Obraz iso i płyta botowalna

Witam Serdecznie

Mam następujący problem. Jako student pewnej uczelni mam możliwość uzyskania dostępu do legalnego systemu windows vista. Następnie ściągam dane pliki systemowe i muszę je nagrać na płytę tak aby system automatycznie uruchomił instalator systemu windows. Zwracam się do Was z pytaniem jak nagrać dane pliki jako obraz np. iso i utworzyć (wypalić) płytę tak aby automatycznie uruchamiała instalator systemu.

Musisz nagrać obraz płyty na płytę. Potrzebujesz do tego programu, który taką rzecz wykona. Np. Nero Lite.

Rozumiem, tylko ja mam pliki na dysku twardym, a nie na płycie.

Albo czy wszystko będzie ok, jeżeli powiedzmy nagrał bym te pliki na płytę a nastęnie otworzył obraz tej płyty, po czym nagrał obraz iso na kolejną płytę, już botowalną jako system.??

Rozumiem że ściągasz nie obraz, a zawartość katalogu głównego płyty. W takim razie potrzebujesz programu który może wypalać bootsektor.

Nie jestem pewien jak to wygląda z Vistą, ale myślę że podobnie jak w XP, gdzie w katalogu głównym płyty znajdował się plik zawierający bootsektor. Nie pamiętam nazwy ale to coś typu *.bin (tylko jeden taki jest).

W programie do wypalania płyt powinieneś znaleźć tę opcję. (Na pewno jest ona w pełnym nero, w express raczej nie).

Jeśli nie możesz znaleźć tego pliku, lub opcji w nero spróbuj użyć vLite (powinien być na db). Oprócz wypalania płytki i tworzenia obrazu, pozwala też usunąć zbędne rzeczy (ale z tym ostrożnie)

Pozdrawiam

Starko

Sciągasz program CDBurnerXP

Instalujesz i w menu jak uruchamiasz program wybierasz nagraj obraz ISO, znajdujesz plik .iso na dysku i wrzócasz DVD-R w nagrywarkę i tyle.

Po nagraniu obrazu .iso restartujesz kompa (przyciskiem) i jak będziesz miał coś w stylu “naciśnij dowolny klawisz aby dokonać rozruchu z Dysku CD” wtedy wciskasz dowolny klawisz, to jest trochę oczywiste :smiley:

Jakby taka informacja nie wystąpiła to musisz wejść w BIOS i w zakładce Boot :arrow: boot order ustawić CD-ROM jako pierwsze

Powodzenia

tak zgadza się, z serwera ściągam zawartość katalogu głównego płyty. Postaram sie rozwiązac ten problem jutro. Jak wszystko się uda to dam znać. Czekam jednak na dalsze pomysły jeżeli ktoś tak owe posiada, jednoczenie dziękując za dotychczasowe :smiley:

Lista pomysłów się powoli wyczerpuje. W każdej sytuacji jest tylko określona ilość możliwości ;). Musimy wiedzieć czy się powiedzie a powinno, no bo jak inaczej zainstalować system ?

w katalogu z plikami systemowymi znalazlem plik o nazwie bootfix.bin. Tylko on ma rozszerzenie bin, a więc za pewne o niego chodzi. Następnie próbowałem za pmocą nero, tak jak radził starko, wypalić bootsektor. Jednak gdy wybieram dvd-rom(st) ----> Plik obrazu, program poszukuje pliku o roszerzeniu IMA a niue BIN więc w takim razie który plik mam tutaj wskazać ??

Wskazuj plik BIN , a poza tym sprawdź czy ustawiłeś “pokaż wszystkie pliki” w okienku windowsowym

Mam jeszcze jeden problem ponieważ nero nie nagrywa iso z plików o wadze większej niż 2 GB. Program proponuje nagranie ich w UDF. Faktycznie w nero jest taka możliwość, ale gdy wybieram nagrywanie w UDF, nie podaję ścieżki dostępu do bootfix.bin. Czy mam po prostu przerzucić cały katalog systemu do okna programu nero i je wypalić ??

W programie do nagrywania trzeba znaleźć opcję “nagraj z obrazu”, otworzy się okienko, lecz domyślnym formatem będzie format danego programu, można wybrać z listy format iso, wybrać plik iso i nagrać płytę. O resztę program się zatroszczy.

Obrazów iso się nie rozpakowuje ani nie nagrywa jako plik, w tym drugim przypadku na płycie będzie po prostu jeden duży plik, bezwartościowy.

Nie nagrywa się obrazu!

Wszystkie dane z katalogu nagrywasz na płytę, tak jak zwykłe DVD z danymi. Następnie obraz bootsektora (w Windows XP jest to bootfont.bin) trzeba w zaawansowanych opcjach nagrywania wskazać jako sektor bootowalny płyty. Tak przygotowany projekt można wypalić, albo zapisać jako obraz.

Tak przynajmniej sprawa wyglądała z XP. Poszukam info i postaram się napisać jak dokładnie wygląda to w Vista i nero.

Sprawa z vLite będzie prostsza - otwierasz program, wybierasz katalog z plikami płyty i z opcji wybierasz Bootable DVD. Resztę robi program.

Pozdrawiam

Starko