Obraz ext4 z pominięciem niezaalokowanej przestrzeni

Witam.

Szukam narzędzia do backupu partycji ext4, które tworzyłoby raw image podobnie do dd, ale zastępowało ciągiem zer obszary niezaalokowane (mile widziany zapis jako sparse file).

Dla ntfs istnieje ntfsclone, ale dla ext4 niestety nie udało mi się znaleźć odpowiednika.

Zależy mi na możliwości montowania poprzez loop device i prostego przywracania z użyciem dd, więc odpadają programy, które używają sobie tylko znanego formatu obrazów.

Z góry dzięki za pomoc :).

http://intgat.tigress.co.uk/rmy/uml/index.html

Zanim zaczniesz coś kompilować, to sprawdź, czy nie masz ‘zerofree’ w repozytorium (bardzo prawdopodobne, że jest).

Trafiłem na to wcześniej. W repo mam starszą wersję, która nie ma w manualu wzmianki o ext4 (a w końcu chodzi o obraz z backupem i trochę się obawiam, że wyzeruje za dużo).

W każdym razie nie traktuję tego jako rozwiązanie, ale obejście, a w związku z tym, że wymaga wcześniej zapisania na dysku kompletnego obrazu, nie będę się w to bawił dopóki mam dość wolnych gigabajtów :wink:

O ile nie znam czy to rozwiązanie spełni te warunki, ale może clonezilla, wydaje mi się że używa ona partimage.

PartImage nie obsługuje ext4, partclone używa własnego formatu.

Nie orientuję się jak jest z Partimage, bo dawno z niego nie korzystałem, ale CloneZilla na pewno obsługuje Ext4, bo sam robię kopię zapasować CloneZillą i kopiuje tylko zajętą część partycji.

Pozdrawiam!

Dlatego wspomniałem też o Partclone, którego według informacji na stronie CloneZilla używa domyślnie.