Obraz dysku SSD w laptopie - czym ?


(Portal) #1

Witam
Mam nowego laptopa DELL (latitude e7470), chciałbym zrobić bakup dysku, tzw obraz całego dysku (wszystkie partycje). Niestety DELL juz do nowych laptopów z win 10 nie daje aplikacji do robienia plyt/pendrive recovery, które później przywracają dysk do stanu w jakim opuścił fabrykę DELL (tj przywracają na postum dysku partycje recovery i instalują system)
Zainstalowany system to win 10 pro , jest włączone UEFI, i obraz chciałbym zrobić startując laptopa z pendrive lub plyty cd. Jaki program byście polecili ? i co sadzicie o Acronis true image ? (kolega ma wersje botowalną 2017 20.xxx - da sie tym zrobić)


#2

Clonezilla


(stens1950) #3

Tak tym programem zrobisz i bez problemu przywrócisz system, ale każda partycja osobno.


(Portal) #4

chodzi mi o zrobienie obrazu calego dysku , nie każdą odzielnie

wgralem Clnezille na pendrive i chcialem uruchomić nim laptopa…wyskakuje komunikat “secureboot” …i ponowne uruchomienie…co robie nie tak ? jak przygotowowac takiego pendriva poprawnie?


(fiesta) #5

Chyba nie masz wersji portable. Program masz zainstalować na działającym systemie i korzystając z jego opcji zrobić obraz dysku na wybranym przez siebie nośniku.


(Portal) #6

aha…a ja myślałem, że wystartuje im laptopa z pendrive i zrobi mi obraz dysku .cos jak kiedyś ghost bootowalny

ściągnąłem ten plik “clonezilla-live-2.5.0-25-amd64.iso” i rufusem wgrałem na pendrive


(Dimatheus) #7

Hej,

Niekoniecznie, można robić też obraz wszystkich partycji, czyli całego dysku. Nie spotkałem się w tym przypadku z żadnym problemem.

Pozdrawiam,
Dimatheus


(Portal) #8

czy w Acronisie należy zaznaczyć opcje sektor po sektorze czy nie ?


(Dimatheus) #9

Hej,

To zależy, czy chcesz taką kopię czy nie. Kopie tego typu zajmują więcej miejsca, bo kopiowany jest każdy sektor dysku, nawet ten pusty.

Pozdrawiam,
Dimatheus


(Portal) #10

a czym ona sie roznii w praktyce ? wiesz chce wykonac obraz nowego dysku aby jak siadl lub gdy wymienie na inny to z obrazu przywrocic uklad partycji jak byl przy nowosci itp czy trzeba sektor po sektorze czy wystarczy normalna ?


(Dimatheus) #11

Hej,

W takim układzie spokojnie wystarczy normalny obraz partycji/dysku. Obraz sektorowy najczęściej robi się, gdy się chce odzyskiwać dane z uszkodzonego dysku i chcemy mieć dokładny obraz wszystkich danych rozmieszczonych na dysku.

Pozdrawiam,
Dimatheus


(Portal) #12

Dzieki i tez tak zrobie :slight_smile:


(Portal) #13

a powiedz mi jeszcze…czy da sie zrobic obraz dysku ale bez jednej partycji ? mam ich 5…zaznaczam obraz dysku i wybieram tylko 4 - czy tak da sie utworzyc obraz a pozniej przywrocic na pusty nowy dysk ? a owa partycja ktora nie została nie wybrana będzie jako miejsce nieprzydzielone (puste) na nowym dysku ?


(Dimatheus) #14

Hej,

Dokładnie tak, jak piszesz. Wybierasz tylko żądane partycje, a później przywracasz je. Robiłem tak, gdy z talerzowego dysku 320GB przenosiłem dwie partycje systemowe (z Windows XP i Windows 7) na dysk SSD 250 GB. Udało się i działa bez zarzutu.

Pozdrawiam,
Dimatheus