"Obcy komputer" widoczny w sieci

Witam!

Mam internet z mulimedii podłączony kablem przez modem, poprzez router do komputera (kablowo) oraz laptopa (bezprzewodowo) i kiedy wejdę w “mój komputer”, nastepnie “sieć” w laptopie to widzę swój laptop - czyli toshiba, oraz - no właśnie niejaki “Szymon PC” :shock: Czyżbym miał sieć niezabezpieczoną i ktoś za moim pośrednictwem korzystał z neta, który jest dostarczany do mnie? Dodam, że router to tp link tl wr-543g i ponoć sieć jest zabezpieczona :roll:

Po prostu Twój laptop łapie sygnał z innego rutera np.sąsiada!

Ciuci -co mam przez to rozumieć? Że mój router “łapie” sygnał innego routera ale nie ma to żadnego znaczenia dla odbioru internetu tak dla mnie jak i dla >Szymona PC,?

Jeżeli wchodzisz na “Mój komputer” i potem na “sieć” to u mnie wychwytuje… tylko komputery podłączone do sieci. Wychwytywane sieci bezprzewodowe to inna sprawa u mnie mam, aż 3. Daj na modemie filtracje MAC lub jakimś kluczem, bo najprawdopodobniej ktoś się podpiął…

Szymon PC to nie jest czasem twój komp. stacjonarny?

Bo prawdopodobnie tak jest.

Kpc21 właśnie w tym problem, że nie jest to mój komputer stacjonarny :slight_smile: gdyby był, to nie byłoby tego tematu :wink:

Na początek zmień hasło dostępu do sieci i zobacz co będzie. Nowego hasła tak od razu nikt nie pozna.

Swoją drogą, jeżeli masz WPA2 to nie wiem jakim cudem mógł Ci się ktoś podłączyć na krzywy ryj. Mam nadzieję, że nie używam WEP ;]

  1. Zaloguj się na router

  2. Zmień SSID i ukryj go

  3. Ustaw zabezpieczenia, przynajmniej WPA (a najlepiej WPA2)

  4. Zmień klucz do sieci na jakiś trudny, minimum 24 znaki, najlepiej gdyby zawierał małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. !,@,#,…)

Powinieneś pozbyć się intruza :wink:

Czyli wszystko jasne - ktoś korzysta z sieci opłacanej z mojej “krwawicy” :evil:

Jako że jestem “ciemny” w sprawach dot. sieci komp. To mógłbym kogoś prosić o wytłumaczenie, w jaki sposób mam przeprowadzić operację zabezpieczenia sieci? :slight_smile: mam router TP-Link TL-WR543G

Chodzi mi o te czynności, które wskazał m.b :slight_smile:

Wpisz w okno adresu w przeglądarce adres IP 192.168.1.1

W okno które Ci się pojawi wpisz login: admin oraz hasło: admin.

Po lewej stronie masz całe menu oprogramowania zarządzającego routerem. Wybierasz Wireless. Teraz w środkowej ramce widzisz Wireless Settings. Tam masz pole SSID (to jest nazwa Twojej sieci, którą możesz zmienić). Trochę niżej masz zapewne zaptaszkowaną opcję Enable SSID Broadcast. To ona odpowiada za emisję nazwy Twojej sieci.

Jedziemy niżej. Znajdziesz tam Security Type:. Wybierz WPA-PSK/WPA2-PSK. Dalej jest Security Option: - wybierasz WPA2-PSK. Następnie Encryption: - proponuję silniejszy niż TKIP AES.

Klucz wpisujesz w pole PSK Passphrase:.

Tego Ci życzę. Mam nadzieję, że nie będzie problemu z nawiązaniem połączenia z routerem po wprowadzeniu zmian.

Dzięki za szczegółową instrukcję, myślę że sam dam radę, ale najbardziej obawiam się właśnie o połączenie po zmianach :roll: