Obraz płyty windows 7

Witam. Wczoraj kupiłem laptopa z już wgranym oryginalnym windows 7. Zdziwiło mnie to że nie było razem z laptopem oryginalnej płytki z win7. I tu moje pytanie. Jak zrobić obraz płyty tego systemu co już mam na laptopie? Tam jest jakiś folder “recovery”, może z niego dałoby się zrobić obraz?

Normalka w laptopach z preinstalowanym windows.

Podaj producenta i model laptopa to może ktoś Ci poda nazwę programu do nagrania płyt recovery, lub poszukaj w instrukcji użytkownika (na pewno taką dostałeś w wersji papierowej).

Laptop to HP COMPAQ CQ61-304sw

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu … ct=4036054

Według tego mam postępować, żeby zrobić obraz płyty botowalny tak, który później będę mógł zainstalować na innym komputerze lub zrobić formata na laptopie? http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu … WhenCreate

Tak jak piszesz

Ok dzięki, tylko dziwi mnie jedno, po co aż 3 płyty DVD?

Polecam ten artykuł:

http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html.

Dotyczy wprawdzie Visty, ale po wprowadzeniu 7 nie ma żadnych zmian.

HP po prostu wie lepiej co Ci potrzebne w systemie. W moim przypadku trafili tylko z jednym programem (spośród kilkudziesięciu), dlatego zainstalowałem z instalatora M$.

Naturalnie płyty recovery zostały utworzone i spoczywają grzecznie w pudełku.

To nawet jak nagram z tego recovery to i tak będę miał “zasyfiony” system? -.-

Recovery przywraca obraz dysku do stanu fabrycznego, łącznie z programami, które producent zainstalował, a które często bywają zbędne.

Poza tym zawsze polecam przywracanie do ustawień fabrycznych z poziomu systemu windows. Narzędzie HP Recovery ma taką możliwość, a sama procedura jest szybsza niż odczyt z płyt. Same nośniki przydają się w przypadku poważnej awarii windy lub jeśli chcemy przywrócić własny obraz, a nie ten z ustawieniami fabrycznymi.

O faktycznie, pogrubiony fragment umknął mojej uwadze, a niestety nagrany tą metodą obraz będzie przydatny tylko na Twoim laptopie, przepraszam za pomyłkę.

Znajdź na stronie HP (ale w sekcji biznesowej, tam, gdzie HP Compaq) numer telefonu, przyszykuj numer seryjny laptopa i powiedz, żeby Ci wysłali płytki z systemem i sterownikami. Ja tak robiłem już kilka razy - operacja całkowicie darmowa. Przy okazji dostaniesz płytę z “gołym” systemem i na drugiej sterowniki + badziewie, które z defaultu wrzucają i sobie sam wybierzesz, co chcesz.

A recovery się robi (z tego, co pamiętam) przez F9 podczas uruchamiania windows. W menu start też masz chyba taką opcję, no i co pewien czas będziesz miał okienko, które Ci o tym przypomni. Ja jednak polecam zamówienie płyt i później wywalenie partycji recovery - zawsze to parę giga do przodu.

pozdr.

I tylko jak podam nr. seryjny laptopa to oni bez żadnego ale wyślą mi wszystko czego potrzebuję i to w dodatku za free?

O ile w ciągu roku się nic nie zmieniło, to tak. Nie płaciłem nic, a wg. numeru seryjnego ustalą, czy komputer miał system w czasie zakupu, czy nie.

Po ostatnim zamieszaniu z licencjami OEM mogło się to już zmienić. Według licencji OEM, która tak na prawdę udzielana jest producentowi, system musi być zainstalowany na zestawie komputerowym tylko przez producenta komputera albo firmę typu System Builder i przy użyciu OEM Preinstallation Kit, czyli stworzenie właśnie tego obrazu systemu, który jest nam wciskany, natomiast taki zestaw komputerowy zaś musi być sprzedany osobie trzeciej. Dlatego obecnie mogą być problemy z wysyłką płyty z “czystym” systemem, przynajmniej do czasu wyjaśnienia wątpliwości warunków licencyjnych.

Nie wiem jak HP ale w przypadku Visty, np. Acer umożliwiał oprócz wykonania kopii partycji recovery, stworzenie również obrazu z własnymi preferencjami, czyli na przykład po oczyszczeniu systemu z tego całego syfu. W Windows 7 widziałem, że Acer tej opcji nie udostępnił. Obraz z własnymi ustawieniami możesz stworzyć w samym Windows 7 albo możesz skorzystać z tego co jest opisane w tym wątku tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Pozdrawiam!