Obciążenie sieci

Witam,

Administruję małą siecią osiedlową i mam takie pytanie:

Jeden z użytkowników powiedział, że na swoim komputerze założył serwer dla CS’a i rzeczywiście tak jest. Czy to obciąża sieć, w jaki sposób i w jakim stopniu?

pozdrawiam

Serwer widoczny w internecie czy lanowy?

Jak na lanie to obciąża, ale w nie wielkim stopniu.

Jak w internecie to zależy jakie łącze tam macie.

Przy serwerze cs-a musisz liczyć około 10 KB/s uploadu na jednego gracza.

Odpowiedz sobie sam :wink:

Serwer jest “internetowy”

Neta mam 10MB

na serwerze gra około 7 gości.

Zainteresowałem się tym obciążaniem ze względu na fakt, że jak gram na kurniku w szachy to moje ruchy niekiedy nie są wysłane, tzn. robię ruch, ale nie zostaje on “wysłany” do serwera i cały czas jest tak jakby mój ruch, a więc problem jest z uploadem tego ruchu do serwera ( tak mi się przynajmniej wydaje)

Możliwe, że to przez ten serwer? Co o tym myślicie?

polecam wprowadzenie lms który znajduje się na http://lms.org.pl/about.php

ustawienie klientowi w LMS prędkości według umowy i nie zawracanie sobie głowy co on ma po instalowane

ps. polecam wdrożyć lms gdyż pomaga on gdy ktoś nie chce płacić za neta ( można ustawiać terminy odcięcia neta)

na czym dokładnie by to polegało?

Ja jestem posiadaczem routera i puszczam dla sąsiada- na takie zasadzie to działa.

LMS to pakiet działający pod kontrolą np linuxa na komputerze.

Ty masz router więc musiałbyś między źródłem internetu, a klientami postawić kompa na którym ten LMS by stał.

Ten internet 10 mb to masz w dwie strony czy wysył jest mniejszy ? Możliwe, że brakuje Ci uploadu możesz na tym routerze zobaczyć aktualnie wykorzystanie łącza? :slight_smile:

Download wynosi 10Mbs ( ściąga mi w porywach 1Mb/s)

Upload wynosi 1Mbs ( wrzuca 100 Kb/s)

Bardzo chętnie zobaczę wykorzystanie łącza tylko powiedzcie mi jak to zrobić, wystarczy, że mniej więcej mi powiecie, bo dosyć ogarniam te ustawienia mojego routera, wchodzę na stronę administracyjną routera i co dalej?

Mój router to: TP-LINK TD-W8961ND

Jeśli chodzi o ten LMS, to oznaczałoby takie coś:

klient - router - komputer z LMS - internet?

I to również wiązałoby się z włączonym komputerem non stop, ale można by to spróbować, na razie sprawdźmy to obciążenie łącza.

Upload wynosi 1Mbs ( wrzuca 100 Kb/s)

Już nie musisz sprawdzać wykorzystania łącza.

1mb uploadu, a na serwerze gra około 7 osób (7x10 = 70 kb pozostaje 30 zapasu ale czasami w csie klient bierze więcej niż 10 kb).

Za słabe łącze jak na tyle osób na serwerze na raz.

znam IP i port tego serwera, mogę go jakoś zablokować?

Skoro serwer stoi za routerem to znaczy, że w ustawieniach routera jest on wypuszczony na świat.

Poszukaj w ustawieniach NAT/Virtual Servers/Forwarding lub DMZ i go usuń stamtąd.

Po czym zmień hasło (pewnie ten co go se postawił sam se zmienił ustawienia)

NAT>Virtual Servers

Rule Application Protocol Start Port End Port Local IP Address

1 - - 0 0 0.0.0.0

2 - - 0 0 0.0.0.0

3 - - 0 0 0.0.0.0

4 - - 0 0 0.0.0.0

5 - - 0 0 0.0.0.0

6 - - 0 0 0.0.0.0

7 - - 0 0 0.0.0.0

8 - - 0 0 0.0.0.0

9 - - 0 0 0.0.0.0

10 - - 0 0 0.0.0.0

11 - - 0 0 0.0.0.0

12 - - 0 0 0.0.0.0

Możliwe, że na tą chwilę wyłączył serwer, nie mógł mieć dostępu do routera, bo hasło zmieniłem i to na samym początku

No to poszukaj opcji DMZ (Demilitarized Zone) i tam sprawdź te ustawienia muszą być widoczne bez względu na obecność serwera czy nie.

Skoro on nie ma dostępu do routera to w takim razie ty musiałeś mu ten serwer wydostać na świat.

On mi powiedział tak,

założyłem serwer dla CS’- mówił, że robił to przez jakiś program. Ja na pewno mu nic w tym nie pomagałem.

Gdzie mogę znaleźć tę opcję DMZ w moim routerze, przeleciałem mniej więcej wszystkie zakładki i nie znalazłem.

Pewnie hamachi, albo coś w ten deseń. Nie zablokujesz tego nie odłączając mu całkowicie neta. Dlaczego nie ograniczasz prędkości na użytkowników ?

bo nie mam jak tego zrobić, chyba, że nie znam jakieś metody, z tego co wiem to mój QoS tego nie umożliwia ( chyba)

No to musisz poczytać w necie jak przyblokować hamachi przy pomocy portów gdzieś kiedyś czytałem, że wystarczy zablokować domenę master serwera hamachi i wtedy program się nie połączy i problem z bańki.

ale on nie używa żadnego hamachi, dziś z nim gadałem i mówi, że stosuje coś w rodzaju programu do założenia serwera dla CS’a, wysłał IP na forach i ludzie się wpinają, to możliwe?

Hamachii, EasyVPN, TeamViewer itp. działają na takiej zasadzie, że klient (aplikacja) łączy się z innym klientem (tą samą aplikacją) za pośrednictwem serwerów producenta aplikacji i one tworzą połączenie pomiędzy klientami w ten sposób “omijając” NAT, czy zaporę sieciową, więc równie dobrze może używać aplikacji, działającej na tej samej lub podobnej zasadzie. Tak w ogóle to jakie IP podaje? Twojej sieci, czy może jakieś IP tego serwera? Masz w ogóle publiczne IP?

Pozdrawiam!

Jeśli masz również jakiś zarobek na tej sieci, to myślę, że warto jako router postawić jakiś stary PC, zainstalować na nim Linuksa przystosowanego do pracy jako router, w sieci znajdziesz kilka gotowych dystrybucji, np. Vyatta, CDN, IPFire, czy m0n0wall (ten ostatni bazuje akurat na FreeBSD) i nie musi wcale znać się na Linuksie, większość z tych systemów można zarządzać przez przeglądarkę tak samo, jak w twoim obecnym routerze, da Ci to większe możliwości zarządzania siecią, do tego możesz zainstalować wspomniany LMS. Zamiast PC możesz też zainwestować w jakiś router, który umożliwia wgranie właśnie jakiegoś Linuksa, który rozszerzy jego możliwości.

Pozdrawiam!