowanie całego systemu.

superantispyware1.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • a-squared Free - a-squared Free (a˛ Free) jest darmowym programem przeznaczonym do wyszukiwania i usuwania koni trojańskich, dialerów, komponentów adware i spyware, robaków oraz innego złośliwego oprogramowania. Aplikacja pozwala na skanowanie systemu w 4 trybach: szybkim, inteligentnym, dokładnym i zdefiniowanym przez użytkownika. W wersji bezpłatnej jest stale aktualizowana baza sygnatur, jednak należy pobierać ją ręcznie. W wypadku wykrycia szkodliwych programów a-squared Free dzięki zintegrowanej bazie WWW może dostarczyć szeregu informacji na temat szkodnika oraz oczywiście umożliwia ich usunięcie lub przeniesienie do kwarantanny.

Parę słów od siebie : Program jest rewelacyjny, cechuje się bardzo dobrą wykrywalnością wirusów, ale nie polecam go początkującym użytkownikom, ponieważ jest bardzo czuły i wyświetla dużo fałszywych komunikatów.

asquared1.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • Flash Disinfector - jest małym narzędziem do selektywnego likwidowania określonych infekcji z PenDrive. Najczęściej wykorzystywany jest podczas infekcji wirusem o nazwie amvo który przedostaje się przez PenDrive’a. Flash Disinfector radzi sobie bardzo dobrze z wyczyszczeniem zakażonego dysku Flash. Naprawia pliki autorun.inf na partycjach dysku i oczyszcza pamięć PenDrive’a. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, wystarczy uruchomić program, nacisnąć OK i poczekać aż wykona szybki skan. Na ten czas zaleca się wyłączyć program antywirusowy, oraz przeglądarkę internetową.

flashdesinfector1.th.png

Link do pobrania programu, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • ArcaMicroScan - ArcaMicroScan to darmowy skaner pozwalający na szybkie i pełne sprawdzenie zasobów komputera i wyleczenie ewentualnych infekcji. Aplikacja oferuje takie funkcje jak skanowanie wszystkich popularnych formatów archiwów, w tym również formatów pocztowych, skanowanie plików osadzonych, wygodny system raportowania i automatycznej aktualizacji bazy definicji szkodników. ArcaMicroScan wykorzystuje najnowsze techniki heurystyczne, w tym także Heur.RoundKick i oferuje możliwość pełnego leczenia systemu w momencie stwierdzenia infekcji (ArcaMicroScan potrafi wyrzucić z pamięci zainfekowane procesy oraz usunąć referencje do nich zarówno z rejestru jak i z plików systemowych).

arcamicroscan1.th.png

Link do pobrania programu z witryny Dobreprogramy, program nie zawiera wirusów, jest w 100% czysty

 • OTL - jest nieingerencyjnym narzędziem służącym do sporządzania szczegółowych logów danego komputera. Raport zawiera informacje na temat charakterystycznych lokalizacji systemowych.

ikonkaq.gif

Oprogramowanie pracuje na koncie z uprawnieniami Administratora (Windows Vista, : prawy przycisk myszy; funkcja - Uruchom jako Administrator).

Uwaga!

Niedoświadczeni użytkownicy mogą rozwiać swoje wątpliwości na forum w dziale Bezpieczeństwo.

Logi można wkleić w serwisie http://wklej.org/ i w dziale Bezpieczeństwo podać tylko link.

Może być tak, że Twój antywirus nie radzi sobie z wirusem, dzieją się przeróżne dziwne rzeczy, wtedy zapewne piszesz na forum o pomoc i zostajesz poproszony o podanie Logu z powyższego programu o nazwie OTL. Poniżej napiszę w jaki sposób ten LOG wykonać i gdzie go przesłać a następnie wkleić.

Pobieramy program OTL STĄD

Następnie uruchamiamy i widzimy takie okno :

otl.gif

Zaznaczamy opcje Scan All Users , LOP Check, Purity Check oraz Extra Registry na Use SafeList

Osoba, która poprosi Cię o LOG, może także kazać Ci przestawić Processess i Moduless na ALL , tak jak wyżej na screenie.

Następnie można kliknąć na Run Scan i skanowanie systemu się zacznie. Należy czekać i nic przez ten czas nie robić.

W niektórych przypadkach prowadzący przed uruchomieniem skanowania poprosi Cię o wklejenie w białym okienku na dole programu specjalnego skryptu,

który Ci poda. Więc jeśli nas o to poprosił, najpierw wklejamy skrypt w białe okienko, a później dopiero klikamy na Run Scan lub Run Fix

( w zależności co powie )

Gdy skanowanie dobiegnie końca, zobaczysz napis Scans Complete! , wtedy w notatniku otworzą się 2 logi o nazwie OTL.txt oraz Extras.txt

Logi umieszczamy na http://wklej.org a w poście dajemy tylko link.

2. Optymalizacja spowolnionego/wieszającego się komputera oraz kilka porad

:arrow: Komputer mi spowolnił, muli się, od czego ? co robić ?

Najczęstsze przyczyny :

1 :arrow: Wirusy

2 :arrow: Duża ilość zainstalowanych aplikacji, w większości już niepotrzebnych (Kilka programów do jednej czynności)

3 :arrow: Duża ilość programów/procesów działających w tle.

4 :arrow: Duża ilość zbędnych plików, mówiąc krótko śmieci. Przerośnięte katalogi tymczasowe jak i historie użytkownika.

5 :arrow: Zaśmiecony systemowy rejestr, zbędne wpisy po odinstalowanych aplikacjach i nie tylko.

6 :arrow: Pofragmentowany dysk (nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku twardym).

7 :arrow: Dany proces lub usługa pożera nam większą część , jak nie całą, zasobów. ( Przypuśćmy, że pobraliśmy najnowsze GG na słaby sprzęt. AQQ górą ^^ )

8 :arrow: Jeśli przy muleniu, słychać głośną pracę i ‘chrupanie’ dysku twardego, jest duże prawdopodobieństwo, że wina leży po stronie fizyczno / technicznej.

9 :arrow: Wysokie temperatury podzespołów, przez co system traci stabilność.

10 :arrow: Brak sterowników, przez co okna w systemie są ociążałe i zostawiają za sobą tzw ‘smugi’

11 :arrow: Spuchnięte kondensatory na płycie głównej, które powodują niestabilną pracę procesora.

Rozwiązania… :wink:

ODNOŚNIE PODPUNKTU 1 (WIRUSY)

Jeśli odczułeś duży spadek wydajności systemu, lub komputer zaczął się dziwnie zachowywać, na ten przykład :

 • Programy uruchamiają się samoistnie, jak i samoistnie się zamykają

 • Napędy CD-ROM otwierają się i zamykają, pomimo braku Twojej ingerencji w ten oto proces

 • Windows wyświetla reklamy z poziomu systemu (pulpitu), dziwne powiadomienia

 • Znikają Ci ikony z pulpitu, lub pliki i foldery

 • Internet Explorer sam się uruchamia, najczęściej z inną stroną startową niż jest domyślnie ustawiona, nie daje się zamknąć

 • Brak dostępu do dysku twardego poprzez dwuklik, prawoklik i ‘otwórz’ również nie działa

 • Spowolniony komputer przy uruchamianiu programów, przeglądaniu folderów (trzeba czekać kilka sekund zanim dany folder się otworzy)

 • Komputer się blokuje/zawiesza , występują liczne błędy, np " Program przestał odpowiadać…"

 • Pojawiają się fałszywe programy antywirusowe, np Antivirus Pro 2010 , MS Antispyware 2009 , Total Security 2009

 • Przeglądając strony internetowe za pomocą swojej przeglądarki, wyskakują Ci co róż nowe witryny i reklamy

 • Twój program pocztowy zapełnił się spamem, lub sam spam jak opętany wysyła

Musisz mieć na uwadze to, że prawdopodobnie w Twoim systemie znajduje się wirus (często nie jeden)

Jak należy dalej postępować ?

:arrow: Nie panikuj, zachowanie spokoju w takich sytuacjach to rzecz święta

:arrow: Wyłącz i włącz przywracanie systemu , instrukcja na Windows XP znajduje się TUTAJ, w systemie VISTA i Windows 7 jest podobnie, możemy znaleźć funkcję za to odpowiedzialną wchodząc przez prawoklik właściwości na ikonę Mój Komputer.

:arrow: W przypadku gdy widzisz, że infekcja jest naprawdę poważna i wirus zaczyna Ci zjadać pliki jak opętany, pierwszą czynnością jaką musisz wykonać to wypalenie na płytkę najważniejszych danych, lub przekopiowanie ich na inną partycję niż ta systemowa. (Pamiętaj o tym zawsze, żeby nigdy nie trzymać ważnych danych na partycji gdzie znajduje się system, ponieważ w razie ciężkiej infekcji, najbardziej dostaje się plikom które znajdują się na partycji systemowej. Foldery takie jak Moje dokumenty , bądź Dokumenty Udostępnione , również należą do partycji systemowej!)

:arrow: Zaktualizuj swój program antywirusowy, oraz pobierz i zainstaluj jak najszybciej narzędzia do walki z robactwem (Pamiętaj o natychmiastowej aktualizacji baz wirusów!), takie jak :

 • Malwarebytes Anti-Malware

 • Dr.WEB CureIt!

 • OTL

:arrow: Po pobraniu programów, zainstalowaniu i dokonaniu aktualizacji baz wirusów, rozłącz swoje połączenie z internetem! , następnie przystąp kolejno do pełnego skanu systemu, zaczynając od swojego programu antywirusowego (Postaraj najpierw wyleczyć pliki, jeśli nie będzie można to usuń co znajdzie lub przenieś wirusy do kwarantanny), kończąc na Malwarebytes Anti-Malware i Dr.WEB CureIt!

:arrow: Jeśli powyższe programy nie przyniosły skutku, wykonaj LOG programem OTL (Instrukcja wyżej) i umieść go na forum w dziale Bezpieczeństwo

ODNOŚNIE PODPUNKTU 2 (DUŻA ILOŚĆ ZBĘDNYCH APLIKACJI)

Pora odinstalować zbędne i niepotrzebne dla nas aplikacje, które tylko zajmują miejsce na dysku i spowalniają z niego odczyt danych. Pamiętaj żeby nie instalować kilku programów do jednej czynności, np kilku playerów do oglądania filmów i kilkunastu programów np do wypakowywania archiwów RAR (Dziewczyna miała bodajże 4 odtwarzacze do oglądania filmów, o kodekach nie wspomnę :wink: )

Z pomocą przyjdzie nam świetny darmowy program o nazwie Revo Uninstaller , pobieramy, instalujemy i uruchamiamy.

Główne okno wygląda tak :

revomojee2.jpg

Oczywiście dalej podejrzewamy co robić, zaznaczamy niepotrzebną dla nas aplikacje i na górze klikamy na przycisk Odinstaluj

Po czym ujrzymy takie okieneczko :

tweakram.jpg

Zaznaczamy kropeczkę przy Zaawansowany i klikamy dalej , po czym program przenosi nas do następnego etapu, w którym zostanie wyłoniony deinstalator aplikacji którą chcemy odinstalować. Zazwyczaj klikamy tylko dalej i odinstaluj. Deinstalatory niektórych aplikacji mogą prosić nas o restart komputera, wtedy klikamy na nie , po czym klikamy Dalej w programie Revo Uninstaller. Program teraz wyszukuje pozostawione wpisy w rejestrze przez odinstalowany program, gdy wszystkie kreseczki dojdą do końca (co oznacza szukanie zakończone), klikamy dalej i mamy coś takiego :

ohoho.jpg

Klikamy Zaznacz Wszystko a następnie Usuń , po czym klikamy dalej , program wyświetli nam pozostawione pliki przez odinstalowany program, co wygląda tak :

hejo.jpg

Postępujemy podobnie jak w poprzednim kroku, czyli Zaznacz Wszystkie a następnie Usuń. Brawo, program poprawnie odinstalowany, postępujesz tak samo z pozostałymi zbędnymi aplikacjami w Twoim systemie.

ODNOŚNIE PODPUNKTU 3** (DUŻA ILOŚĆ PROGRAMÓW/PROCESÓW DZIAŁAJĄCYCH W TLE)**

Kiedy już pozbyliśmy się zbędnych aplikacji, możemy przystąpić do kasowania zbędnych programów uruchamiających się wraz z systemem, oraz wyłączeniu zbędnych usług, co zaowocuje szybszym startem systemu, oraz mniejszą ilością usług pracujących w tle, co z kolei pozytywnie wpłynie na stabilność systemu oraz zapotrzebowanie między innymi na pamięć RAM.

W tym celu klikamy Start i odnajdujemy polecenie Uruchom , w którym wpisujemy komendę Msconfig i klikamy Ok , po czym przechodzimy do zakładki Uruchamianie. Tak wygląda to okienko w systemie Windows XP (w pozostałych nowszych edycjach systemu różni się delikatnie) :

urucham.jpg

Wyświetliła nam się lista programów które uruchamiają się wraz z systemem. Jeśli znamy jakieś programy ( np mamy ustawione GG wraz ze startem systemu, albo inne znane przez nas aplikacje ) to możemy je odptaszkować, następnie zaznaczyć Zastosuj , po czym Ok i wykonać restart komputera. W żadnym wypadku nie usuwajcie aplikacji, których nie znacie, omijajcie z dala sterowniki i inne ważne aplikacje. Jeśli nie wiecie co odznaczyć, zawsze możecie napisać post na forum z waszymi programami uruchamiającymi się wraz z systemem, lub podać link do screena, a my wam chętnie pomożemy.

Kiedy dokonaliśmy już optymalizacji autostartu, pora zająć się zbędnymi usługami.

W tym celu, klikamy Start , następnie odnajdujemy Uruchom i wpisujemy services.msc , po czym zatwierdzamy Ok

Wygląda to tak :

uslugi.jpg

Usługi które możemy wyłączyć w Windows XP:

Aby wyłączyć usługę, kliknij dwukrotnie jej nazwę i w nowym oknie z menu Typ uruchomienia wybierz opcję Wyłączony.

Usługi, które możemy wyłączyć w systemie Windows 7 :

20100103183527.jpg

ODNOŚNIE PODPUNKTU 4 (DUŻA ILOŚĆ ZBĘDNYCH PLIKÓW)

Pora zająć się oczyszczaniem dysku ze zbędnych plików. Na samym początku oczyścimy pamięć przeglądarek, które nagromadziły zapewne mnóstwo plików tymczasowych.

Użytkownicy, którzy na co dzień korzystają z przeglądarki Mozilla Firefox otwierają ją, po czym klikają na samej górze Narzędzia , a następnie Wyczyść historię przeglądania. W menu Okres do wyczyszczenia zaznaczamy Wszystko i w Szczegóły zaznaczamy wszystkie ptaszki, tak jak na poniższym screenie :

mozillaf.jpg

Oraz klikamy Wyczyść teraz , po czym przeglądarkę zamykamy.

Otwieramy przeglądarkę Internet Explorer (ona też zbiera pliki tymczasowe, z tego względu, że większość programów korzysta z niej np do sprawdzania aktualizacji albo do wyświetlania reklam, oraz wiele programów wymaga IE do poprawnego działania, np komunikator AQQ)

W Internet Explorer klikamy również Narzędzia a następnie wybieramy Usuń historię przeglądania i ustawiamy wszystko jak na tym screenie :

ieed.jpg

Następnie klikamy Usuń

Otwieramy przeglądarkę Google Chrome

Klikamy w prawym górnym rogu na przycisk, który odwzorowuje Klucz

Następnie wybierz Wyczyść Historię przeglądania i zaznacz wszystko jak na poniższym screenie :

chromeao.jpg

Klikamy na Wyczyść Historię przeglądania

Otwieramy przeglądarkę Opera

Klikamy na Narzędzia oraz Wyczyść Historię Przeglądania , ustawiamy wszystko jak poniżej :

operas.jpg

Pozostaje nam tylko kliknąć w Usuń.

Oczyszczanie przeglądarek za nami, teraz pora zająć się resztą śmieci w systemie, w tym celu pobieramy program CCleaner (System przeczyścimy 3 programami, najpierw zajmijmy się Ccleaner) i instalujemy go.

Włączamy i przechodzimy do Menu Opcje , a następnie do zakładki Zaawansowane i ustawiamy jak na screenie :

ccleanert.jpg

Następnie przechodzimy do Menu Ccleaner w lewym górnym rogu i w zakładce Windows ustawiamy wszystko jak na screenie :

ccleaneruswt.jpg

Została nam do skonfigurowania druga zakładka obok, o nazwie Programy , tam zaznaczamy ptaszki wszędzie.

Gdy już program został skonfigurowany, klikamy na magiczny przycisk o nazwie Analiza , kiedy program skończy analizować dysk pod kątem śmieci, wyświetli nam się mniej więcej coś takiego :

analiza.jpg

Wtedy naturalnie możemy kliknąć Uruchom Cleaner i gdy pojawi się komunikat o skończonym usuwaniu śmieci, program możemy zamknąć.

URUCHAMIAMY PONOWNIE KOMPUTER (aby wyczyściły nam się pamięci podręczne, potrzebny jest restart systemu)

Po ponownym uruchomieniu komputera, pobieramy program o nazwie CleanGP

Oczywiście instalujemy i włączamy.

W lewej kolumnie klikamy na dole Opcje filtrów , następnie po prawej stronie wyszukujemy takiego filtru jak Buforowe kopie plików a następnie odznaczamy ptaszek przy nim. Znajduje się on mniej więcej na środku, oto screen :

cleangp.jpg

Po odznaczeniu tego filtru, klikamy na dole Zapisz zmiany i potwierdzamy TAK. Program skonfigurowany, następnie przechodzimy do menu Skaner plików , zaznaczamy na dole wszystkie partycje, które program ma przeskanować na obecność zbędnych plików, a następnie wybieramy Szukaj.

Kiedy program skończy wyszukiwać zbędne pliki, wygląda tak :

lastt.jpg

Wszystkie pliki do usunięcia są domyślnie zaznaczone, wystarczy że klikniemy Usuń i usuwanie potwierdzimy (Potrzebne pliki dla systemu, automatycznie się odnawiają, nie panikujcie jeśli program przy następnej próbie skanowania wykrywa podobne pliki). Program możemy zamknąć.

Pobieramy ostatni program, który znajduje baaardzo dużo zbędnych plików i świetnie uzupełnia Ccleanera oraz CleanGP, mianowicie Odkurzacz

Z instalacją radzę trochę przystopować, nie mamy potrzeby instalować kobyły tylko sam program do usuwania, więc przy instalacji musimy odznaczyć praktycznie Wszystko. Dźwięki sobie możemy jedynie zostawić, które dadzą nam znać o tym jak program skończy skanować system.

Gdy włączymy program, wygląda tak :

odkurzacz.jpg

Klikamy w lewym górnym rogu na odkurzacz 12 , a następnie Aktualizacja i Aktualizacja bazy online , później zostaje nam tylko sprawdzić czy producent udostępnił nową bazę filtrów, dzięki której nasz Odkurzacz będzie wykrywał jeszcze więcej śmieci. Jeśli tak, pobieramy bazę, zainstaluje się sama, po czym uruchamiamy ponownie program, aby nowa baza się wczytała.

W głównym oknie programu, pod przyciskiem Start , mamy napis Skanuj , lecz zanim w niego klikniemy, najpierw klikamy obok na malutki żółty folder z plusikiem i dodajemy swoje wszystkie partycje do skanowania, później wciskamy tylko Zastosuj. Wciskamy przycisk Start i zaczynamy skanowanie. (Domyślnie jest ustawiony tryb Bezpieczny, nic ważnego nam nie usunie, korzystam z tego programu już 3 lata).

Gdy skanowanie się skończyło, zaznaczamy wszystkie niepotrzebne pliki zielonym plusikiem na górze i dajemy obok Usuń (Domyślnie tworzy się kopia zapasowa usuwanych plików, którą możemy usunąć sami po jakimś czasie.Kopia najduje się w katalogu programu, w folderze Backup)

ODNOŚNIE PODPUNKTU 5 (ZBĘDNE/BŁĘDNE WPISY W REJESTRZE SYSTEMOWYM)

Kiedy w systemie nie mamy już żadnych śmieci, pora zająć się zaśmieconym rejestrem. Nie ma co szaleć, nie będziemy używać ingerującego głęboko w system narzędzia, bo zawsze może coś schrzanić. Dlatego posłużymy się bezpiecznym programem Ccleaner , który ma możliwość czyszczenia rejestru i którym wcześniej czyściliśmy śmieci.

A więc włączamy go, klikamy po lewej stronie na moduł pod tytułem Rejestr , klikamy w Skanuj by znaleźć problemy.

Gdy program skończy wyszukiwać błędne wpisy, klikamy w Napraw zaznaczone problemy , program spyta czy utworzyć kopię zapasową na którą się godzimy.Wskazujemy miejsce, gdzie ma się znajdować kopia a następnie klikamy jeszcze raz w Napraw wszystkie zaznaczone problemy.

Rejestr wyczyszczony.

Możemy także od razu zdefragmentować przeczyszczony z błędnych wpisów rejestr,w tym celu pobieramy płatny program o nazwie Auslogics Registry Defrag. Instalujemy i włączamy (Po defragmentacji rejestru można go odinstalować)

auslogic.jpg

Klikamy Next , program, kiedy skończy analize pofragmentowanego rejestru wygląda następująco :

asasaay.jpg

Klikamy jeszcze raz Next a następnie Defrag , program poprosi nas o restart komputera,na co się godzimy klikając YES.

Po ponownym uruchomieniu komputera, nasz rejestr będzie zdefragmentowany.

ODNOŚNIE PODPUNKTU 6 (POFRAGMENTOWANY DYSK TWARDY)

Czas na defragmentację pofragmentowanego w strukturze plików dysku.Pobieramy bardzo dobry i łatwy w obsłudze program Auslogics Disk Defrag

Instalujemy program i uruchamiamy.

Na początek klikamy na górze Ustawienia oraz Ustawienia programu. Przechodzimy do zakładki Algorytmy i zaznaczamy ptaszek przy Usuń pliki tymczasowe użytkownika przed defragmentacją oraz Przenieś pliki systemowe na początek dysku , klikamy Ok i program mamy skonfigurowany.

Teraz wystarczy zaznaczyć partycje do defragmentacji oraz troszkę niżej obok przycisku z napisem Defragmentuj , rozwinąć ptaszek i wybrać opcję Defrag Optymalizuj. No i czekać trzeba dzielnie aż kwadraciki latać skończą, tzn że program już nic nie robi :stuck_out_tongue:

defraggg.jpg

Zapraszam do 2 części :wink: