Obsługa 4GB ram w Asus P5VD2-VM

witam.

czy ktoś z forumowiczów jest w stanie podzielić się informacją w jaki sposób włączyć obsługę 4GB pamięci ram w BIOSIE płyty gł.Asus P5VD2-VM?

proszę pominąć kwestię remapowania, ew.wyłączenia zintegrowanej karty graficznej celem “odzyskania” ram,procesora który jest 64 bitowy i rodzaj pamięci DDR2.

bios płyty “widzi” ,że jest zamontowane 4GB ramu, ale testuje i wykorzystuje 3GB o czym jest informacja w czasie bootowania.na stronie asusa jest info,że płyty obsługuje 4GB ramu.

z góry dzięki za pomoc…pozdrawiam

jaki jest system?

jeśli XP to poczytaj o tym…

Pewnie system 32 bitowy, dlatego nie wykorzystuje 4 GB RAM’u.

system nie ma tu nic do rzeczy…chodzi o włączenie obsługi 4GB ramu w BIOSIE a nie w systemie

a bios jest najnowszy v.1302 i system jest 64 bitowy

Niedawno miałem identyczny problem z hp nc8430. W biosie było : zainstalowana pamięć fizyczna 4096mb, dostępna całkowita pamięć fizyczna 3,37gb. Ale okazało się ze ta różnica jest zarezerwowana dla biosu i innych urządzeń. U mnie w laptopie to zabiera dokładnie 641 mb. dla porównania w pececie raptem 2 mb. Sprawdź : menu start a następnie monitor zasobów. Zsumuj sobie wszystkie wartości i będziesz miał odpowiedź na pytanie co dzieje się z pamięcią.

wiesz spencer5 to ciekawe co piszesz, wykorzystam to w przyszłości

ale gdy mam 3 gb ramu to bios i system widzą własnie 3 gb i bios nic nie rezerwuje dla siebie :roll:

podam win 7 64 bit “widzi” 2,94 gb ramu (mogę jeszcze wyłączyć integrę, wtedy trochę załapie) ale win xp 32 bit o dziwo “widzi” 3,1 gb

wie ktoś o co tu chodzi? :o

Na górze w swoim poście napisałeś “bios płyty “widzi” ,że jest zamontowane 4GB ramu”, teraz piszesz ze trzy, więc w końcu ile?

mam dostęp do części komputerowcyh i mogę zamienić sobie ramy

jak mam włożone 4gb (2x2gb) to bios “widzi” 4 gb i pokazuje,że tyle jest zainstalowane ale testuje i włancza 3 gb.potem mniej więcej tyle widzi zarówno win 7 64 bit i win xp 32 bit (z małymi różnicami wymienionymi wyżej).i tu mówisz,że ten stracony 1 gb rezerwuje bios

ale jak zmieniam jedną kośc na 1 gb to dalej i bios i system widzą 3 gb i tyle się włancza.więc jak tyle się włancza to bios nic nie zabiera wtedy dla siebie.

i tu jest tak,że gdybym w BIOSIE włączył 4 gb ramu to system 64 bit też je zobaczy, ale nie wiem jak

nie pisałbym o tym na forum, gdybym miał jakiś pomysł

To że xpek widzi 3gb to sie zgoedzę, nie zobaczy więcej jak 3,5gb jednak w zależności od ilości zainstalowanej pamięci zarówno system jak i bios nią współgospodarzą. Kiedy w laptopie miałem wrzucone dwie kości po 512mb to bios na stracie zabierał 512mb i pokazywał ze jest tylko 512mb dostepne. To tak jakby drugiej kosci w ogole nie bylo. A w siodemce jest tak ze zainstalowana to 4gb a dostępna to 3,37gb. Inna sprawa to to ze na stronie microsoftu czytalem ze nie każdy system obsłuży całą zainstalowana w kompie pamięć i nie dotyczy to różnic pomiędzy 32-64 bit

wiesz nie chodzi mi o rozważania teoretyczne…różnice w systemach są mi znane, nie tak dobrze jak niektórym…ale zawsze :expressionless:

skoro na stronie asusa jest info,że płyta obsługuje 4gb to tak jest

ale nie mogę tej obsługi włączyć.przegrzebałem fora asusa i tam jest informacja o tym,że niektóre modele widzą 4gb ramu ale obsługują 3 gb, ale to są starsze modele płyt

ram obsługuje chipset…

A BIOS masz najnowszy pod tą płytę?

tak…mam najnowszy

Przepraszam nie doczytałem we wcześniejszym poście że masz najnowszy BIOS. Poza tym jest chyba tak jak napisał Ci spencer5. Bios rezerwuje Ci część pamięci dla siebie oraz innych urządzeń tzn jeżeli masz 3GB to BIOS widzi 3GB. Jeżeli masz 4GB to BIOS widzi 3GB i też jest OK.

Sprawdź tutaj: http://support.asus.com.tw/faq/asus-faq.aspx?type=6&no=D06D6034-D5C9-49C4-5E1B-CF724DB5C000&model=P5VD2-VM&SLanguage=cs-cz oraz ściągnij dokument w pdf który tam jest i zwróć uwagę na tabelę z przykładami na stronie ósmej.

dzięki Panowie…jest tak jak piszecie

http://forum.pcformat.pl/Ile-moge-miec- … P5VM2-VM-t

http://forum.pcformat.pl/Jaki-ram-bedzi … putera-t?h

wyżej to linki z innego forum, gdzie jest wyoślone to wszystko

temat do zamknięcia…dziekuję i pozdrawiam