Obawa o dysk

Witam,

Przeskanowałem przed chwileczką z ciekawości swój dysk programem CrystalDiskInfo. Po przeskanowaniu wyskoczyło okienko z takimi informacjami. Chciałbym się dowiedzieć czy mam się w większym stopniu o niego obawiać? Pośmiga jeszcze troszeczkę czy na śmietniczek?

Z góry dzięki i pozdrawiam!

No nie wygląda dobrze - parametr 05 i C4.

Zrób kopie danych.

I chyba nowy.

Daj jeszcze screen smart z najnowszego programu Aida 64, zakładka magazyn i smart.

1 polubienie

Popieram, zmień na nowy, ten w obudowę i trzymaj na nim jakieś mało ważne backupy bo przyjdzie moment że pożegnasz z czymś ważnym albo wszystkimi danymi na nim.

1 polubienie

[quote=“JNJN, post:2, topic:524511”]
Daj jeszcze screen smart z najnowszego programu Aida 64, zakładka magazyn i smart.[/quote]
Bardzo proszę :wink:

Jak dajesz to cały smart? - nie ma poniżej C7?

A są jakieś objawy i nieprawidłowości w działaniu kompa?

1 polubienie

Nie, poniżej nic już nie ma (upewniłem się uruchamiając program drugi raz). Co do reszty podzespołów czy też działania ogólnego komputera nie mam zastrzeżeń. Gry w jakie gram śmigają poprawnie. Jedynie do czego mógłbym się przyczepić to sprzedawcy na Allegro, od którego zakupiłem ten sprzęt, ponieważ mógł mi sprzedać używany (w tym przypadku dysk), bo nie wiem czy faktycznie tak długo go używałem przez jakieś 2,5 roku? Przepraszam, ale nie nie chce mi się w to wierzyć.

To zrób kopie danych i używaj dalej.

Możliwe, że to błąd odczytu smart.

Dysk jeśli prawdę mówi ma około 22 tysiące godzin pracy, czyli sporo.

1 polubienie

[quote=“JNJN, post:7, topic:524511”]
To zrób kopie danych i używaj dalej.[/quote]
Wiesz, tak będę musiał zrobić - od teraz to już będzie mój obowiązek.

Dobrze, to w takim razie bardzo dziękuję obydwóm Panom za zainteresowanie tematem oraz chęć udzielenia pomocy.

Pozdrawiam

20k godzin to około dwóch lat normalnego użytkowania komputera który raczej rzadko jest wyłączany.
Jeżeli odpalasz tylko na kilka godzin dziennie to tyle nie nabiłeś, jeśli jednak komputer praktycznie ciągle jest na chodzie to by się zgadzało.
Sprawdź dobrze bo dyski Hitachi miewają po 3 lata gwarancji.

Jeden byłby możliwy ale jak dwa programy pokazują to samo?
Fakt jednak że ufać im nie trzeba, mój WD Scorpio Black pokazywał do samego końca doskonałą kondycję aż pewnego dnia zaśmierdział spalenizną i zaczął terkotać.

Ale porównaj odczyty parametrów 05 i C4 w obu programach - całkowicie inne wartości.

Dlatego nie trzeba ufać takim programom, oba jednak coś wykazują i z padem dysku lub błędami zapisu/odczytu liczyć się można.
Ja i tak najważniejsze dane trzymam w kilku kopiach.

Nie w prowadzaj w błąd, program CDI ma wartości RAW podane w liczbach szesnastkowych o wartości 64 i w liczbie dziesiętnej przedstawia się jako 100 czyli tak samo jak w AIDA.

Masz rację, zasugerowałem się liczbą 64.

Edit:

Ale odczyty są i tak dziwne, bo wartości są wszystkie (wartość,najwyższe i dane) 100 i podaje OK i w normie? gdzie próg dla parametru 05 wynosi 5 i parametr C4 ma tak samo.

Jeśli nie ma odczuwalnych problemów, w pewnym sensie sam smart jakby potwierdza, nie odnotowując błędów odczytu (01). Nie mniej jednak lepiej dmuchać na zimnie i jak już było proponowane zrobić kopię danych. Tym bardziej, że są odnotowane realokowane sektory i daje podstawę do wzmożonej czujności. Czyli obserwować wartości RAW/DATA; (01), (C4), (C5), czy nie będą rosły przy podanych przykładowych parametrach. Możliwe że dysk miał jakąś przygodę czy sytuację i dlatego nastąpiła automatyczna realokacja, z takim wyprzedzeniem że nie odnotowano błędów odczytu. I może to było jakieś jednorazowe pakietowe pogorszenie ze 100 sektorami. Nie można też wykluczyć błędu smart. I reasumując , cieszyć się, że nie ma odczuwalnych problemów, ale monitorować ze względu na wykaz smart i zrobić kopię jak jeszcze nie ma.