Obliczenie poboru prądu

Dzień dobry, czy ktoś byłby w stanie oszacować pobór prądu?

podzespoły:

zasilacz: antec 500w
procesor: Ryzen 5 1400
karta graficzna: GTX 1060 6gb
ram: 1x8GB DDR4
dysk: toshiba 1TB HDD

monitor: Samsung Syncmaster s222b150

Załóżmy, że komputer chodzi przez 12 godzin, z czego 8 godzin to sufrowanie przez internet, a 4 godziny to granie.

Mógłby ktoś wyliczyć? I podać szacowaną cenę prądu na miesiąc?

Jak rozumiem to chcesz dorzucić się starym do rachunków?

  1. jaka taryfa - zapytaj się rodziców lub przejrzyj rachunek
    Za en. Czynną
    Składnik zmienny stawki dystr.
    opłata OZE
    opłata kogeneracyjna
    Składnik stały opł. Sieciowej
    Składnik stały opł. Sieciowej
    Opł. Abonamentowa dystryb.
    Opłata HANDLOWA

8h x pobór mocy w trybie idle w kW = ilość zużytej energii w ciągu 8h [w kWh].
4h x pobór mocy maksymalny w kW = ilość zużytej energii w ciągu 4h grania [w kWh]

Całkowite obciążenie w ciągu 12h [w kWh] x 30dni = miesięczne zużycie energii [w kWh]

ktoś mnie chyba przejrzał :stuck_out_tongue_winking_eye:

@gran222

https://www.naukowiec.org/kalkulator-pradu.html

Obciążone cpu + gpu to +/- 200-220W
Monitor 10-15W
Reszta tyle co nic.

Przyjmując 70gr za kwh w g11 230W x 4 x 30 = 27kwh = 19zł
A przy internecie więcej jak 50-70W nie zużyje, 70w to górna granica bo AMD lubią burstować agresywnie.
60w x 8 x 30 = 14kwh x 0,70 = 10zł

Komputer dużo nie zużywa, zajrzyj do rachunku za prąd - tam można zejść z kosztów rezygnując z ‘super taryf’ które wciskają i przejść na taryfe ‘urzędową’ czyli sprzedawcy (-20zł/mc opłaty handlowej) czy ograniczać grzanie wody w czajniku elektrycznym.

Jak chcesz przekonać rodziców co i jak, to kup sobie miernik do gniazdka. Bo możesz trafić na beton któremu ciężko wytłumaczyć, że komputer chodzący cały dzień + żarówka led nad głową zużywają mniej prądu niż kilkukrotne włączenie czajnika elektrycznego ‘tylko na 2minutki bo herbatka’

1 polubienie

Ło, toś powiedział, taki gtx 560 czy 570 potrafi sam jeden przepalić w pół roku więcej niż sam jest wart, bo to dobra i tania karta dla Janusza. :wink:

Jednak we współczesnych komputerach sytuacja jest lepsza, przy normalnym korzystaniu są to groszowe sprawy.

super dzięki za odpowiedź, dokładnie odpowiedź taka, o jaką mi chodziło. Jestem bardzo wdzięczny<3

Czy vateusz nie wprowadził teraz opłaty dla cywilów za moc bierną, którą do tej pory płaciły tylko firmy? hmmm. muszę przeanalizować mój najbliższy rachunek …

btw.
To jest powalone, jak się spojrzy na swój rachunek za prąd (wypłata też) jak to jest rozbite na wiele opłat i danin, żeby ukryć ile tak naprawdę oddajemy. Nie może byc jedna wartość za kwh?