Obraz dysku, systemu, przywracanie. Jak to działa?

Cześć. Czytam i dumam i…prawie nic nie kumam, chyba wczorajsza impra przeszkadza, ale do rzeczy:

Może ktoś z Was mi łopatologicznie napisać jak wygląda takie “przywracanie systemu” wraz ze sterownikami, moimi programami itp? Mój laptop, nowy dysk SSD 120gb (partycje np. 30 i 90gb). Odpalam lapka, instalka systemu (xp lub 7 jeszcze się zastanawiam który). Ściągam najnowsze stery do wszystkiego w lapku, instalka. Nowy, czysty system tylko ze sterami. Teraz instalka (wszystko na dysk z systemem, czyli C: - przeglądarka, antywirus, Skype, gg, infarwiew i z 10 innych programików, wszystkie po kolei uruchamiam, konfiguruje itp. podłączam kamerkę, drukarkę, do nich stery…gotowe. Teraz instaluje jakiś program (Norton ghost, Acronis lub coś podobnego, oby prosty, bez wodotrysków). W nim wskazuję partycję C, program “robi” jej obraz ze WSZYSTKIM? (system, stery, programy wcześniej wgrane, ich konfiguracja) i co? nagrać na kilka płyt dvd? w całości na osobny dysk zewnętrzny usb wrzucić? Załóżmy, że następnego dnia, odpalam lapka, a tam zonk, system nie daje się uruchomić za żadne skarby i co? te nagrane płyty dvd z obrazem są bootowalne? czy podłączam dysk zewnętrzny na usb i z niego przywracanie? Po przywróceniu WSZYSTKO jest zainstalowane jak było? Interesuje mnie sytuacja CZEGO robi się obraz, w jakiej formie go zapisuje i jak potem przywraca na dysk główny lapka. Ja na spacer łeb przewietrzyć, a kogoś z Was proszę o kilka PROSTYCH zdań to wyjaśniających. Pozdrawiam.

Zdecydowanie 7.

Tak, tak i tak.

Jak będziesz chciał przywrócić system to np. w Acronis możesz utworzyć płytę z której możesz uruchomić komputer, za pomocą niej możesz utworzyć kopię systemu i najważniejsze przywrócić (wskazując miejsce gdzie znajdują się pliki kopii np. dysk zewnętrzny, dvd).

Dodane 17.11.2012 (So) 14:20

Jest też kilka darmowych programów

Macrium Reflect Free

Paragon Backup & Recovery

EASEUS Todo Backup

Jest tutaj na DP poradnik krok po kroku http://forum.dobreprogramy.pl/paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html tylko nigdzie ani słowa czy można to potem przywrócić wszystko ze sterami itp. Program nie musi być darmowy, chętnie zapłacę za coś wartego swojej ceny. Zostaję przy opcji z dodatkowym dyskiem na usb podłączonym “w razie czego”, nie nagrywanie kilku płyt dvd. Czyli instalka windy 7, stery, programiki, wszystko na C. (na zawartości D czyli 2 partycji mi nie zależy), jakimś programem obraz całej partycji, który zajmie np. 15gb - ten obraz wrzucam sobie na dysk dodatkowy, zewnętrzny na usb NIE używany na co dzień. Do tego muszę i tak utworzyć/nagrać jakąś płytkę startową tym samym programem. Jak system będzie padał lub nie da się uruchomić - startuję z tej płytki, a potem reszta z zewnętrznego dysku i mam system z moimi “dodatkami” jak nowy. Tylko czy to całe przywracanie nie zajmuje potem więcej czasu niż nowa instalka systemu i tych kilkunastu programików?

http://pclab.pl/art43639.html

można też wykonać obraz systemowym programem

przywracanie i kopia systemu

http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … /1850.html

lub

http://traxter-online.net/clonezilla-da … ia-dyskow/

Polecam: Paragon Hard Disk Manager 12 Professional PL . Cena 289 zł.

Korzystam od kilku lat. Nie mialem jeszcze problemu z przywracaniem stanu dysków tym programem. Backup trwa ok. 1 godziny, przywracanie krócej Wielkość plikow do zapisu - 16GB, a po kompresji plik wynikowy obrazu ok.12,5 GB. Obok mozliwosci tworzenia backupu swietne narzedzie do zarzadzania dyskami.

Mogę polecić Keriver 1-Click Restore, który uzywam i o którym kiedy pisałem na forum SG

https://forum.safegroup.pl/recenzje/ker … it=keriver

Spory wątek jest również pod tym linkiem

http://programyzadarmo.net.pl/forum/kop … t7327.html

Strona programu

http://www.keriver.com/oneclick_free.html

Używam programu Paragon Backup&Recovery Free.

Najpierw instaluję Windows,sterowniki,aktualizacje i własne programy na dysku “C”.

Wśród zainstalowanych programów powinien się znaleźć też “Paragon Backup&Recovery Free”. Dysk twardy mam podzielony na dwie partycje “C” i “E”.

Backup.

Uruchamiam Paragon Backup&Recovery Free i klikam “Backup” później “Next” zaznaczam kratkę przy “Basic Hard Disk 0 (x)” gdzie x - to nazwa dysku twardego np. ST38815.

Automatycznie zaznaczają się partycje “C” i “E” oraz First Hard Disk Track i Master Boot Record.

Kratka przy dysku “E” powinna być wyczyszczona gdyż naszym celem jest backup partycji systemowej “C”.Klikam “Next” i dalej mamy 3 opcje gdzie nagrać obraz partycji.Najczęściej wybieram pierwszą opcję “Save to local drives” z myślą o partycji “E”.

Klikam next i mam podane propozycje miejsca docelowego,gdzie muszę zaznaczyć partycję “E”.Klikam “Next” i dalej już proste.

Obszary z plikiem strony i hibernacji a także wolne miejsce na partycji “C” są automatycznie pomijane dzięki temu plik wynikowy jest dużo mniejszy niż wielkość partycji.

Warto też skorzystać z opcji “Recovery Media Builder”. Jest to dysk ratunkowy w przypadku poważnego uszkodzenia systemu.Na tym bootowalnym dysku jest zainstalowany “Paragon Backup&Recovery Free”, dzięki któremu za pomocą operacji “Restore” i wskazaniu nagranego folderu na dysku “E” mogę szybko przywrócić komputer do używalności.

Nie będę pisał o “recovery” bo jest to w tym poradniku,którego zalinkowałeś.

Jeżeli zdecydujesz się zrobić backup na płyte DVD to pierwsza płyta jest bootowalna.

Na tej płycie jest chyba też zawartość dysku ratunkowego,ale tego nie sprawdzałem.

BARDZO dziękuję! =D>

Wykonanie obrazu polega na skopiowaniu, zarchiwizowaniu zawartości dysku i następnie jej skompresowaniu. Aplikacje tego typu mogą posiadać skrypty, które kopiują tylko zajętą część dysku, bez wolnego miejsca, po to aby obraz był mniejszy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skopiować całą zawartość dysku (łącznie z wolnym miejscem) bit po bicie. Taki utworzony obraz może być bootowalny, ale można go też przywrócić uruchamiając aplikację z płyty w tzw. trybie live cd, którą tworzyło się taki obraz i za jej pomocą go przywrócić. Niektóre programy do tworzenia obrazów mają możliwość weryfikacji odtwarzania obrazu.

Ze swojej strony mogę polecić CloneZilla, (darmowe narzędzie z wieloma możliwościami, nie ma sensu przepłacać za programy, które robią to samo), sam z niego korzystam i nigdy mnie nie zawiódł, kopie wykonywane są szybko, a obrazy odtwarzane jeszcze szybciej, z możliwością tworzenia bootowalnych płyt. Tutaj masz opis CloneZilla :arrow: tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html