Obróbka RAW

Witam ostatnio w swoim aparacie (canon 400d) odkryłem funkcje fotografowania na format RAW. poszukuję programu najlepiej po polsku do dalszej edycji tych zdjęć. pragnąłbym aby program nie był zbytnio skomplikowany. Z góry dziękuję za odpowiedź.

a nie dostałeś z aparatem softu do tego?? dla canona jest to:

Canon Digital Photo Professional - chyba stąd pobierzesz - http://www.canon-europe.com/Support/software/dpp/

a jeśli potrzebujesz czegoś innego, to mogę polecić RawTherapee - choć interfejs tego uważam za bardziej skomplikowany (po spojrzeniu na screen z softu canona), ale to kwestia przyzwyczajenia… :slight_smile: jest przynajmniej pisany pod linuksa

Z darmowych to oczywiście RawTherapee, a z płatnych Adobe Lightroom.

Teraz jest dobry moment na testy Lightrooma 3, bo kilka dni temu Adobe udostępniło swój produkt w wersji demo z możliwością testowania do końca kwietnia 2010.

O ile dobrze pamiętam to GIMP z odpowiednią wtyczką :smiley:

tak, dokładnie UFRaw, ja jednak wolę dużo bardziej połączenie RawTherapee + GIMP, jakiś przejrzystszy jest bardziej i też posiada funkcję wysłania “wywołanego” rawa do Gimp’a.

Prawie każdy liczący się program ma darmowy 30-dniowy trial to pobierz sobie kilka i zobacz, w którym będzie Ci się dobrze pracowało.

Jeśli korzystasz z Photoshopa to polecam plug-in’y :slight_smile: plug-in do Gimpa to wg mnie żadna rewelacja, ale trzeba się liczyć z tym, że każdy może mieć własne zdanie na ten temat. Najlepiej korzystaj z najnowszego Gimpa jeśli już, bo te starsze wersje są koszmarne :slight_smile:

Dobrym programem jest S7RAW, ale dopiero jak już opanujesz trochę tego typu aplikacje, bo jest nieco skomplikowany :slight_smile: