Obniżona wydajność karty graficznej (klatki na sekundę) w grach

z dnia na dzień pogorszyła się wydajność mojej karty graficznej nvidia

w grach, w których miałem 130-150 k/s nagle mam ich 60, a momentach kiedy na ekranie dzieje się dużo to ich ilość spada nawet do 50 k/s.

proszę o pomoc i nakierowanie na to co może być powodem tej sytuacji

pozdrawiam.

Sterowniki, usuń stare, restart i zainstaluj najnowsze.

Problem z temperaturami. Jak zainstalujesz sterowniki, odpal FurMark, poczekaj do momentu aż wykres zrobi się płaski i zobacz jaka temperatura.

Jakieś programy w tle, np. wirus liczący kryptowaluty itp.

Powodów może być sporo, zacznij od sterowników.

Wygląda na to że coś się przegrzewa. Sprawdź temperatury w czasie rozgrywki. Jeśli masz dysk SSD, to przyjrzyj się temperaturze tego dysku, użyj programu HWiNFO, bo program pokazuje również temperatury kontrolera, jeśli taka informacja jest dostępna w firmware. Mój SSD Samsung 970 Pro rozgrzewał kontroler do prawie 90 °C i kości do ponad 70 °C po zamontowaniu radiatora jest dużo lepiej. Temperatury spadły o 30 °C i nawet intensywna rozgrywka nie powoduje już dropów FPS, co czasami miało miejsce.

Awaria lub przegrzewanie się sprzętu, obecność oprogramowania działającego w tle które wykorzystuje moc obliczeniową komputera, aktualizacja gry wprowadzająca nowości i zwiększająca wymagania, itd, itp.

Napisz co za sprzęt najpierw

nie jestem pewien, ale chyba odkryłem przyczynę problemu

od dłuższego czasu korzystam z MSI Afterburner w celu „podkręcenia” mojej karty graficznej.
Wyłączyłem program i problem ze stabilnością jak i k/s wydaje się, że zniknął.

Jednakże korzystałem z tego programu przez dłuższy okres i nie było problemów, aż do teraz
Dodam, że używam laptopa i mogłem jedynie delikatnie zwiększyć taktowanie na moich procesorach, więc miałem różnicę 3-10 k/s w zależności od gry.

Jak myślicie? Dlaczego nagle MSI Afterburner mógł sprawić, że moja karta graficzna zaczęła działać niestabilnie? Czemu po wyłączeniu MSI Afterburnera z 50-70 k/s zrobiło się nagle 130 k/s ? przecież samo podkręcanie dawało mi wcześniej więcej k/s a nagle daje ich znacząco mniej?

mój laptop po podkręceniu nie doznał większych temperatur, a jak wcześniej wspomniałem tylko troszkę zmieniłem taktowanie na rdzeniach