Obciążenie dysku 100%, a nic nie włączone?

Proszę o poradę jak w temacie

komputer wolno się włącza, wolno pracuje, mimo pracy procesora i pamięci 20-50%

Addition.txt (40,5 KB)
FRST.txt (26,2 KB)


Shortcut.txt (34,5 KB)
AdwCleaner[S06].txt (2,1 KB)

1 polubienie

Witaj @es8

W logach nie widać infekcji
Można zrobić niewielkie oczyszczanie, choć nie mam pewności, że rozwiąże to problem
Masz dysk HDD podzielony na partycje
Czy zastanawiałeś się nad zakupem dysku SSD i przeniesieniem tam systemu?
Czy na drugim profilu też zauważyłeś podobne problemy z obciążeniem dysku?

Plik oczyszczający.

  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\Sejud\Desktop
    fixlist.txt (865 bajtów)
    „Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Fixlog.txt (3,5 KB)
W sumie nie myślałem o SSD,
ten laptop w miarę fajnie chodził na tym HDD, a od pewnego czasu łapie zamuły, mimo że czysty. Czy dysk mógł się tak spowolnić?
Teraz ma jakieś szczątkowe obciążenie 10-20 MB/s, a pokazuje 99%.
Jak robiłem skan HDTune to miał obciążenie 80 MB/s i też pokazywał 100%.
To mnie dziwi.

Nie mam drugiego profilu

Powolna praca i niby obciążenie dysku może sugerować padający HDD. Podaj zrzut ekranu z programu CrystalDiskInfo i przeskanuj HD Tune’em.

image

Na tym S.M.A.R.T tylko 03 jest niepokojący, reszta ok. Trochę też masz minimalną prędkość odczytu za niską. Nic co by obciążało dysk w 100% nonstop.

Stres HDD (czyli pełne jego obciążenie) uzyskasz kiedy cały czas coś zapisujesz z maksymalną prędkością zapisu jaką w danej chwili wyrabia. Czyli jak ransomware będzie szyfrował Ci pliki, :wink: jak będziesz przenosił duże ilości danych z miejsca na miejsce, jak będziesz defragmentował dane na partycjach itp.

ja tu widzę CompatTelRunner i MsiExec, które proszą dziennik zdarzeń o coś, co prawdopodobnie generuje eksplozję logów, a są one pisane właśnie przez System (samo I/O), bo tak jest szybciej.

Wygląda na to, że coś się po prostu aktualizuje w tle. Zresztą sam CompatTelRunner na Dziesiątce wystarczy żeby ubić dysk HDD 5400 obrotów, ze względu na seek time. Zazwyczaj rzeźbi głównie po procesorze… ale czasem sobie odstawi budowanie indeksu :slight_smile:

2 polubienia