Obchodzenie ograniczeń XP Home (nagrywanie, konta, gpedit)

Klopoty z brakiem GPEDIT w XP Home SP2

Nie do końca umiem go zabezpieczyć. Dotychczas miałem szczęście używać XP Pro, która posiada wdzięczną przystawkę konsoli administratora GPEDIT, którą załatwiałem sprawę wyłączania niepotrzebnych kont Administrator, Guest, zmiany ich nazw, udostępniania napędów CD i dyskietek itp.

  1. Wyłączenie konta Guest. Użycie appletu panelu sterowania ponoć nie wyłącza tego konta, gdyż jest ono wykorzystywane do prostego udostępniania plików – a takie tylko obecne jest w XP Home.

Można to jednak zrobić za pomocą komendy „net user /opcje”. Przed wyłączeniem konta sprawdziłem co wyrzuca komenda:

~>net user guest

User name Guest

Full Name

Comment Built-in account for guest access to the computer/domain

User’s comment

Country code 000 (System Default)

Account active No

Account expires Never

Password last set 10/2/2006 6:06 PM

Password expires Never

Password changeable 10/2/2006 6:06 PM

Password required No

User may change password No

Workstations allowed All

Logon script

User profile

Home directory

Last logon Never

Logon hours allowed All

Local Group Memberships *Guests

Global Group memberships *None

The command completed successfully.

Nie rozumiem o co w takim razie chodzi. Czyli czyżby jednak applet User Accounts rzeczywiście wyłączał konto administratora? Czy też może na przykład odznaczenie opcji udostępniania plików i drukarek automatycznie wyłącza konto gościa? (bo to właśnie zrobiłem – pliki udostępniam przez ftp)

  1. Problem z nagrywaniem z konta użytkownika o ograniczonych prawach.

W XP Pro wystarczy w GPEDIT ograniczyć możliwość używania napędów do użytkowników lokalnych. Jaki wpis w rejestrze odpowiada tej opcji w przypadku wersji Home? Wiem, że można to obejść instalujące usługę typu „burning rights”, ale wolałbym obyć się bez dodatkowych narzędzi.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.