Obróbka i montaż w 4K - składanie PC

Cześć,
chce ruszyć z montażem filmów w 4K, potrzebuje silnego kompa. Jestem na etapie wyboru procesora. Wklejam tutaj 3 opcje, proszę o rady, który najlepszy pod względem stosunku osiągi/cena. Czy każdy z tych 3 propozycji będzie wystarczający do 4K? Lepiej wybrać wyższe taktowanie i nowszą generację czy postawić na ilość rdzeni i cache?

1) https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-6700-3-4ghz-8mb-box-bx80662i76700-757625/desktop?gclid=CjwKEAjw9MrIBRCr2LPek5-h8U0SJAD3jfhtXyBF7qCTFJi0EO37l-VLMaEPPyZQYpcyZ7z7bFvqlBoCY2jw_wcB&gclsrc=aw.ds
2) https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-6800k-3-4ghz-15-mb-box-bx80671i76800k-774253/
3) https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-7700k-4-2ghz-8mb-box-bx80677i77700k-975832/

Dzięki za wszelką pomoc!

Rdzenie są kluczem :slight_smile: Zobacz: https://www.dobreprogramy.pl/Ryzen-7-1800X-kontra-Core-i75960X-renderujemy-w-Adobe-Premiere,Wideo,80080.html

1 polubienie

Lepszy będzie: https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1800x-3-6ghz-yd180xbcaewof-976366/

Cena/jakość: https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1700-3ghz-yd1700bbaebox-976368/

Dokładnie.
Kupić Ryzena 7 1700 + przyzwoitą płytę i podkręcić do wartości 3,9-4,1GHz. Tym sposobem otrzymamy wydajność 1800X i zostanie 1000zł w portfelu. Pakowanie kasy w i7-7700k do obróbki video nie ma sensu.

Porządne płyty do 700zł:
Asus X370-PRO
MSI X370 SLI PLUS
MSI X370 GAMING PRO
ASRock X370 Killer SLI
ASRock X370 GAMING

Nie zrażaj się “gejmingowością” niektórych. Rynek PCtów dzisiaj tak ma.
Nie kombinuj też z zakupem płyty na B350 - te na X370 mają wszystkie porty SATA pod natywną kontrolą chipsetu i procesora (co mocno ułatwi kompatybilność konfiguracji RAID dla dysków twardych), a do tego dochodzi możliwość podzielenia linii PCI-E 3.0 x16, co da Ci w razie czego możliwość podpięcia drugiego i trzeciego dysku SSD PCI-E NVMe.

1 polubienie

Ok, widzę że jednogłośnie AMD. A co jeśli chciałbym pograć w najnowsze gry? Mieć silnego kompa i nie pograć to grzech. Wg komentarzy ludzi, mało gier ma silniki pod AMD. Jak to z tym jest?

Ryzen 7 1700 pociągnie wszystkie najnowsze gry. Po overclockingu to poziom i5-7600k w 1080p. Możesz śmiało kupować nawet 1080ti i grać w 4k. Powiedz jaki masz budżet, a postaram się zaproponować Ci zestaw.

Super, dziękuję uprzejmie.
Budżet myślę że 6-7k na samą jednostkę. Najwięcej chcę wydać na procek i kartę graficzną. No i większy SSD. A monitor później

Jakiej wielkości dysk SSD? 512GB?

Nie nie, SSD do 150GB. HDD jakiś powiedzmy 2TB

Coś takiego:

Żeby otrzymać darmową wysyłkę i złożenie za złotówkę musisz użyć kodu W3FHN58JFW z purepc.pl
Oczywiście, jeśli potrzebujesz napędu DVD, dodaj takowy do koszyka.

Możesz wybrać inną obudowę, coś zmodyfikować według twoich potrzeb.

Sprzęt wydaje się mega. Dziękuję bardzo. Jeszcze muszę poczytać i zrobić mały research ale dużo pewnie nie zmienię, ewentualnie na tańszą obudowę.
Jestem tu nowy, więc powiedz mi gdzie mam kliknąć w podzięce :wink:

Obudowę możesz wziąć tańszą, tylko pamiętaj o zapewnieniu jej odpowiedniej wentylacji. Ten Ryzen i 1080 w trakcie pracy z video popchną sporo ciepła, więc trzeba przepchnąć prze obudowę odpowiednią ilość powietrza. Wentylatory 2x140mm jako wlot i 2x140 jako wylot to minimum, żeby zapewnić odpowiednie warunki do długotrwałych zadań. Oczywiście, 120mm też zdadzą egzamin, tylko ciut wyższe obroty trzeba im będzie zapuścić.

A co do podziękowań, to wystarczy rozwinąć te trzy kropki obok strzałki “odpowiedz” i wybrać “akceptuj rozwiązanie”.

Ok, to dobra rada. Dzięki.
Tak btw, chyba zamontuje sobie też cośtego typu:

Masz może jakąś lepszą propozycję na coś podobnego?

Tu Ci nie pomogę niestety, nie znam się na jakości czytników.
Upewnij się tylko, że starczy złącz na płycie głównej dla USB. W wypadku USB 3.0 przednie porty zajmie Ci przyłącze przedniego panelu obudowy, a do tego jedno z dwóch zajmie USB 2.0.
W wypadku tej płyty masz headery 1x 2USB3.0 oraz 2x 2USB2.0.

Możesz rzecz jasna wybrać płytę, która ma 2 headery dla USB 3.0, AORUS GA-AX370-GAMING 5, MSI X370 GAMING PRO, Asrock X370 Killer SLI

Nie lepiej zdecydować się na zewnętrzny czytnik pod USB 3.0? Mniej z nim kłopotów i można zabrać gdzie się chce.

Co do modyfikacji, to możesz dorzucić lepszą pastę temoprzewodzącą, chociażby MX-2:

lub na wypasie Thermal Grizzly:

to zawsze jakieś 2-4*C do przodu względem Pactum od SilentiumPC, a i sama pasta jest długotrwała.

Ok. Rozumiem.

A co jeśli mój budżet zostałby okrojony do 5tys? Da się zmontować PC na miarę 4K? Powiedzmy, że zapominamy o najnowszych grach, bo i tak nie gram. Czyli można wziąć tańszą karte graficzną i może płytę główną. Bardzo proszę o doradzenie.

PS. to zestawienie wyzej jest z morele.net?

No to GeForce GTX 1060 6GB:

Płyta główna (polecam bardziej tę od Asusa, ma USB 3.1 gen2 oraz 6 portów SATA)


lub

Obudowa np ta:

I chyba już się zmieścisz. W tym wypadku bierz GTX 1060, ponieważ możesz skorzystać z niego jako akceleratora przy obróbce video, może nie tak wydajnego jak 1080, ale zawsze. Do tego ciągnie mniej prądu niż Radeony RX580.

Możesz sobie rzecz jasna obciąć jeszcze koszty na mniejszym dysku SSD czy też rezygnacji z wentylatorów (tego nie polecam). Zasilacz też bym zostawił - będzie pracował w optymalnych dla siebie warunkach.


Jest jeszcze inna opcja Ryzen 5 1600 + GTX 1070. Tu masz benchmarki z Blendera i Adobe Premiere. Zyskasz dużo w grach (1070 starcza do 60+fps w 1440p), a sam Ryzen 5 1600 wiele w produktywności nie traci. Przy użyciu akceleracji CUDA (jeśli używasz Adobe), nie zauważysz różnicy…

Stokrotne dzięki za mega pomoc.Duży profesjonalizm z Twojej strony :slight_smile:

Na pewno zastosuje się do Twoich rad. Musze jeszcze pomyśleć, czy jest sens ładować tyle pieniędzy w pudło. Za 5 kafli będę miał bardzo przyzwoity sprzęt i na pewno będę zadowolony. I kupie gimbala jeszcze za to co planowałem wydać na kompa.

Jak myślisz, wersja z niższym budżetem spełni oczekiwania? :slight_smile:
Pozdrawiam

Do pracy na pewno. Nawet ten Ryzen 5 1600 ma wyższą wydajność w takich zadaniach niż i7-6800k, a raczej bez trudu zrobisz na nim 3,9-4,0GHz.
Ryzeny w tych zadaniach są bezkonkurencyjne, a i do gier się nadają o ile nie wymagasz 120FPS+

@piotrekplay jeśli mógłbym Cię jeszcze trochę pomęczyć:

Czym się różni AMD Ryzen 7 1700 od 1700x? Chodzi tylko o taktowanie i możliwości podkręcenia? Oba mają przecież według specyfikacji odblokowane mnożniki Na pewno różnią się trochę ceną :smiley:

oraz

Czy wszystkie z wymienianych przez Ciebie kart graficznych (1060,1070,1080) mają CUDA? Można to wykorzystać w Adobe Premiere. Według specyfikacji na morele 1060-tka nie ma.

  • co kryje się pod dopiskiem DUAL OC ?

Ogólnie myślę, że biorę tego Ryzena 1700 na pewno, plus karta graficzna 1060. Jak będę chciał być gamingowy to mogę zawsze zrobić upgrade karty