Obróbka skanów - programy i wskazówki

Cześć,

Szukam jakiegoś darmowego i profesjonalnego programu do obróbki skanów. Funkcje przeznaczone do obróbki kolorowych zdjęć raczej mnie nie interesują, ale jeśli są w pakiecie, to może być. Przede wszystkim zależy mi na takich funkcjach jak rozjaśnianie (ale tylko tła, bez uszkadzania zeskanowanego tekstu), zabawa z kontrastem, wyostrzanie, zwiększanie intensywności tekstu, wymazywanie zabrudzeń bez uszkadzania tekstu, powiększanie z zachowaniem możliwie dobrej jakości, automatyczne zmniejszanie rozmiaru plików bez znaczącej utraty jakości (np. przez “mądre” ograniczenie liczby kolorów używanych w pliku czy przez automatyczne wybielanie dużych “prawie białych” obszarów pliku do “zupełnie białych”), obracanie tekstu o niestandardowy kąt (IrfanView całkiem nieźle sobie z tym radzi, ale chętnie spróbuję czegoś lepszego), łatwe przycinanie skanów do różnych formatów papieru (coś w stylu JPEGCrops). Fajnie byłoby, gdybym miał to wszystko w jednym programie.

Chętnie zapoznam się też z listą zagadnień z grafiki komputerowej, które powinienem zgłębić, żeby osiągnąć mistrzostwo w wymienionych tematach. Na razie jestem kompletnym analfabetą. Linki do stron z darmowymi tutorialami na ten temat również mile widziane.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za jakiekolwiek sugestie.

witaj

skanuje amatorsko, tak wiec licze się z tym ze odpowiedz moja może ciebie niezadowolić

  • przeważnie każdy skaner posiada oprogramowanie firmowe, które posiada dużo opcji i możliwości zmian skanowanego obrazu

  • programy z których korzystam to adobe acrobat prof., finereader, vuescan i scanitto.

  • programy te maja możliwość korzystania z interfejsu własnego /sterownika/ oraz przelaczenia na interfejs scanera

  • interfesy programowe posiadaja także możliwości wyboru, skanowanego obrazu i wiecej 

  • każdy z tych programów ma “+” i  “-”

Raczej jedno przeczy drugiemu,raczej powinno być dobrego darmowego,jest wiele tego softu i żaden nie jest idealny ,nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z kilku  każdy do jakiegoś zadania.

Co do wybielania tła dla Gimpa jest fajna wtyczka- “Leon” się to to chyba nazywa ,działa na życzenie bez zbędnego ustawiania,zreszto w gimpie możesz zrobić wiele rzeczy o które ci chodzi tylko że czasami lepiej  do niektórych zadań użyć coś lżejszego np. Irfanwiew który tu wspomniałeś.

Raczej nie ma takich programów,tzn. są ale nie ma jeszcze takiego który by domyślał się o co użytkownikowi chodzi i co chce osiągnąć to on decyduje o wielu rzeczach ograniczając np. liczbę użytych kolorów,rozdzielczoś użycie innych narzędzi wtyczek etc.

Co do linków do pro gramów to po co daleko szukać http://www.dobreprogramy.pl/Grafika,Programy,Windows,13.html.

ps.jest sporo wtyczek do Gimpa jak i również do irfan…