Obraz na monitorze dopiero po minucie


(Gchyl2) #1

No właśnie od włączenia monitora tyle muszę czekać by cokolwiek zobaczyć . Czy może to mieć związek z nowym modemem, bo wymieniano mi go niedawno? A może z kartą graficzną?

-- Dodane 11.11.2010 (Cz) 11:10 --

I jeszcze jedna obserwacja. Do czasu pojawienia się obrazu nie da się wyłączyć monitora


(Dimatheus) #2

Hej,

Raczej mało prawdopodobne. Gdyby istniał konflikt sprzętowy, zapewne jedno z urządzeń w ogóle by nie działało.

To już wiele bardziej możliwe. Choć jeśli dołożymy informację o niemożności wyłączenia monitora obstawiałbym, że to właśnie on jest uszkodzony. Jeśli masz możliwość sprawdź go na innym komputerze. Możesz też zrobić proces odwrotny i spróbować podłączyć inny monitor do komputera. Czy wtedy problem także występuje? A może monitor posiada kilka wejść sygnałowych? Może podłączony jest na przykład przez D-Sub, a domyślnie wyszukuje sygnał przez DVI i dopiero po czasie bezczynności przechodzi na drugie ze źródeł sygnałowych?

:arrow: Czy możesz to nieco bardziej dokładnie opisać - problem pojawia się przy włączaniu komputera czy także po wyłączeniu i ponownym włączeniu monitora?

:arrow: Co to za monitor? Podaj markę i dokładny model.

:arrow: Jaką posiadasz kartę graficzną?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(scripter1) #3

Też mi to wygląda na to że źródło problemu jest w samym monitorze

Dodałbym jeszcze dwa pytania:

:arrow: Czy problem pojawia się tylko jak monitor został włączony równo z komputerem, czy problem ten jest też jak najpierw odpalisz komputer z wyłączonym monitorem a dopiero za jakiś czas go włączysz?

:arrow: Czy masz podłączony tylko 1 monitor czy 2 lub więcej (ja mam główny monitor podłączony pod D-Sub i dodatkowy pod DVI i okazuje się że na głównym obraz pojawia się dopiero przy logowaniu bo domyślnie karta nadaje sygnał na DVI)?


(Dimatheus) #4

Hej,

W czasie uruchamiania komputera na domyślnych sterownikach możliwa jest obsługa tylko jednego ekranu. Dopiero po władowaniu się sterowników możliwe jest wyświetlenie obrazu na kolejnych z ekranów. Oczywiście takie opóźnienie występuje tylko przy uruchamianiu systemu - przy wybudzaniu czy włączaniu samego monitora obraz powinien pojawiać się bez opóźnień.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(scripter1) #5

Dimatheus , ja mam zainstalowane odpowiednie stery od nvidii i w nich ustawiłem ten podpięty pod D-Sub jako główny ale karta i tak wszystko wyświetla na tym podłączonym pod DVI (włącznie z biosem) aż do wyświetlenia ekranu logowania.

Ale wspomniałem tu o tym tylko dlatego że opis podany przez kolegę trochę to przypomina (jeśli masz pomysł jak to zmienić to już na PW do mnie żeby tu nie zaśmiecać).


(Gchyl2) #6

Dzięki za tyle hipotez. Problem pojawia się zawsze, ilekroć wyłączę na chwilę monitor (przy działającym kompie ale i gdy włączam komp i monitor). Mam monitor ACER AL1717, kartę Nvidia. Co ciekawe, nawet gdy nie ma obrazu, w tle słychać wszystkie dźwięki a więc jest jakaś łączność. Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi ustawieniami na D-Sub i DVI, ale może i tu jest problem. Gdzie to się sprawdza? Mam podłączony tylko jeden monitor


(Michal Kolatek) #7

Monitor z tego co znalazłem w opisach ma DVI i D-Sub, zobacz w instrukcji lub opcjach monitora czy jest możliwość przełączenia źródła sygnału, u siebie w Samsungu SM 740BF mam przełącznik który przełącza źródła np przy podłączeniu dwóch kompów pod jeden monitor, lub zmianie karty graficznej mającej inne wyjście.


(Dimatheus) #8

Hej,

Ustawienia tego należałoby szukać w jakiś bardziej zaawansowanych opcjach karty graficznej. Choć z reguły jest tak, że w kartach wyposażonych w złącze DVI oraz D-Sub, to pierwsze jest nadrzędnym. Widocznie producent doszedł do wniosku, że skoro wyjście cyfrowe jest lepsze, to ono będzie domyślnym. Dopiero władowanie sterowników coś zmienia w tej sytuacji...

To potwierdzałoby tezę, że winne jest wykrywanie poszczególnych źródeł sygnału.

A przez który z portów masz podłączony monitor - przez DVI czy D-Sub?? Najlepiej zajrzeć też do instrukcji i poszukać - tak jak napisał Tobi czy monitor jest wyposażony w przełącznik źródła sygnału. Wtedy zamiast czekać aż monitor sam się przełączy, wymuszasz to przyciskiem.

Pozdrawiam,

Dimatheus