Obroty wentylatora a temperatura procesora i Systemu

Obroty wentylatora a temperatura procesora i Systemu.

Otóż po zmniejszeniu obrotów (na tylnej obudowie komputera)*

nie dosć, że zmniejszyłem hałas to jeszcze temperaturę i jak to mozliwe?

Domyślnie pracowało an 1300 obr.min

reduktorem zmniejszyłem na 900-1000 obr.min

hałas mniejszy i co najdziwniejsze temperatura spadła

procesora z około 40 stopni na 28 stopni (chłodzenie Mugen II) obr. went. 640

System z 42 stopni na 38 stopni (120 mm wentylator AAB FAN Cooling)*

i nawet czuć to dotykowo - temperatura obudowy komputera się chłodniejsza…

W rzeczywistości nie zawsze jest tak, że wieksze obroty bedą lepiej schładzać podzespoły komputera?

Wg mnie 28 stopni to prawie niemożliwe żeby dało się osiągnąć w normalnych warunkach. Ile miałeś stopni w pokoju, i czy był jakiś przeciąg?

tylni wiatrak w odbudowie nie ma większego wpływu na temperaturę podzespołów czy to będzie 1000obr czy 2000 nie zrobi różnicy w temperaturach

na Mugen II temperature procesora powinieneś mieć te 28 stopni cały czas od kiedy był zamontowany a 40 stopni to można mieć ale na boxowym chłodzeniu które jest znacznie mniej wydajne

te twoje pomiary do niczego tu logicznie nie pasują

Co niewierzycie? A kompuer chodzi 24/7 :wink:

REAL1.png

W pokoju mam chłodno :slight_smile: Bedzie około 20 stopni.

na 40 stopni to jest ustawiony suwak u góry paska a temperatura procesora to 28

Wiem, że 28 stopni…

ale wczesniej było 40 stopni (niebieski pasek)

na Mugen II 40 stopni nie wierze

a ile według Ciebie powinno średnio być?

Bo u mnie w upalne dni sięgało 48 stopni

Maksymalne obroty Scythe wentylatora (dołączony do Mugen 2) - temperatura wyższa niż w przypadku obniżenia obrotów… zastanawiałem się dlaczego…

a sprawdzałem Everestem, innymi programami EasyTune,…itp.

to chyba jak była nieprawidłowo nałożona pasta albo z wiatrakiem coś nie tak bo normalnie na tym chłodzeniu powinno być ze 31 stopni w spoczynku pokazują to te wykresy http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … 11141.html

U mnie może być nieco wyzej bo test dotyczy

Intel Core i5 750 @2,66 GHz

ja mam i5 760 @2,8 GHz

aha wentylatory były blisko siebie czyli wentylator mugena wywiewał powietrze w strone INNEGO wentylatora, ktory wywiewa powietrze na zewnatrz obudowy

mała różnica miedzy procesorami, tak faktycznie to ten sam procesor (dosłownie) tylko mnożnik w tym drugim jest większy reszta bez zmian

też mam i5 760 :stuck_out_tongue: tyle że ja mam Zalman CNPS 10X Performa ale wydajność jest bardzo podobna prawie że identyczna i w tym momencie mam 28 stopni na procu

Myśle, ze wentylator z tyłu obudowy jest nie potrzebny. Ponieważ obniżenie obrotów jego przyczyniło sie na ochłodzenie całego komputera!!

Znalazłem ten reduktor i w końcu mogłem zmniejszyc te 1300 obr na mniej…

Większa prędkość przepływu powietrza, to większe turbulencje w obudowie.

Pewnie przywróciłeś optymalny przepływ, a co za tym idzie, znaczne obniżenie temperatur.