Obróbka zdjęć na aukcje-Gimp da radę?

Witam! Mam trochę niepotrzebnych już ciuszków po dzieciakach i w ramach wiosennych porządków chcielibyśmy z żoną je sprzedać na aukcji no a tam fajne zdjęcia to połowa sukcesu i stąd mój post odnośnie Gimpa bo jakoś sobie z nim nie radzę, byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś z Państwa krok po kroku napisał jak w Gimpie mogę zrobić takie zdjęcie http://img30.imageshack.us/i/24721048.jpg/ ,czy w ogóle się da? Ewentualnie jaki program by tego dokonał i jak może Photoshop?-kolega ma więc mógłbym skorzystać.Wolałbym Gimpa bo po polsku no ale… Czekam na podpowiedzi.

głupie pytanie ale w czy poradzisz sobie ze zrobieniem tego kolażu w PS???

nie ogarniasz Gimpa to PS nie jest wcale łatwiejszy… jesli chodzi o zrobienie czegoś takiego co załączyłeś.

na poczatek zrobienie zdjęć - robisz na jednolitym (najlepiej białym tle) czym bardziej krawedzie przedmiotu będa się odróżniać od tła - tym lepiej.

wrzucasz zdjęcia wyszparowane na osobne warstwy i robisz z nimi co sobie chcesz - obroty, czy zmniejszenia.

a z lewej to przenikanie jest zrobione biało-czarnym gradientem na czarnej masce warstwy (a żeby spod spodu przebijał biały to najlepiej poniżej dać białą warstwę)

Da się w Gimpie - nawet bardzo wygodnie. Photoshop nie jest do tego niezbędny. Napisanie tego krok po kroku to sporo pracy; tym bardziej, jeśli “uczeń” nie ma zielonego pojęcia o warstwach, ścieżkach, wycinaniu tła itp.

Proponuję zacząć od http://gimpuj.info - tam jest sporo gotowych tutoriali.

Byłem na tej stronce-właściwie to od niej zacząłem no niestety nie wiem czego szukać,jakiej funkcji,narzędzia może chociaż podpowiedź które narzędzia są potrzebne,ewentualnie linki,wiem wiem idę na łatwiznę ale jak nie wiadomo czego szukać…Efekt zdjęcia nie musi być identyczny w 100%- “skrzek” trochę mnie wystraszył:gradienty, przenikania brr czarna magia, z grubsza chodzi mi o to aby tłem było jedno ze zdjęć a na nim nałożyć poszczególne w moim przypadku ciuszki z innych fotek.

Na początek więc musisz opanować wycinanie przedmiotów z tła - ja to robię przy pomocy narzędzia “lasso” (odręczne zaznaczanie). Później poczytaj o pracy na warstwach.

Generalnie:

  1. robisz osobne zdjęcia

  2. wycinasz żądane elementy (w tym wypadku ubranka) z tła - przy czym dla mnie akurat nie ma większego znaczenia na jakim tle jest robione zdjęcie (zerknij np. do http://buty.sklepy.pl - tam przygotowywałem ilustracje ze zdjęć naprawdę podłej jakości, robionych “z ręki” wprost na sklepowej półce; praca wykonana właśnie przy pomocy GIMPa)

  3. “układasz” ubranka na kolejnych warstwach, jedno na drugim; jedną z warstw może być tło w żądanym kolorze

Obejrzyj uważnie np. ten film: http://video.google.com/videoplay?docid … 777352880#

Polecam też poszukać innych wideotutoriali, tamże czy np. na Youtube.

Cała praca nie jest szczególnie trudna, ale “na początek” wymaga sporo czasu.

Powodzenia.

no widzisz dla Ciebie nie ma różnicy tło - i ile czasu zajmuje Ci wyszparowanie tego buta???

bo dla mnie już z gotowego zdjęcia z podanej przez Ciebie strony wycinam but w 2 kliknięciach - jak??? różdżka (zaznaczenie rozmyte) - klikam na białym tle, wybieram odwróć, zazanczenie, następnie oderwij - dlatego jak nie chcesz się bawić w ręczne wycinanie 300 par butów - zadbaj o kontrastowe tło żeby odjąć sobie pracy.

Co do pytania które narzędzia???

opis masz powyżej :wink: do tego jeszcze warstwy i jak staniesz w którymś miejscu to pytaj.

No widzisz, tylko to nie jest już zdjęcie, tylko przygotowany rysunek z jednolitym tłem i na tym polega różnica. Z różdżką nie będziesz miał takiego efektu jak lassem. Zawsze zostaną piksele do poprawki - tak czy tak trzeba będzie robić “na piechotę”. Lassem jest dłużej - efekt lepszy. Ale to nie temat na ten wątek.

ale ja się zgodzę, że lassem jest dokładniej, a różdżką szybciej :slight_smile:

poza tym jest opcja zmniejsz zaznaczenie o 1, 2, czy ile trzeba pikseli, ewentualnie na biel można dodać kanal alfa co też rozwiązuje problem w pewien sposób - plusem w takich programach jak PS czy GIMP jest to że to porządanego efektu czesto prowadzi wiele różnych dróg, jedne są łatwiejsze inne niekoniecznie.

ja po prostu jestem zdania, że lepiej starać się robić dobre zdjęcia niż je później wycinać i wrzucać na białe tło :wink: bo kto nam kupi ubranie rzucone na łóżko, czy podłogę, albo powieszone na drzwiach… bądź obrobione w taki sposób, że obróbka sama będzie rzucać się w oczy.

Póki co wielkie dzięki za rady przez weekend będę próbował ze zdjęciami jakby co odezwę se jeszcze.