Obiektyw do 1000 zł

Czy w cenie do 1000 zł znajdzie się dobry, uniwersalny obiektyw, który będzie się sprawdzał zarówno w fotografii portretowej jak i krajobrazowej? Czy może dla początkującego wystarczy w zupełności obiektyw kitowy 18-55 mm, a ewentualnie później zainwestować w coś konkretnego, kiedy już się trochę ukierunkuję? Co o tym sądzicie?

Do jakiego systemu?

Najczęściej uzupełnieniem (zazwyczaj) ciemnego kita jest stałoogniskowe 50mm, służące głównie do portretów. Generalnie rzecz biorąc obiektywy stałoogniskowe są tańsze, jaśniejsze i zapewniające przyzwoite parametry optyczne, w porównaniu z zoomami. Tak więc dla początkującego kit jest bardzo dobrym wyborem na początek, później raczej robi za obiektyw awaryjny lub wręcz zatyczkę do korpusu.

Sigma 17-50 F2,8 do różnych systemów. 1000 za używany (nawet czasem mniej)
Nowy 1500. Polecam.

Zoom tak zwany musisz zakupić najlepiej ze stałym światłem. Niestety za 1k złotych będzie ciężko. Ja mam system Canona FF i mam do portretów 85mmf2.8 a zooma 24-105/f4 pls jeszcze kilka szkieł ale każde nawet używane przekracza twój budżet.ps. do portretów 85 lub 105 ogniskowa najlepiej a dla krajobrazu 24 lub 35 mm ale jasne obiektywy.

W tej cenie wspomniana Sigma jest moim zdaniem najlepszym jak nie jedynym wyborem.
Przy matrycy APS-C daje to ogniskową 25,5-75 mm - zakładam, że kupisz jakiegoś cropa
Tutaj masz linka do przykładowych zdjęć http://pl.pixelpeeper.com/lenses/?lens=13315&p=1
Osobiście polecałbym Ci jednak kupić jakieś dwa używane.