Obniżone taktowanie Athlona XP 2200+, zwisy pod obciażeniem

Wymieniłem procka na nowy. Poprzedni to AMD Athlon 1.1GHz, nowy to AMD Athlon 2200+. Problem jest następujący:

  1. Od razu po założeniu procesor chodził jako 1.35GHz i był widziany jako Athlon 1500+, zrobiłem upgrade BIOS-u bo myślałem, że może BIOS go źle rozpoznaje ale nic to nie dało.

  2. Próbowałem podnosić częstotliwości w BIOS-ie, ale maksymalnie uzyskałem 1.55GHz (wyżej już nie wstawał), ale wtedy sie masakrycznie wieszał… nawet system sie nie zdążył załadować czasami, więc wróciłem na te 1.35GHz… Niby wszystko chodzi, ale pod obciążeniem(i nie tylko, ale rzadko), np Super PI sie prawie od razu wiesza, podczas gry np. Age Of Empires III wiesza się nie regularnie(raz po 5 minutach, raz po 1,5 godziny).

Zaraz mnie trafi po prostu… :evil:

Podczas pisania tych słów po prostu sie zawiesił… a nie był wcale obciążony, chodził Firefox, Foobar2000 i tyle.

Specyfikacja techniczna, taka jak w podpisie, czyli:

Procesor: AMD Athlon 2200+

Płyta główna: Gigabyte GA-7VRX (Rev. 1.1) <- CPU Support list

Pamięć: 2x512MB DDR PC3200 Kingston

Dyski: WD Caviar WD1600AAJB (Win XP Pro SP2), oraz niedawno wypięty Seagate Barracuda ST340016A (miałem tam Fedore 8, potem Ubuntu, a potem poszło pod format, jak już dojde ładu z procem to zainstaluje Mandrive).

Grafika: nVidia GeForce FX 5600 128MB

Dźwięk: Sound Blaster 5.1 SB0100

Napędy: LITE-ON DVDRW SHW-16H5S, oraz PIONEER DVD-116

Zasilacz: MGB-300ATX

Wiem, że zasilacz fatalny i że jest chyba na wszystkich czarnych listach, ale nigdy nic sie nie działo i wszystko grało 100%.

Sam już nie wiem co robić, jedyna rzecz która (wg. mnie) może być powodem tego wszystkiego to ten zasilacz. Planuje na dniach pożyczyć od kogoś markowy zasilacz min. 350W i zobaczyć co będzie…

Czy procesor jest 100% sprawny nie jestem w stanie sprawdzić bo nie mam innej płyty do niego… Jakby co, to ma 12 miesięczną gwarancję to można by go wymienić.

Zachciało mi sie nowego proca to teraz mam problemy…

FSB masz na 100 ustawione, przestaw szynę na 133 w biosie…

a jak nie pójdzie to ustaw max memclock na 166…

Powinno mu pójść skoro jego płyta obsługuje wyższe FSB.

nie każde ramy wytrzymają 466mhz…

Jak wiesz to czemu nie zmieniasz? Płytka wyobraźnia.

Nowy silniejszy proc to więcej pobiera, przetestuj kompa na zasilaczu tylko markowym (i z dosyć silną linią +5V) i zobacz jak będzie chodzić.

Temp jakie, nowa pasta była kładziona, chłodzenie z poprzedniego praca czy nowe?

:expressionless:

Witaj, jeśli nie masz opcji w BIOS-ie, to na płycie masz zworkę SW1 (domyślnie zwarta to 100 MHz). Oprócz tego masz na płycie switche one są ustawione na AUTO.

co?

przecież może nie mieć funkcji zmiany dzielnika pamięci… jak podniesie po 33mhz to tyle samo dostają ramy (a że to DDR to dostanie 66mhz czyli częstotliwość pamięci wynosiłaby 466mhz…)

To by musiał dać(zakładając twoją teorie) FSB 233, a ja tu mówię o 133.

@Quetzactl Już próbowałem zmieniać szyne (na 133MHz) i w BIOS-ie i na płycie(właśnie tą zworka, a właściwie switchem), ale po tym nie wstaje…

Co do chłodzenia to ze starego proca, z tym, że wymieniony wiatrak na szybszy. Teraz przeglądając Internet mam na procesorze 51*C. A z tego co mogłem zaobserwować w stresie ma 54-55*C. Pasta nowa, bo proc był w serwisie zakładany, sam nie chciałem tego robić, żeby rdzenia nie uszkodzić.

A jakie masz napięcie zasilania proca w biosie ustawione ? Dla twojego proca powinno być jako default 1.6V lub 1.65V

Weź pożycz od kogoś normalny zasilacz, bo na tym ci na pewno nie wstanie.

@maniekz Mam ustawione “Normal” czyli Default. Everest pokazuje, że jest 1.6V.

@goodprogram Chce to na dniach zrobić, tylko że nie jest to proste ponieważ nie mam kolegów. :lol:

Najprawdopodobniej pożycze od znajomego FEEL-a 400W. Sądze, że do sprawdzenia będzie OK.

też szort ale to dobry zasilacz jeśli się nie kręci i używa się go do starszego sprzętu…

Pod tym zasilaczem powinien się włączyć jeśli wszystko gra,

choc ten zasilacz też nie należy do najlepszych :stuck_out_tongue:

Niestety jednak nie będe miał tego zasilacza. Nie mam od kogo pożyczyć. Najlepiej chyba będzie jak dam sprzęt do serwisu, sprawdzą co mu jest i ewentualnie wymienią tą zasiłke. Nie będę miał komputera przez kilka dni pewnie, ale przynajmniej dowiem sie co mu jest.

I wsadzą równie beznadziejną ale to szczegół.

@goodprogram Przecież powiedziałbym im jaki mają dać…