Obniżanie poboru mocy w podzespołach?

-Czy da się np. w HD4890 zrobić tak aby podczas normalnego użytkowania systemu z areo taktowanie było znacznie obniżone a gdy włączę grę 3d to automatycznie taktowanie zwiększało się do fabrycznych wartości?

-Czy można korzystać z integry przy normalnej pracy a przy grach aby uruchamiała się prawdziwa karta graf?

-Czy w 2 rdzeniowych kartach graficznych można wyłączyć ten drugi rdzeń? I również żeby uruchamiał się sam przy grach 3d?

-Czy jeśli procesor jest 125w to on cały tyle zużywa czy każdy rdzeń?

-Czy można wyłączyć całkowicie rdzenie procesora i żeby też uruchamiały się dopiero wtedy kiedy będą potrzebne?

-Czy procesory w wersji energooszczędnej są słabsze od tych zwykłych?

  1. Cały procesor tyle zużywa.

2.Jak sobie to wyobrażasz? Wyłączenie obu rdzeni wiązało by się z wyłączeniem procesora czyli wyłączeniem komputera. Rdzeń to jest zasadniczy element procesora.

Technologie automatycznie ograniczające częstotliwość pracy procesora i zarazem moc przez nie pobieraną:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cool%27n%27Quiet

http://pl.wikipedia.org/wiki/SpeedStep

Ta karta w trybie 2d automatycznie zmniejsza taktowanie.

Płyta musi obsługiwać Hybrid CrossFire, płyty z chipsetem AMD 780G i 790GX to obsługują, niestety działa to tylko z kartami Radeon HD2400Pro/2400XT lub HD3450/3470.

O jaki procesor chodzi ? AMD Phenom II X4 9xx może cały tyle pobrać jak się go maksymalnie obciąży ale bardzo rzadko do tego dochodzi.

GPU-Z - sam zobacz, że (prawdopodobnie) karta w Windowsie ma niskie takty, a jak uruchomisz grę to dobija do standardowych. W razie czego możesz się bawić programem Riva Tuner.

Jak procesor ma napisane 125W TDP to nie znaczy, że tyle on pobiera. :slight_smile: Jest to wartość poglądowa i nie ma co do niej się przywiązywać, bo z rzeczywistym poborem prądu ma zazwyczaj niewiele wspólnego.

Co do procesorów energooszczędnych, to zależy o które Ci chodzi?

  1. Da się to zrobić w ATI Tray Tool. Tylko jest to sposób troszkę kombinowany. Mianowicie robisz normalny underclocing. Później zakładasz w ATI Tray Tool profil np. dla Dooma 3 i podnosisz mu zegary. Tak samo z innymi tytułami. Nieco problematyczne, ale się da. Poza tym większość nowoczesnych kart graficznych w trybie 2D obniża swoje taktowanie.

  2. Jest coś takiego jak Hybrid Cross Fire. Działa w ten sposób, że w trybie 2D używana jest grafika zintegrowana, a w trybie 3D grafika PCI-E + shadery integry. Niestety trzeba mieć odpowiednią płytę główną (AMD790GX) i odpowiednio słabą kartę graficzną PCI-E, gdyż szybsze modele nie obsługują niestety tej funkcji.

  3. Nie wiem. Pewnie się da, ale mechanicznie.

  4. Pewnie chodzi Ci o TDP. Jest to maksymalna teoretyczna moc cieplna (generalizując), którą może wydzielić procesor przy założeniu, że pracował będzie każdy jego tranzystor. Nie jest to wartość zmierzona, tylko obliczona, więc w praktyce żaden procesor nawet się do niej nie zbliży, ponieważ w realnych warunkach nie da się wykorzystać jednocześnie 100% tranzystorów (najwyżej 60%). Ponadto TDP podawana jest w zakresach od-do. Nie widziałeś i nie zobaczysz w żadnej broszurze układu 115W, 130W itd. Mamy układy do 90W, do 125W, do 140W itd… Więc taki CPU 125W TDP w maksymalnym obciążeniu typowymi programami (orthos, superpi, konwersja itp.) nie pobierze więcej jak 80W.

TDP dotyczy całego procesora, nie jednego rdzenia.

  1. Wyłączyć można mechanicznie. Tak jak to robi AMD z Phenomami X2, X3. Tylko czy jest sens? Obecne CPU same obniżają sobie napięcie zasilania i taktowanie w chwili bezczynności. Np. Phenom 940 (3 GHz) w idle zjeżdża do 800 MHz i obniża napięcie poniżej 1V.

  2. Procesory energooszczędne są słabsze od swych bardziej wymagających braci. Nie ma nic za darmo. Chyba, że porównywać energooszczędnego Semprona 1250 z Pentimem 3 :slight_smile: Tutaj akurat Sempronik będzie lepszy. Niektórzy piszą nawet, że jest lepszy od P4 3.0 HT, ale w to bym nie wierzył.

Jeżeli chcesz energooszczędny komputer to powinieneś zainwestować przede wszystkim w dobrej klasy zasilacz o wysokiej sprawności.

Procesor i karta graficzna pobierają maksymalną moc, gdy są obciążone, normalnie dużo mniej. Wiele procesorów ma dodatkowo zmniejszane taktowanie przy małym obciążeniu (w Windowsie XP ustawia się profil “minimalne zarządzanie energią”).

W chipach są tranzystory CMOS, które pobierają moc praktycznie tylko wówczas, gdy są przełączane - im szybciej, tym większy prąd. Gdy nie mają po co się przełączać (mniej operacji), to gwałtownie pobór spada.

Dodam do tematu to, że 4890 posiada power play - system oszczędzania energii , tylko czasem trzeba go w catalystach uaktywnić. A sztuczka z AtiTray Tools mało efektowna bo bez obniżenia napięcia same zegary na niewiele się zdadzą, z resztą od tego jest power play. Ten program był dobry na serię HD2XXXX w której oszczędzania energii zabrakło :confused: