Obraz .iso XP - jaka prędkość zapisu

Witam.

Nie wiem czy to dobry dział. Pytanie krótkie: z jaką prędkością najlepiej zapisać obrazu systemu Windows XP na płytę CD? - używam programu ImgBurn.

Chcę zrobić kopię dodatkową na wypadek zniszczenia oryginalnego nośnika.

Jak najmniejszą się da. Im mniejsza prędkość tym mniej błędów, a chyba przy płycie instalacyjnej systemu to chyba najważniejsze.

Nie pamiętam gdzie, ale wyczytałem niegdyś, że dla CD najoptymalniejszą prędkością jest 16x. Dla DVD - 8x.

Wyniki badań opierały się tylko na cyferkach i to były wielkości naprawdę śmieszne, ale dla pewności polecam nagrać średnią prędkością i po nagraniu sprawdzić płytę (weryfikacja).

Popieram, jak najmniejsza lub tylko jeden stopień wyższa.

Podczas takiego nagrywania mamy buforowanie w granicach 97 % co dobrze świadczy/wystarczająco o nagraniu,

w wyższej prędkości buforowanie znacznie spada i wtedy płytka ma dużo błędów, jest źle nagrana.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Buforowanie

Baaardzo nieaktualne informacje. Jakieś 7 lat temu czytałem w jeszcze starym, szanowanym wtedy Chipie test. Okazuje się, że systemy korekcji błędów (C1, C2) napędów CD/DVD wcale nie są najskuteczniejsze przy najniższych prędkościach zapisu/odczytu. Taka ciekawostka.

Oczywiście przy najwyższej też może się błąd trafić, zwłaszcza jak płyta z kiepskiego sortu. Ale konkluzja jest taka, że nagrywać na takiej prędkości jaka się zgłosi domyślnie w programie nagrywającym i nie tracić czasu na x1, bo wcale nie będzie lepiej.

Alternatywa: nagrać kilka kopii - za każdym razem inna szybkością.

Nie ma sensu - nagraj z najmniejszą prędkością jaką umożliwi Ci zestaw “nagrywarka + płyta + program”

Zapewniam Cię, że na pewno nie będziesz miał do wyboru prędkości x1 i x2 bo nagrywarki i płyty CD i DVD już od kilku lat nie umożliwiają nagrywania z taką prędkością. Oprogramowanie natomiast odczytuje dane z nagrywarki i płyty na temat prędkości i je podaje użytkownikowi.

Ja jak robię jakoś kopię czy to system czasem jakieś ważne dane kopia system jak najmniejszą 4x lub 8x