Obraz przekręcony o 90 stopni w filmie

Witam. Mój kolega nakręcił kilka filmów komórką, ale trzymał ją bokiem. Jak chcemy oglądać filmy na kompie, to musimy obracać głowy albo monitor… Jest jakiś program, który obróci obraz o 90 stopni?

aha, filmy są w postaci .3gp

Jeśli masz GeForce’a to w sterownikach można obrócić cały obraz. Potem trzeba to odwrócić z powrotem, ale to chyba nie problem.

Nieco inna możliwość…

Jeśli możesz odtwarzać poprzez filtry DirectShow (czyli masz zainstalowany np. QuickTime Alternative),

możesz zainstalować AviSynth, utworzyć w notatniku skrypt .avs (z komendą DirectShowSource oraz TurnLeft albo TurnRight)

i otworzyć ten skrypt np. w Media Player Classic, BSplayer, MPlayer bądź innym odtwarzaczu obsługującym skrypty AVS.

Film przy odtwarzaniu będzie obrócony o 90 stopni w lewo albo w prawo.

DirectShowSource("c:\nazwa_filmu.3GP")

TurnRight()

a można przerobić to tak, żeby było na stałe obrócone?

Owszem, ale to już raczej wiąże się z rekompresją.

Np. w MediaCoder w zakładce Picture masz opcję Rotation.

mediacoderrotatesl4.th.jpg


Można też skorzystać z VirtualDubMod wczytując skrypt AviSynth, choć w nieco innej formie.

DirectShowSource("d:\nazwa_filmu.3gp", audio=true)

TurnRight()

VDM otrzyma nieskompresowany strumień wideo (obraz już obrócony) i audio (akurat plik który sprawdzałem miał dźwięk AMR - włączyłem obsługę w ffdshow).

DirectShowSource("d:\nazwa_filmu.3gp", fps=12.5, convertfps=true, audio=true)

TurnRight()

Zachowawczo można ustalić FPS (odczytałem wcześniej za pomocą GSpot 2.60) - w tym wypadku nie było to konieczne, ale np. przy RMVB albo MP4 jest niezbędne.

Można pominąć TurnRight(), a zamiast tego zastosować filtr z VDM - Video Filters… Add__rotate.

Jeszcze inaczej… można pominąć samodzielne tworzenie skryptu, a skorzystać przy otwieraniu pliku 3GP z gotowego szablonu w VDM.

File__Open video file…

Use AviSynth templateDirectShowSource

Pliki typu: All types (*.*)

vdmdsskv5.th.jpg


Skorzystanie z MediaCoder nie wymaga zainstalowanych w systemie konkretnych filtrów DirectShow czy kodeków ani AviSynth (chociaż skrypty AVS są obsługiwane przez ten program).

Inaczej przy korzystaniu z VirtualDubMod.

Aby otrzymać strumienie wideo i audio poprzez skrypt AVS (DirectShowSource), muszą być zainstalowane konkretne filtry umożliwiające odtwarzanie danego pliku oraz AviSynth.

Gdy plik jest już otworzony w VDM należy oczywiście wybrać konkretne kodeki wideo oraz audio (np. Xvid i Lame MP3), skonfigurować je i zapisać/rekompresować plik do formatu AVI (Save As…).

ej, ja nie mam na samym dole w mediacoderze tego czegoś…

masz geforce??

mam, a gdzie są te sterowniki?

no to tam masz w ustawieniach obrót obrazu

a możesz mnie oświecić? bo niezabardzo wiem o które ustawienia ci chodzi…

Złączono Posty : 29.01.2007 (Pon) 18:44

ok, już wiem. temat do zamnknięcia

wchodzisz tak: właściwości> ustawienia>zaawansowane>wybierasz zakładke z nazwą karty grafiki>i układ ekranu

polecam program Free Video Flip and Rotate po polsku bardzo łatwy obraca filmy z aparatu i nie tylko