Obrazek jako link

(Fajlip4) #1

Witam!

Wiem że to pytanie wyda wam sie banalne ale jak w programie "Macromedia Flash Professional 8" dodać link do obrazka?

Dokładniej to mam w menu szablonu pewiem przycisk (ScreenShot) i chce do niego dodać link.

Bardzo prosze o pomoc.

(Gardner) #2

Najpierw tworzysz z obrazka symbol (zaznaczasz go i klikasz F8). Z nowego okna wybierasz przycisk. Później musisz nadać przyciskowi akcję, coś w stylu

on (press)

getURL(tutaj_adres);

Jeżeli coś pomyliłem w kodzie to sorki, dawno się Flashem nie bawiłem.

(Fajlip4) #3

Ehh..

Po pytaniu widać że nie znam sie na flashu więc jak byś mógł jakoś to bardziej wytłumaczyć, np. jak nadać przyciskowi akcję.

Znalazłem w necie jeszcze coś takiego:

(Gardner) #4

Flash 8 nie obsługuje ActionScriptu 3, tylko wcześniejsze (ActionScript 1 i 2).

A jak stworzyć przycisk... zaznaczasz grafikę, która ma stanowić przycisk przy pomocy zaznaczenia (nie pamiętam która ze strzałek na toolbarze to jest) i jak już wspominałem klikasz F8, aby stworzyć nowy symbol. W nowym oknie wybierasz typ Button (chyba, że masz jakąś polską wersję to wtedy Przycisk).Następnie są dwa sposoby nadania akcji - przez nadanie jej bezpośrednio przyciskowi lub przez nadawanie akcji klatkom. Bezproblemowo można zastosować jeden z tych dwóch sposobów, ja polecam nadanie akcji przyciskowi bezpośrednio u niego (mniej pisania, ale za to kod jest trochę rozproszony). Aby to zrobić przechodzisz na klatkę, w której znajduje się przycisk (czyli do trzonu animacji, a nie jakiegoś movie clipu), zaznaczasz ten symbol (przycisk, po zaznaczeniu powinien być obramowany niebieską obwódką) i klikasz na dole pasek Actions. w nim wpisujesz to:

onRelease = function() {

getURL("TU_TWÓJ_ADRES_ZOSTAW_CUDZYSŁOWIA");

}

Sorki, poprzednim razem pomyliłem funkcje.

(Fajlip4) #5

Ok!

Zrobiłem tak jak mówisz i faktycznie gdy klikam w obrazek przekierowywuje mnie do strony,

lecz ten przycisk jest animowany ,tzn. gdy na niego najeżdzam kursorem stopniowo ciemnieje

a gdy zjerzdzam stopniowo jasnieje. A gdy wklejam ten kod do "Actions" animacja przestaje

działać.

Tu masz warstwy:

44895881.jpg

(Gardner) #6

Mogłeś tak od razu powiedzieć :smiley:

Musisz zrobić 2 movie clipy, czyli symbole takie jak button, tylko wybierasz w typie symbolu movie clip. To taka dodatkowa ścieżka czasu ukryta w symbolu. Pierwszy movie clip to moment ciemnienia przycisku, drugi to rozjaśniania. Później trzeba już tylko zmodyfikować przycisk. Otwierasz więc go i masz tam cztery pola do wyboru. Jeżeli znasz angielski, to się połapiesz który jest od czego (dokładnie nie pamiętam, ale tam było hover (tutaj wklej animację kiedy najeżdżasz kursorem) i tak dalej. A jak znasz angielski całkiem dobrze i dałbyś radę z jakimiś tutorialami po angielsku (w co raczej nie wątpię, bo po screenie widze, że używasz z angielskiej wersji Flash 8), to polecam przeszukanie strony rnel.net - masz tam tutki do różnych programów - Photoshop, Flash itp. Tylko uważaj, do Flasha jet ostatnio masa tutorialów do Flash CS3 z użyciem ActionScriptu 3.

(Fajlip4) #7

Nie rozumiem :frowning: Animacje rozjaśniania już mam, tylko teraz powiedz gdzie to wklejić żeby obie funkcje działały.

A co do tutoriali to może przez okres feri coś sie poucze :smiley: